X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39972
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Projekt edukacyjny "Kocham Cię, Polsko!"

Projekt edukacyjny
Kocham Cię Polsko!
Opracowanie Władysława Kuszaj
Miejskie Przedszkole Nr 3 BAJKA
Leżajsk

Miejsce i czas realizacji:
Przedszkole Miejskie Nr 3 BAJKA Październik / Listopad /grudzień / 2018/19

Uczestnicy/realizatorzy przedsięwzięcia:

Władysława Kuszaj n-lka grupy
25 dzieci z grupy 4-latków - KRASNOLUDKI
przedszkolaki/mauczyciele
rodzice/opiekunowie

Cel główny:

Rozwijanie uczuć patriotycznych - budowanie tożsamości NARODOWEJ przedszkolaka

Cele szczegółowe:

- dziecko wie kim jest
- zna nazwę swojego miasta i nazwę ulicy przy której mieszka
- dziecko zna członków imiona/pokrewieństwo swojej najbliższej i nieco dalszej rodziny
- szanuje ludzi starszych/rodziców/dziadków/seniorów i sprawia im niespodzianki
- zna tradycje obchodzenia niektórych świąt kościelnych i narodowych
- zna obecnie rządzącego premiera i prezydenta RP
- dziecko zna nazwę kraju/ojczyzny w której mieszka
- rozumie słowo Ojczyzna
- zna hymn swojego kraju
- dziecko zna i rozpoznaje godło oraz flagę narodową
- zna niektóre fakty historyczne ( 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość)
- recytuje wiersz "Kto Ty jesteś?" oraz "Znak" i "Flaga"
- zna kolory Narodowych Kokard i wykonuje je.
- śpiewa piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem"

Przebieg projektu edukacyjnego
KOCHAM CIĘ POLSKO!

ZADANIA DO REALIZACJI:

* Zapoznawanie z najbliższym otoczeniem dziecka (przyroda, pogoda, pory roku, architektura miasta, dom rodzinny, rodzina, ulica, miasto) Spacery/wycieczki
* Zorganizowanie konkursu "Złota Polska jesień w moim mieście"(najlepsze prace pojadą na konkurs ogólnopolski)
* Poznawanie naszej Ojczyzny i rozumienie słowa Ojczyzna (wiersz, zabawa "Pociągiem po Polsce". obrazy, zdjęcia)
* Poznawanie znaków Polski - Godło /Flaga / Hymn /Język
* Kształtowanie świadomości "POLAK"
* Poznawanie polskich tradycji obchodzenia świąt kościelnych i narodowych
* Oglądanie dekoracji świątecznych z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy z okazji Święta Narodowego 11 Listopada i z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
* Nauka na pamięć Wiersza Kto Ty jesteś?/ Znak/ Flaga
* Nauka na pamięć HYMNU POLSKI oraz udział w biciu rekordu (akcja ogólnopolska)
* Nauka na pamięć piosenki Jesteśmy Polką i Polakiem"
* Moje serce jest biało-czerwone - wykonanie pracy plastycznej
* Wykonanie pracy plastycznej w II grupach "Jesteśmy Polką i Polakiem"
* Zapoznanie z legendą "O Lechu Czechu i Rusie"
* Przeprowadzenie szkolenia w ramach WDN na temat "Tożsamość narodowa u przedszkolaków"(referat) oraz warsztatów i opracowanie scenariusza zajęć dla dzieci przedszkolnych z wykorzystaniem legendy "O Lechu, Czechu i Rusie"
* Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości wykonanie 100 Kokard Narodowych i obdarowanie nimi rodziców/ dzieci oraz gości na AKADEMII W MCK(włączenie się do obchodów w naszym mieście)
* Zaprojektowanie i wykonanie Zeszytu Małego Patrioty i rozpropagowanie go wśród rodziców i dzieci z naszego przedszkola
* Udział dzieci w konkursie plastycznym - patriotycznym (MCK)
* Zapoznanie z muzyką ludową - nauka tańca "Koziorajka"/"Lasowiaczek"

Przebieg realizacji szczegółowo w grupie dzieci 4-letnich:

