X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40360
Przesłano:

Działanie innowacyjne "Moje naturalne kosmetyki - Dbam o higienę osobistą"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Okruszek” w Kołobrzegu

Działanie innowacyjne

Moje naturalne kosmetyki
Dbamy o higienę osobistą

Autor:

Kołobrzeg 2017

Spis treści

Koncepcja/ idea wiodąca działania innowacyjnego 2
Przeznaczenie, czas realizacji, rodzaj i miejsce działania innowacyjnego 3
Cele ogólne 3
Cele szczegółowe 3
Tematy zajęć, poszerzenie podstawy programowej 4
Metody i formy pracy 6
Przewidywane osiągnięcia/ metody sprawdzania osiągnięć 6
Warunki realizacji 7
Ewaluacja 8
Załączniki 9
Załącznik nr 1 Przykładowy scenariusz 9
Załącznik nr 2 Przepisy na kosmetyki naturalne 13
Załącznik nr 3 Arkusz umiejętności wychowanków 22
Bibliografia 23

Koncepcja działania innowacyjnego

Wprowadzenie działania innowacyjnego ma na celu rozwijanie kompetencji w zakresie higieny osobistej oraz dbałości o własny wygląd i zdrowie. Działanie innowacyjne obejmuje cykl zajęć motywujących wychowanków do regularnego dbania o higienę osobistą. Inspiracją do napisania działania innowacyjnego było zaciekawienie wychowanków wykorzystaniem darów natury do produkcji kosmetyków codziennej higieny. Celem zajęć będzie przede wszystkim rozwijanie umiejętności wykonywania kosmetyków z produktów znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym z użyciem (np.: suszonych pączków róży lub płatków nagietka). Własnoręcznie wykonane produkty higieny codziennej mają zachęcać dzieci do regularnego dbania o własne ciało. Ukazanie wychowankom sposobów i metod produkcji np.: mydła lub pasty do zębów rozwinie ciekawość poznawczą jak i zachęci do regularnego dbania o własny wygląd i zdrowie.
Higiena osobista w dużym stopniu zależy od każdego człowieka. Zaniedbania higieniczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji dla naszego zdrowia.
Właściwe pielęgnowanie skóry umożliwia dobre wypełnianie wszystkich jej funkcji oraz chroni ją przed uszkodzeniami, pyłem, kurzem, środkami chemicznymi, wydalinami. Wszystko to razem tworzy brud, stanowiący doskonałe podłoże dla rozwoju bakterii. Czysta skóra lepiej spełnia wszystkie swoje funkcje. Dlatego tak ważne jest codzienne mycie całego ciała w ciepłej wodzie z mydłem za pomocą gąbki lub szorstkiej rękawicy (koniecznie własnej), najlepiej w wannie lub pod prysznicem. Mycie usuwa brud i uwalnia skórę od nieprzyjemnego zapachu. Dla zdrowia najkorzystniejsza jest kąpiel w wannie wieczorem. Ciepła (nie gorąca) kąpiel ma bowiem także działanie uspokajające, co sprzyja zasypianiu.
Dzieci niepełnosprawne intelektualnie często mają problem z zachowaniem higieny osobistej. Powodem niejednokrotnie są nieprawidłowe wzorce i nawyki wyniesione z domu rodzinnego. Dlatego też w placówce opiekuńczo-wychowawczej należy wpajać wychowankom nawyk systematycznego dbania o własne zdrowie i wygląd. Przygotowanie przez wychowanków np.: mydła z płatkami róży lub maseczki z kaktusa rosnącego w doniczce na parapecie powinno je zachęcić do dbania o własną higienę i wygląd.
Działanie innowacyjne jest dopełnieniem i wzbogaceniem treści programowych w zakresie samodzielnego wykonywania czynności lub sygnalizowania potrzeb związanych z samoobsługą i dbaniem o higienę osobistą.

