X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41090
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna trawka. Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich z wykorzystaniem elementów systemu "Edukacja przez Ruch"

Grupa: Dzieci 3 – letnie
Temat kompleksowy: „Oznaki wiosny”
Temat zajęcia: „Wiosenna trawka”
Cele ogólne:
 Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
 Rozwijanie zainteresowań słowem pisanym i mówionym;
 Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
 Rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej;
 Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
 Rozwijanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci oraz koncentracji uwagi;
 Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
 Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
Cele operacyjne. Dziecko:
 Potrafi podskoczyć obunóż.
 Stara się aktywnie uczestniczyć w zabawie integracyjnej;
 Właściwie reaguje ruchem na przerwy w muzyce;
 Wykonuje ćwiczenia rytmiczne do muzyki;
 Ilustruje ruchem treść wiersza;
 Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do muzyki;
 Próbuje kreślić linie pionowe na kartce;
 Próbuje swobodnie wypowiedzieć się na forum grupy na temat widzianego obrazka;
 Próbuje rozpoznać i nazwać wybrane zwierzęta z bliskiego otoczenia dziecka.
 Podejmuje współpracę w małym zespole.
Metody: elementy systemu Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej, elementy Aktywnego Słuchania Muzyki wg Batii Strauss, pedagogika zabawy Klanza, problemowo – analityczna, ekspozycji, organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, słowne, oglądowe, elementy technik C. Freineta: swobodna ekspresja słowna
Formy: zespołowa, indywidualna, z całą grupą
Pomoce: tamburyn, krążki gimnastyczne, kredki różnego typu, pastele, arkusze papieru, taśma malarska do mocowania papieru, kleje, sylwety do naklejania na trawkę: ślimaki, biedronki, motyle, krowy, owce, mrówki, bociany, kaczki, zające, jeże, osy, żaby, lisy, itp., chusteczki nawilżające, płyty CD/USB: „Klanza”,
D. Dziamska: „Edukacja przez Ruch. Zabawy z linią”
Literatura: Materiały warsztatowe: B. Staniczek: „Aktywne słuchanie muzyki wg B. Strauss”, D. Dziamska: „Edukacja przez Ruch. Zabawy z linią”, B. Godzimirska: „Przygoda z uśmiechem. Trzylatek”, K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”
D. Malko: „Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu”

Przebieg zajęcia:
1. „Zajączki do norki” – zabawa ruchowa, orientacyjno – porządkowa. N. układa na podłodze krążki. Dzieci podskakują do rytmu wygrywanego na tamburynie. Na przerwę w grze, wskakują do wybranej norki, zapamiętując jej lokalizację (za każdym razem wybierają tą samą norkę)
2. Zabawa integracyjna: „Deszczyk” („Klanza” CD 3/USB)
3. „Świeci wiosenne słoneczko, wieje wiosenny wiatr” – zabawa ruchowo - artykulacyjna do wiersza H. Kruk ” (s. 76 „Przygoda z uśmiechem. Trzylatek/2”)
4. Aktywne słuchanie utworu „Hanukah hanukah (CD 8/USB „Zabawy z linią”), zabawa w gesto – dźwięki metodą ASM wg pomysłu własnego N. (kreślenie linii pionowych palcami jednej ręki, drugiej, naprzemiennie na kolanach, na dłoniach, w powietrzu, na dywanie)
5. Objaśnienie i pokaz przez N. sposobu wykonania prac w małych zespołach z wykorzystaniem systemu Edukacja przez Ruch (zespoły 2, 3 – osobowe w zależności od ilości dzieci w grupie). Zwrócenie uwagi na: rysowanie z góry na dół, położenie trawy na dole (na ziemi), w odniesieniu do nieba na górze. Zwrócenie uwagi na to, że trawa nie rośnie do samego nieba i że jest wolna przestrzeń między nią, a niebem.
6. „Wiosenna trawka” – rytmiczne kreślenie jedną ręką linii pionowych kredkami: świecowymi, ołówkowymi lub pastelami o barwie zielonej do muzyki z wykorzystaniem elementów systemu Edukacja przez Ruch wg D. Dziamskiej do utworu „Hanukah hanukah” (CD 8 „Zabawy z linią”)
7. „Niespodzianki w trawie...” – dzieci otrzymują do naklejenia na trawę w swoich zespołach różne elementy przyrody, typu: ślimaki, biedronki, motyle, krowy, owce, mrówki, bociany, kaczki, zające, jeże, osy, żaby, lisy, itp. Po ich naklejeniu każdy zespół wypowiada się na forum grupy, kto ukrył się w ich trawie. Dzieci nazywają naklejone zwierzęta. W zależności od dyspozycji czasowej można kontynuować zabawę w porównywanie ilości elementów na trawie, określanie ich barw, wielkości.
8. „Pierwsza, wiosenna trawka” – zestawienie prac na dywanie, pochwała wszystkich prac, swobodna ekspresja słowna dzieci.
9. Wystawka prac dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.