X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40881
Przesłano:

Konspekt zajęć otwartych dla rodziców koła "Rytmika dla Smyka"

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW KOŁA „RYTMIKA DLA SMYKA”
Temat: Tworzenie instrumentacji utworu, zabawy rytmiczne: reagowanie na tempo i przerwę w muzyce.
Cele ogólne:
- kształcenie poczucia rytmu, ekspresji ruchowej;
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
- dzieci potrafią
uwagi;
- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole i szybkiego wykonywania poleceń;
- rozwijanie słuchu muzycznego i poczucia rytmu.
Metody:
- metoda problemowo – twórcza: improwizacja ruchowa do muzyki;
- metoda problemowo – odtwórcza: praca nad poruszać się w rytm muzyki i zatrzymać się na przerwie w niej;
- rozwijanie umiejętności grania na instrumentach perkusyjnych;
- wyrabianie umiejętności koncentracji utworem instrumentalnym;
- metoda problemowo – analityczna: słuchanie muzyki;
- metoda ekspozycji: umożliwienie zetknięcia się z dziełem muzycznym pozwalającym na pełne przeżycie go;
- metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia: gra na instrumentach perkusyjnych, ekspresja ruchowa.
Formy pracy:
- praca z całą grupą;
- pary;
- praca w czterech grupach.
Środki dydaktyczne:
- nagranie piosenki „Poznajmy się nawzajem”;
- nagranie utworu W.A. Mozarta „Walc kwiatów”;
- instrumenty perkusyjne: tamburyna, grzechotki, trójkąty, pudełka akustyczne;
- chusta animacyjna.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Witam Was”: dzieci w parach na obwodzie koła, zwrócone twarzami do siebie, wykonują ruchy zgodnie z treścią krótkiej piosenki.
2. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Poznajmy się nawzajem”: dzieci powtarzają ruchy do piosenki, które na wcześniejszych zajęciach wspólnie wymyśliły – chodzą rytmicznie po obwodzie koła, przytupują, okręcają się wokół własnej osi, klaszczą, podają sobie lewe i prawe dłonie.
3. Wysłuchanie utworu W. A. Mozarta „Walc kwiatów”. Rozmowa na temat wrażeń po wysłuchaniu utworu, zwrócenie uwagi na tempo, nastrój, itp.
4. Praca nad instrumentacją fragmentu utworu:
- wyklaskiwanie poszczególnych rytmów;
- wystukiwanie rytmów na instrumentach, bez muzyki – podział zespołu na cztery grupy: tamburyna, trójkąty, grzechotki i pudełka akustyczne
- instrumentacja utworu „Walc kwiatów”.
5. Zabawy rytmiczne – reagowanie na zmiany tempa i przerwy w muzyce: improwizacja ruchowa do muzyki.
6. Zabawa uspokajająca do muzyki relaksacyjnej z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kołysanie piłki.
7. Zakończenie zajęć, podsumowanie i pożegnanie się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.