Przeznaczenie:
Działanie innowacyjne przeprowadzone będzie z grupą wychowanków internatu SOSW „Okruszek” w Kołobrzegu. Wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym w wieku od 11 do 21 lat.

Czas realizacji: rok szkolny 2017/2018
Rodzaj działania innowacyjnego: programowe
Miejsce działania innowacyjnego: internat w SOSW „Okruszek” w Kołobrzegu
Zajęcia: opiekuńczo-wychowawcze

Cele działania innowacyjnego:
1. Cel główny:
Rozwijanie umiejętności wykonywania kosmetyków z produktów znajdujących się w gospodarstwie domowym.

2. Cele ogólne:
• Rozwijanie:
o nawyków ekologicznych poprzez wykorzystanie darów natury i produktów spożywczych do produkcji kosmetyków,
o umiejętności produkowania prostych kosmetyków,
o nawyku dbania o higienę osobistą,
o umiejętności dbania o własne zdrowie,
o ciekawości poznawczej,
o umiejętności współpracy w grupie,
o umiejętności komunikowania się z kolegami i wychowawcą,
• przestrzeganie zasad BHP podczas wykonywania kosmetyków.
3. Cele szczegółowe:
Wychowankowie na miarę swoich możliwości:
• wiedzą, z czego wykonuje się proste kosmetyki do higieny osobistej,
• wykonują proste kosmetyki,
• stosują zasady higieny osobistej,
• używają podstawowych kosmetyków do higieny osobistej,
• wiedzą jak dbać o własne zdrowie,
• współpracują w grupie,
• komunikują się werbalnie i pozawerbalnie z kolegami i wychowawcą,
• przestrzegają zasad BHP w czasie wykonywania kosmetyków.

Tematy zajęć, poszerzenie podstawy programowej
Lp. Temat zajęć Data Przewidywane osiągnięcia
(Tabela - red.)

Wychowankowie:

1.
Wykonanie ciastoliny mydlanej – przestrzeganie zasad higieny - mycia rąk,

06.11.2017

- potrafią przygotować ciastolinę mydlaną,
- pamiętają o myciu rąk,
- komunikują się z w grupie,

2.
Balsam do ust na bazie żelków Haribo – ochrona skóry ust przed wpływem czynników zewnętrznych,

13.11.2017
- wykonują ochronny balsam do ust,
- używają balsamu do codziennej ochrony ust,
- wymieniają negatywny wpływ mrozu na skórę człowieka,
- znają sposoby ochrony własnego zdrowia,

3.
Mleczko różane do kąpieli – prezent mikołajkowy,

04.12.2017

- wymieniają produkty potrzebne do przygotowania mleczka do kąpieli,
- wykonują mleczko różane,
- ozdabiają pojemnik z mleczkiem na prezent dla bliskich,

4.
Domowe Spa - Maseczka z żyworódki – dbanie o własną cerę,

18.12.2017

- przygotowują maseczkę odżywczą,
- poznają domowy sposób na gładką cerę,
- wiedzą jak dbać o skórę twarzy,

5.
Balsam do ust na bazie gumy Mamby – zimowa ochrona ust,

08.01.2018

- wykonują nawilżający balsam do ust,
- wymieniają produkty potrzebne do wykonania balsamu,
- dbają o swoje zdrowie,

6.
Wykonanie różanych kul kąpielowych – wyrabianie nawyku dbania o całe ciało,

07.02.2018

- wymieniają produkty potrzebne do przygotowania mydła,
- wykonują mydło z płatkami róży,
- współpracują w grupie,
- komunikują się z kolegami i wychowawcą,
- wykonują kule kąpielowe,
- przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas zajęć praktycznych,

7.
Krem różany – ochrona przed mrozem,
14.02.2018
- wykonują domowy krem różany,
- stosują krem podczas codziennej higieny ciała,
- porozumiewają się w kolegami,
- współpracują w grupie,

8.
Przygotowanie mydła różanego - dbanie o własne zdrowie,

05.03.2018

- wymieniają produkty potrzebne do przygotowania mydła,
- wykonują mydło z płatkami róży,
- współpracują w grupie,
- komunikują się z kolegami i wychowawcą,

