X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40931
Przesłano:

Zajęcia relaksacyjne

Scenariusz zajęć relaksacyjnych

Muzykoterapia
Elżbieta Sałata-Kucharczyk
Temat: Wspólny relaks

CELE:
• pozbycie się całodziennego stresu
• wyciszenie, odprężenie
• rozwijanie wyobraźni dzieci
• wykonanie kilku ćwiczeń na pobudzenie aktywności umysłowej

CZAS TRWANIA: ok. 40 minut

METODY, TECHNIKI, FORMY PRACY:
• odprężające ćwiczenia fizyczne
• praca grupą
• wizualizacja

MATERIAŁY:
• maty lub koce
• odtwarzacz CD
• płyta CD z muzyką relaksacyjną
• tekst opowiadania relaksacyjnego

UCZESTNICY: dzieci z klas III

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie, zapoznanie z planem zajęć, życzenie dobrej zabawy.

2. Ćw. 1 – „Krzyk i śmiech” (1 min) na wyrzucenie z siebie złości, gniewu; na odblokowanie; można stać lub skakać, w zależności od potrzeb.

3. Ćw. 2 – „Zrzuć ciężar z pleców"
Wyobraź sobie, że twoje ramiona przygniata ciężki worek piasku. Zataczasz się pod jego ciężarem. Ręce trzymasz skrzyżowane przed piersią. A teraz z okrzykiem: Aaaaa.....odrzucasz ręce do tyłu i zrzucasz ten straszny ciężar. Pooddychaj spokojnie, po czym powtórz to ćwiczenie dwu- lub trzykrotnie.

4. "Otrząśnij się ze stresu"
Stań w rozkroku. Zacznij się otrząsać całym ciałem, a w szczególności ramionami i nogami. Strząśnij z siebie wszystkie obciążenia, negatywne myśli, gniew i zmartwienia. Pomóż sobie mocniejszym, głośniejszym wydechem.

5. Ćwiczenia na aktywizowanie półkul mózgowych i aktywność fizyczną:
a) ruchy naprzemienne:
- dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana, a potem lewą ręką - prawego kolana; tak kilka razy na przemian,
- jak wyżej - dotykanie łokciem kolana,
- dotykanie lewą ręką prawej stopy (ręka za plecami, noga zgięta w kolanie) i odwrotnie.

b) leniwe ósemki
Kreślenie kciukiem, płynnym ruchem, leniwej (poziomej) ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu, w lewo w górę, łukiem w dół. Potem dołem do punktu środkowego, górą w prawo, łukiem ku dołowi i dołem w lewo do punktu wyjścia. Powtórzyć 3-krotnie.
Następnie:
- drugim kciukiem (3x)
- oboma, z rękami splecionymi (3x), zawsze wodząc
wzrokiem zza kciukiem.
Ósemki winny być "pełne", z wyraźną linią środkową.

c) ósemki na plecach kolegi lub koleżanki
Dzieci siadają w kole - jedno za drugim. Palcem rysują ósemki na plecach osoby, która siedzi z przodu. Najpierw jedną, potem drugą ręką.

7. Siad w kole, twarzami do środka. Powolne wyciszanie po dotychczasowych ćwiczeniach. Głębsze oddechy. Można zamknąć oczy, jeśli ktoś ma ochotę.
Zachęcanie dzieci, aby spróbowali przypomnieć sobie, co miłego je ostatnio spotkało - w domu lub w szkole. Jeśli ktoś chce, może o tym opowiedzieć pozostałym uczestnikom.

8. Ćw. wyciszające – wizualizacja.

Dzieci siedzą lub leżą wygodnie na dywanie. Nauczyciel uprzedza, że zaraz przeczyta opowiadanie, w którym największą rolę będzie odgrywała wyobraźnia. Nauczyciel prosi, aby wszyscy uczestnicy zamknęli oczy, następnie powoli, spokojnym głosem zaczyna czytać opowiadanie: „Czy możesz wyobrazić sobie, że jesteś ziarenkiem piasku? Czy wszyscy wyobrażają już sobie takie ziarenka piasku? To Ty jesteś tym maleńkim ziarenkiem na ogromnej, gorącej plaży. Leżysz wśród innych maleńkich ziarenek piasku. Obok Ciebie jest brzeg morza. Fale morskie uderzają o brzeg, rozchlapując wodę, która co jakiś czas pryska także na Ciebie i Cię przyjemnie ochładza. Właśnie nastało lato i wygrzewasz się na ciepłym słońcu. Oczywiście obok Ciebie leżą miliony Twoich braci i sióstr – ziarenek piasku. Wokół Ciebie jest pełno piasku, ale Tobie to nie przeszkadza. Nie wiadomo skąd pojawił się lekki wiaterek od morza i jednym podmuchem uniósł Cię do góry. Wzbiłeś się w powietrze i unosisz się razem z wiatrem. Jesteś tak mały, że nikt nie zauważył, że lecisz w powietrzu. Lecąc tak, mijasz po drodze wsie i miasta, rzeki, pola. Jesteś bardzo dumny, że możesz tak podróżować z miejsca na miejsce. Czujesz się cudownie...” Po odczytaniu opowiadania dzieci wyrażają swoje odczucia.
W trakcie czytania opowiadania w tle odtwarzana jest muzyka relaksacyjna.
9. Podsumowanie:
• wrażenia dzieci
• podziękowanie za udział w zajęciach
• uporządkowanie sali

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.