X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40100
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejki - zajęcia otwarte z rodzicami, 5-latki

Temat zajęcia: Andrzejki- zajęcia otwarte z rodzicami
Grupa wiekowa: 5-latki
Cele ogólne:
- wzmacnianie więzi emocjonalnych
- wytworzenie miłej i radosnej atmosfery
- wzbogacenie pozytywnych doświadczeń dzieci w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami

Cele szczegółowe
– dziecko potrafi:
- współdziałać w grupie
- wykonać zadanie według instrukcji
- wspólnie bawić się z dorosłymi i rówieśnikami

Metody
-słowne
-praktycznego działania

Formy
-indywidualna
-zbiorowa

Środki dydaktyczne:
sztuczne choinki tworzące las, wąż świetlny led do wyznaczenia drogi w lesie, oświetlenie led imitujące migoczące gwiazdki na niebie, strój królewny, brokat, list na drzewie, motyl, sowa, cd Wesołe piosenki dla przedszkolaka 3 utwór nr 4 „Zagubiona królewna”, żelki, brokatowe gwiazdki naklejki, kuferek na niespodzianki dla dzieci,
- do zadania 1: brystol biały, czarny, odrysowane kontury przedmiotów, wybrane przedmioty według pomysłu nauczyciela (np. różne foremki do ciasta, naszyjnik, plastikowy widelec, plastikowa łyżka, szczotka do włosów, sitko plastikowe, podkładka do herbaty)
-do zadania 2: białe prześcieradło z odrysowanym konturem zamku, papierowe złocone duże kształty
-do zadania 3: sylwety bajkowych postaci w dwóch egzemplarzach zalaminowane
-do zadania 4: cd HOPSANKI ZABAWIANKI utwór nr 8 „Hej, chusteczko”, szyfonowe chustki
-do zadania 5: papierowe kolorowe kubeczki po 12 sztuk dla każdego dziecka

Przebieg spotkania

1.Powitanie uczestników piosenką wprowadzającą dzieci i rodziców do zaczarowanego świata.
Kącik sali przygotowany został w bajkowy sposób. W sali panuje półmrok. Zza drzew (choinek) wychodzi królewna, która śpiewa – utwór nr 4 „Zagubiona królewna”.
Po zakończeniu utworu królewna mówi zmartwiona:
Ojej gdzie ja jestem? Przecież to nie jest moja Baśniowa Kraina, to też nie jest mój Papierowy Zamek w którym mieszkam. Ojej motylku! Co ja narobiłam! Biegłam za tobą, a teraz nie wiem gdzie jest mój dom, dzieci może wy wiecie gdzie ja jestem?
Motylku posadzę cię delikatnie na drzewie, żebyś troszkę sobie odpoczął. O, a co to? List? Sowo to dla mnie? Napisane jest tu hmmm Ojej co tu jest napisane? Proszę pomóżcie mi to przeczytać. (Jeden z dorosłych czyta):”DO RĄK WŁASNYCH KRÓLEWNY LUDMIŁY”. Królewna otwiera list i czyta w nim informację od swojej matki królowej Eleonory.

Treść listu:
Kochana córko, królewno Ludmiło.
Jeżeli czytasz ten list, to oznacza, że sowa Matylda Cię odnalazła. Wspólnie z Twoimi siostrami Łucją i Leokadią szukałam Cię w całym zamku, a także w naszym Malinowym Ogrodzie. Łucja i Leokadia wybrały się również do Tęczowego Lasu aby odszukać mieszkające w nim Skrzaty i zapytać czy przechadzałaś się gdzieś w pobliżu. Skrzat Henio powiedział królewnom, że widział przez chwilkę złotą suknię pięknie połyskującą w świetle słońca, ale po chwili postać ta w złotej sukni zniknęła za drzewami.
Córko moja Ludmiło musisz wiedzieć, że powrót do domu nie będzie łatwą sprawą. Aby odnaleźć ścieżkę do naszej baśniowej krainy musisz spełnić pewne warunki-takie mamy bowiem zasady gdy ktoś z naszej baśniowej rodziny przekracza próg naszego świata i oddala się od domu.
Córko moja Ludmiło masz do wykonania 5 zadań. Zadania są bardzo trudne i nie wiem czy dasz sobie radę sama czy może będziesz potrzebowała pomocy. Jeśli znajdzie się ktoś kto Ci pomoże w rozwiązaniu tych zadań i zrobicie to prawidłowo to wówczas oświetli się dla Ciebie droga powrotna do domu. Ludmiło zadań szukaj w pobliżu lasu.
Córko życzę Ci powodzenia!
Twoja matka KRÓLOWA ELEONORA