9.
Przygotowanie orzeźwiającej mgiełki do ciała – dbanie schludny wygląd,
19.03.2018

- przygotowują mgiełkę do ciała z produktów dostępnych w kuchni,
- wiedzą jakich użyć produktów do przygotowania mgiełki,
- współpracują w grupie,

10.
Kostki peelingujące na bazie cukru i płatków róży – przygotowanie skóry do lepszego wchłaniania kremu.
02.04.2018
- wykonują kostki peelingujące,
- wymieniają produkty potrzebne do
wykonania peelingu,
- wymieniają pozytywny wpływ stosowania peelingu,
- stosują peeling do higieny osobistej.

Metody i formy pracy:
Formy zajęć: grupowa, zindywidualizowana.
Metody charakterystyczne dla zajęć opiekuńczo-wychowawczych będą dobrane odpowiednio do indywidualnych możliwości wychowanków internatu. Biorąc pod uwagę warunki psychofizyczne dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym wiodącą metodą będzie metoda praktycznego działania. Poprzez samodzielne i własnoręczne wykonanie prostych kosmetyków wychowankowie będą mieli możliwość osiągania sukcesu. Działania owe zachęcą dzieci do aktywnego i systematycznego dbania o własną higienę osobistą.
Pomocne będą również metody słowna i oglądowa.

Przewidywane osiągnięcia/ metody sprawdzania osiągnięć:

Wychowankowie nabędą:
o umiejętność rozpoznawania naturalnych produktów do wykonania kosmetyków,
o umiejętność wykonywania kosmetyków z darów przyrody i produktów spożywczych dostępnych w kuchni,
o wiedzę o wpływie systematycznego stosowania higieny na zdrowie człowieka,
o nawyk systematycznego dbania higienę osobistą,
o umiejętności współpracy w grupie,
o umiejętności kulturalnego porozumiewania się z kolegami i wychowawcom,
o umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zajęć praktycznych.
Sposobem sprawdzania będzie obserwacja wychowanków podczas zajęć praktycznych oraz obserwacja nawyków higienicznych.

Warunki realizacji:
Do realizacji działań przydatne będą:
• produkty spożywcze (oliwa, olej kokosowy, żelki Haribo, guma Mamba, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, skrobia ziemniaczana lub skrobia kukurydziana, cukier gruboziarnisty, herbata zielona, płatki owsiane, mleko w proszku),
• produkty kosmetyczne (wazelina, maść z wit. A, wosk pszczeli, żel pod prysznic, mydło Dove, olejki eteryczne),
• rośliny suszone i świeże (liście żyworódki, liście aloesu, suszone płatki róży, suszone płatki nagietka),
• sprzęty (pojemniki 5ml, butelki z atomizerem 100 ml, foremki silikonowe, szklane słoiczki, etykiety, kolorowa wstążka).

Ewaluacja:
Po zakończeniu zajęć wychowankowie będą potrafili wykonać proste środki higieny osobistej z produktów spożywczych dostępnych w gospodarstwie domowym oraz ze znanych ziół i kwiatów. Zakładam, iż będą bardziej zwracali uwagę na higienę osobistą oraz własny wygląd.
Ocenie poddane zostaną:
• Umiejętności wykonywania prostych kosmetyków z produktów dostępnych w gospodarstwie domowym.
• Częstotliwość stosowania środków higienicznych do codziennego dbania o własne ciało.
Efekty ukazujące nabyte umiejętności wychowanków to:
• Książeczka z przepisami i zdjęciami podczas wykonywania kosmetyków oraz z wytworami wychowanków.
• Zbiór wykonanych kosmetyków.
• Arkusz umiejętności wychowanka (ocena nabytych umiejętności) w skali od 1 do 3.
Metody ewaluacji:
• Obserwacja:
o podczas zajęć praktycznych,
o częstotliwości stosowania środków higieny oraz prostych kosmetyków czasie dnia.

Załączniki

Załącznik nr 1

Scenariusz zajęć w internacie
Temat zajęć: Przygotowanie maseczki z żyworódki.
Skład zespołu: grupa I
Nauczyciel prowadzący: Irena Kołodziej-Wałęska
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: grupowa, indywidualna
Środki do zajęć opiekuńczo-wychowawczych:
• przepis na maseczkę,
• płatki owsiane,
• liście aloesu (może być sam sok),
• liście żyworódki (może być sam sok),
• pojemnik/słoik na powstałą maseczkę,
• deska do krojenia,
• ostry nóż,
• gorąca woda,
• blender,
• wysokie naczynie.

Cel główny: Kształcenie podstawowych zasad higieny.

Cele szczegółowe:
• utrwalenie nazw produktów potrzebnych do przyrządzenia maseczki,
• rozwijanie umiejętności rozdrabniania liści aloesu i żyworódki,
• rozwijanie umiejętności wykonywania maseczki według algorytmu,
• przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas:
o rozdrabniania (krojenia nożem),
o posługiwania się sprzętem AGD,
• utrwalanie podstawowych nawyków higienicznych,
• doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
• przestrzeganie porządku na stanowisku pracy.

Cele operacyjne:
Wychowankowie na miarę swoich możliwości:
• wymieniają produkty potrzebne do przygotowania maseczki,
• przygotowują produkty potrzebne do przygotowania maseczki,
• kroją liście aloesu i żyworódki,
• wykonują maseczkę według algorytmu,
• przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas:
o krojenia,
o blendowania;
• przestrzegają zasad higieny,
• współpracują w grupie,
• porządkują miejsce pracy.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie wychowanków i zapoznanie ich z tematem i celem zajęć.
2. Przypomnienie przez wychowawcę zasad bezpieczeństwa i higieny podczas pracy w pracowni kuchennej:
• higiena osobista (mycie rąk, związanie włosów, zakładanie fartuchów ochronnych ),
• zasady bezpieczeństwa podczas:
o obsługiwania sprzętu AGD,
o rozdrabniania nożem kuchennym;
3. Przygotowanie do pracy w kuchni:
• dokładne umycie rąk przez wychowanków,
• założenie fartuchów ochronnych.
4. Podział wychowanków na dwie grupy, wyznaczenie kapitanów grup.
5. Przystąpienie do wykonywania maseczki. Wychowawca w razie potrzeby pomaga wychowankom:
• odczytanie przez wychowawcę przepisu na maseczkę,
• przypomnienie nazw produktów–wychowankowie wskazują produkty potrzebne do wykonania kosmetyku i wymieniają ich nazwy,
• przygotowanie potrzebnych sprzętów do wykonania maseczki przez wyznaczonego wychowanka.
6. Zadanie grupy I:
• wstawienie w czajniku elektrycznym wody,
• odmierzenie szklanką gorącej wody,
• odmierzenie szklanką płatków owsianych,
• zalanie płatków owsianych gorącą wodą.
7. Zadanie grupy II: Przygotowanie liści żyworódki i aloesu:
• odcięcie z roślin potrzebnej ilości liści,
• mycie obciętych liści,
• rozdrobnienie liści poprzez pokrojenie nożem,
• przesypanie rozdrobnionych liści do bendera,
• blendowanie liści,
• połączenie płatków owsianych z zieloną papką, dokładne zblendowanie,
• przełożenie gotowej maseczki do pojemników.

8. Czynności porządkowe na stanowiskach pracy-wykonują wychowankowie pod okiem wychowawcy:
• mycie naczyń,
• wycieranie stołu, blatów.
9. Podziękowanie wychowankom za aktywną pracę, przydzielenie medali na tablicy „Najlepsi z najlepszych”.