Mówi królewna Ludmiła:
Zadania, zadania. Matka Królowa napisała, że szukać mam zadań w pobliżu lasu. Jeśli zadań jest pięć to najpierw muszę odnaleźć zadanie numer 1, później 8, 13, 9 i 3... Ojej! pokićkało mi się. Może będę wybierać kolejno pomocników i wierzę, że razem wykonamy wszystko prawidłowo i wrócę do mojej Baśniowej Krainy? To teraz żebym mogła wrócić do domu jak najszybciej wybiorę pierwszego pomocnika, który pomoże mi odnaleźć pierwsze zadanie.

2. Zadania
•Zadanie 1:PORZĄDKI W KOMNATACH ZAMKU
(odszukaj wszystkie pomieszane przedmioty i umieść je na właściwych miejscach - dopasuj przedmioty do właściwych konturów na brystolu białym i czarnym)
•Zadanie 2:PAPIEROWY ZAMEK Z FIGUR GEOMETRYCZNYCH
(z poszczególnych figur zadaniem dzieci jest stworzenie papierowego zamku, figury muszą mieścić się w wyznaczonych konturach narysowanych na białym prześcieradle)
•Zadanie 3:BAJKOWE POSTACIE-PARY
(na dywanie leżą pomieszane sylwety bajkowych postaci w dwóch egzemplarzach każda, zadaniem dzieci jest odszukanie wszystkich możliwych par)
•Zadanie 4: NAUCZ TAŃCZYĆ SWOJĄ CHUSTECZKĘ
(zabawa muzyczno-ruchowa z szyfonowymi chustami do utworu nr 8 „Hej, chusteczko”)
•Zadanie 5:WIEŻA DLA KRÓLEWNY
(zadaniem dzieci jest zbudowanie wieży dla królewny według własnego pomysłu z papierowych kubeczków-12 kubeczków dla każdego dziecka)

3.Sprawdzenie poprawności rozwiązania zadań-dyskretne podświetlenie leśnej ścieżki.

4.Pożegnanie się z dziećmi królewny Ludmiły, włączenie oświetlenia led imitującego migoczące gwiazdki na niebie i włączenie muzyki(utwór nr 9 „Śpiące gwiazdki” z płyty Kołysanki dla maluszka). Podczas trwania utworu królewna Ludmiła znika za drzewami, pozostawiając po sobie list zaadresowany do Pani Dagmary i kuferek z niespodzianką. W czasie gdy gra muzyka nauczycielka ma czas na przebranie się.

5.Powrót nauczycielki zza drzew.

Światło zostaje zapalone w sali, a nauczycielka z zaciekawieniem pyta co tu się działo podczas jej nieobecności. Czy ktoś dzieci odwiedził? Czy coś dostaliście, coś wam zostawił?
Rodzic przekazuje na ręce nauczycielki list.

Nauczycielka odczytuje list od Królewny Ludmiły z Baśniowej Krainy:

Pani Dagmaro!
Jestem Królewna Ludmiła z baśniowej Krainy i odwiedziłam dziś Pani grupę. A jak tu trafiłam to długa historia więc może dzieci z grupy III Kubusia Puchatka same Pani później opowiedzą. Chciałam Pani tylko powiedzieć, że to dzięki dzieciom z grupy III Kubusia Puchatka odnalazłam drogę powrotną do domu, bo dzieci pomogły mi wykonać wszystkie zadania, które przygotowała moja matka KRÓLOWA ELEONORA. Chciałam bardzo dzieciom podziękować za pomoc ale tak się spieszyłam gdy tylko podświetliła się moja droga do domu, że z tego wszystkiego zapomniałam. Zostawiam po sobie drobny prezent dla dzieci w podziękowaniu za okazaną mi pomoc. Ale UWAGA! Jest jeden warunek. Prezent może Pani otworzyć dopiero wtedy kiedy wszyscy dorośli wyjdą z sali. Wszystko co jest w środku jest dla dzieci z grupy III Kubusia Puchatka.
Podpisano:
Królewna Ludmiła z Baśniowej Krainy

6. Pożegnanie rodziców
7.Otworzenie prezentu: w środku słodki poczęstunek (żelki dla dzieci)i naklejki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.