Załącznik nr 2

Ciastolina mydlana
Składniki:
• 1 szkl. mąki ziemniaczanej
• 150ml żelu pod prysznic
• 1 łyżeczka oleju kokosowego lub oliwy
• miska, foremki

Sposób wykonania:
Do miski wsypać odmierzoną ilość mąki. Wlać żel i olej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i ugniatać (najlepiej ręką) aż do uzyskania gładkiej konsystencji (podobnej do miękkiej ciastoliny). Gotową masę ponakładać do foremek.

Kule kąpielowe
Składniki :
• 1 szklanka sody oczyszczonej
• 1 szklanka kwasku cytrynowego
• 5 - 6 łyżek oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek czy oleju kokosowego
• Olejek zapachowy malinowy około 20 kropli
• Barwnik różowy 3-5 kropli
• Foremki, miska do wymieszania składników, rękawiczki gumowe

Sposób wykonania:
Wymieszać sodę z kwaskiem, dodać olejek zapachowy malinowy, dodać olej oraz barwnik różowy. Wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Powinna powstać masa, która łatwo daje się formować. Struktura mieszaniny ma przypominać w dotyku mokry piasek i równie dobrze się formować. Jeśli masa jest zbyt sucha można dodać jeszcze niewielką ilość oleju lub delikatnie spryskać wodą, następnie szybko i dokładnie zagnieść. Pod wpływem kontaktu z płynem (alkohol, woda) mieszanka sody i kwasku zaczyna reagować, pieni się i syczy, ten proces należy zatrzymać „zdusić” poprzez energiczne ugniatanie masy.
Gotową masę włożyć dość ciasno do formy.

Domowe mgiełki do ciała
To nie balsam ani perfumy a jak przydatne stają się niemalże przy każdej okazji. Ich szybkie i łatwe rozprowadzenie pozwala nam czuć się komfortowo kiedy mamy je pod ręką. Polecam proste receptury na domowe mgiełki do ciała.
1) z herbaty:
Tu wykorzystujemy herbatę miętową lub zieloną. Należy zaparzyć ją wrzątkiem (wystarczy 1/4 kubka na torebkę), poczekać do ostygnięcia, przelać do pojemniczka, można dolać wodę lub kilka kropel cytryny (do zielonej). Herbata doskonale odświeża i chłodzi.

2) z cytryną:
Do małego słoika wycisnąć połówkę cytryny dolać dwa razy tyle wody (mniej cytryny przy delikatnej cerze). Spryskujemy twarz i dekolt uważając na okolice oczu i zmywamy wacikiem, może lekko piec ale oznacza to, że dezynfekuje. Cytryna doskonale matuje i oczyszcza.

3) owocowa:
Z połówki pomarańczy wycisnąć sok do naczynka, następnie dodać kilka kropli cytryny i soku z grejpfruta bądź innego wybranego owocu. Wszytko ze sobą zmieszać i zalać zimną wodą przegotowaną bądź mineralną. Kilka godzin przed użyciem należy trzymać składniki pod przykryciem w zimnym miejscu. Cytrusy są świetnym produktem orzeźwiającym.

4) wielozapachowa
Głównym składnikiem mgiełki wielozapachowej jest przede wszystkim baza czyli woda (przegotowana lub mineralna). Następnym składnikiem są wybrane według indywidualnych upodobań olejki eteryczne.

Maseczka z żyworódki
Składniki:
• 2 garści płatków owsianych (albo i 4 - jeśli będzie używać samego soku z żyworódki i aloesu)
• 2 średniej wielkości liście aloesu (może być sam sok)
• 3 średniej wielkości liście żyworódki (może być sam sok)
• pojemnik/słoik na powstałą maseczkę
• deskę do krojenia, ostry nóż
• gorąca woda
• blender
• wysokie naczynie

Wykonanie:
Zalać płatki odrobiną gorącej wody aby tylko trochę namiękły. Jeśli zamiast liści żyworódki i aloesu użyjecie tylko sok z nich (do kupienia w aptece!) to należy zalać płatki sokiem i zostawić na 5-10 minut przed blendowanie aby płatki namiękły, przez co łatwiej się zmiksują.
Umyć i możliwie jak najdrobniej pokroić liście aloesu.
Tak samo postąpić z żyworódką.
Wsypać do wysokiego naczynia aloes i żyworódkę. Blendować około
5 min. Po upływie tego czasu należy sprawdzić, czy obie rośliny są dobrze rozdrobnione.
Stopniowo dodawać płatki owsiane. Ważne jest, żeby robić to powoli, np. do zielonych składników dodawać po łyżce stołowej rozmiękłych płatków, inaczej ciężko będzie je zmiksować.
Kiedy uznamy, że wszystko jest należycie rozdrobnione i wymieszane, należy przelać maseczkę do przygotowanego pojemnika.
Wymienione składniki powinny wystarczyć na tydzień stosowania.

Balsam do ust na bazie gumy Mamby
Składniki:
• 1 kostka gumy mamba
• ½ łyżeczki wazeliny kosmetycznej
• Odrobina maści z witaminą A
• Pojemnik na balsam
• Świeczka (podgrzewacz)
• Miseczka metalowa lub łyżka stołowa
• Kolorowa pomadka – opcjonalnie

Sposób wykonania:
Nad podgrzewaczem rozpuścić wazelinę z ½ kostki gumy mamby. Dodać odrobinę kolorowej pomadki (dla dziewcząt) następnie rozpuścić. Kolejno dodać maść z wit. A i rozpuścić. Rozpuszczone i wymieszane składniki przelać do pojemniczka. Odstawić do wystudzenia.

Balsam do ust na bazie żelków Haribo
Składniki:
• 3 żelki Haribo (jak najmniejsze, szybciej się rozpuszczają)
• 1 łyżeczka wazeliny kosmetycznej
• 1 łyżeczka maści z witaminą A
• Pojemnik na balsam
• Świeczka (podgrzewacz)
• Miseczka metalowa
Wykonanie:
W kąpieli wodnej rozpuścić wazelinę z drobnymi żelkami (większe żelki pokroić na czastki). Dodać maść z wit. A i rozpuścić. Gotowy roztwór przelać do pojemniczka. Odstawić do wystudzenia.

Peeling do ciała
Składniki:
• 2 szkl. cukru gruboziarnistego
• ¾ łyżki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek
• Aromat spożywczy (opcjonalnie)

Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać.
Tak powstanie peeling biały.
Aby wykonać peeling kolorowy, do białego peelingu dodać kilka kropel barwnia spożywczego. Tak możemy wykonać efektowny peeling tęczowy. Wystarczy do szklanego słoika ułożyć warstwami kolorowy peeling, zakrecić słoik i przewiązać kolorową wstążką. Nakleić ozdobną etykietę z podpisem.

Kostki peelingujące na bazie cukru
Składniki:
• Mydło Dove
• 2 szkl. cukru gruboziarnistego
• ¼ szklanki oleju kokosowego lub oliwa z oliwek
• Aromat spożywczy (opcjonalnie)

Sposób wykonania:
Mydło zetrzeć na tarce o grubych oczkach dodać olej i opcjonalnie ulubiony aromat spożywczy. Wszystkie składniki wymieszać w garnku i rozpuszczać w kąpieli wodnej. Aby wykonać peeling kolorowy, do białego peelingu dodać kilka kropel barwnia spożywczego. Mieszankę przełożyć do małych foremek aby powstały kostki do jednorazowego użytku. Peeling odstawić do zastudzenia. Gotowe koski włożyć do małych słoików lub zapakować w folię ozdobną i przewiązać ozdobną wstążką. Tak zapakowane kostki mogą być prezentem dla bliskich osób.

Mleczko różane do kąpieli
Zastanawiasz się, jaki prezent dać przyjaciółce na zbliżające się urodziny? Dobrym pomysłem będzie obdarowanie jej jakimś oryginalnym kosmetykiem, np. różanym mlekiem do kąpieli, który zrobisz samodzielnie. Tak naprawdę wykonanie tego kosmetyku sprowadza się do zmieszania ze sobą kilku składników. Podaruj bliskiej osobie odrobinę luksusu. Niech poczuje się jak Kleopatra! Sobie też zafunduj taką mleczno-różaną kąpiel.
Składniki:
• 1 ½ szklanki mleka w proszku (najlepiej pełnotłustego)
• ½ szklanki soli Epsom
• ¼ szklanki suszonych płatków róż
• Czerwony barwnik spożywczy
• Olejek różany

Sposób wykonania:
Zmieszać w misce mleko w proszku z solą Epsom. Dodać do mieszaniny ok. 2-3 krople czerwonego barwnika spożywczego. Mieszać wszystko dokładnie, aż całość uzyska jednolity różowy kolor. Kolejny krok to dodanie płatków róży i ok. 5-7 kropli olejku różanego. Ponownie należy zmieszać wszystko. Gotowe mleko przesypać do ładnego naczynia, w którym będzie się dobrze prezentować.

Mydło nagietkowe (różane)
Składniki:
• Baza glicerynowa (gliceryna roślinna to główny składnik bazy czyli naturalny emolient, który działa na skórę nawilżająco i chroni przed nadmierną utratą wody)
• Barwniki kosmetyczne
• Olejki eteryczne
• Suszone płatki nagietka lub róży
• Formy silikonowe

Sposób wykonania:
Zacząć od stopienia bazy w mikrofalówce, lub kąpieli wodnej. Następnie dodać barwniki, olejki eteryczne, dokładnie zmieszać. Stopioną i ochłodzoną bazę przelać ostrożnie do formy. Kiedy masa zastygnie i ochłodzi się, mydła mogą w końcu zostać wyciągnięte z formy i pokrojone (w razie potrzeby). Proces ten będzie łatwiejszy, jeśli formę włoży się na 20 minut do zamrażarki. Po wyjęciu mydło powinno zostać owinięte plastikową folią, by na długi czas zachowało atrakcyjny wygląd.
Kolorowe mydła:
Olejki eteryczne dodaje się zwykle w proporcji: 5-20 ml na 1kg mydła (w zależności od preferencji i pożądanej intensywności zapachu). Kolorowe mydło uzyskuje się przed dodatek rozcieńczonego barwnika kosmetycznego (barwniki są mocno stężone, dlatego łatwiej je dozować w formie rozcieńczonej).

Załącznik nr 3

Arkusz umiejętności wychowanka

Imię i nazwisko ucznia ........................................

Lp.

Nazwa czynności(które chcemy nauczyć)

Skala oceny (1,2,3)
Stosowane metody opiekuńczo-wychowawcze
Przed zajęciami
Po zajęciach
Stosowane podpowiedzi
słowna wizualna praktyczna
1. Wie jakie produkty potrzebne są do przygotowania naturalnych kosmetyków
2. Rozpoznaje i nazywa produkty potrzebne do przygotowania naturalnych kosmetyków
3. Rozpoznaje i nazywa zioła i kwiaty używane do kosmetyków
4. Wykonuje kosmetyki według algorytmu
5. Stosuje wykonane kosmetyki

Bibliografia

1. Bednarczyk-Cwynar B., Skarby natury w kosmetyce, wyd. Medpharm, Wrocław 2014r.
2. Hebda K., Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, wyd. Nasza Księgarnia, 2014r
3. Kalemba-Drożdż M., Różane Przepisy, wyd. Paskal, Bielsko-Biała 2107r.
4. Minczakiewicz E. M., Dziecko niepełnosprawne. Rozwój i wychowanie, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2003r.
5. Wyczesany J., Pedagogika upośledzonych umysłowo, Oficyna wydawnicza „Impuls”, Kraków 2005r.
6. Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r., w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dziennik Ustaw Nr.0, Poz.356
7. Czasopisma:
Mój Ogródek, wyd. „działkowiec”
Mam Ogród, wyd. Phoenikx Press

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.