Październik 2018

*spacery/wycieczki/zabawy/prowadzenie obserwacji z okna:
- piękno przyrody w otoczeniu dziecka: sady, ogrody, park, las, przedszkolny ogród, skwery miejskie i osiedlowe, Ogródek Jordanowski
- podziwianie krajobrazu jesiennego
- zbieranie skarbów z jesiennego lasu/parku, ogrodu/sadu/działki
* zajęcia i zabawy w przedszkolu i domu
- tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego
- zabawy manipulacyjne/matematyczne z wykorzystaniem kasztanów/żołędzi
- pieczenie chleba/pizzy czyli poznanie cyklu Od ziarenka do chleba
- ze skarbów z działki/sadu robienie soków/sałatki/pieczenie szarlotki
* konkursy i akcje
- zorganizowanie i udział w konkursie "Złota polska Jesień w moim mieście"/ zrobienie wystawy prac/ wybranie laureatów wręczenie nagród, dyplomów za udział/ wysłanie wybranych prac na konkurs ogólnokrajowy
- udział w akcji "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę"

Listopad 2018

Obchodzimy ŚWIETO ZMARŁYCH:
- pamiętamy o tych co odeszli / naszych bliskich zmarłych oraz tych co polegli za wolną Polskę
- idziemy na cmentarze/zapalamy znicze, kładziemy kwiaty/modlimy się
- wspominki o tych co odeszli /poznawanie historii ich życia ale też historii rodzinnych/ narodowych
POZNAJEMY NASZ KRAJ:
- Co to jest Polska? - uczymy się o naszej Ojczyźnie, poznajemy jej piękno oraz co oznacza słowo "Ojczyzna",
- poznajemy znaki Polski ( wiersze, Zeszyt Małego Patrioty, obserwacje wystroju ulic miasta, uczymy się na pamięć słów Hymnu)
- poznajemy legendę O Lechu, Czechu, Rusie"
Obchodzimy ŚWIETO NARODOWE 11LISTOPADA - BIERZEMY UDZIAL W OBCHODACH 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI:
- włączamy się w obchody w naszym mieście wykonując 100 Kokard
Narodowych na 100lecie odzyskania Niepodległości
- tworząc Zeszyt Małego Patrioty
- uczestniczymy w okolicznościowej prezentacji słowno-muzycznej na terenie przedszkola w tym w biciu rekordu w Śpiewaniu Hymnu Polskiego
- Poznajemy muzykę ludową: uczymy się tańca Koziorajka
- Poznajemy naszych rządzących Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wspominamy ich pobyt w Leżajsku/ oglądamy filmik oraz zdjęcia na stronach internetowych oraz youtobe (salka multimedialna)
- Oglądamy Klikankowo: gry, filmiki tablica multimedialna, internet / http://interaktywnaklasa.blogspot.com/2014/05/patriotycznie.html
http://learningapps.org/watch?v=p5kd0g4z301
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=06fcd374b4c1
http://interaktywnaklasa.blogspot.com/2014/05/patriotycznie.html

*Mój dom, moja rodzina, moje miasto, ulica
- poznajemy członków rodziny ich imiona/stopień pokrewieństwa/ czym się zajmują /za co ich kochamy
- powtórzenie piosenki z ubiegłego roku "Co rodzinka to rodzinka" oraz "Najlepsza drużyna to moja rodzina"
- moje prawa i obowiązki w domu rodzinnym/ realizacja potrzeb podstawowych ale też związanych z samorealizacją/udział w drobnych pracach na rzecz rodziny/obdarzanie szacunkiem wszystkich członków/sprawianie bliskim niespodzianek
- wypowiedzi słowne i plastyczno/konstrukcyjne na temat "Mój dom"
- ćwiczenia grafomotoryczne "Dom"
- znamy własny adres zamieszkania/ nazwę miasta/ulicę
- spacery/ wycieczki /albumy /zdjęcia / widokówki poznajemy - rozpoznajemy dalszą i najbliższą okolicę
- poznajemy architektoniczne budowle w naszym mieście historyczne, ale też użyteczności publicznej
- uczymy się wiersza "Jestem sobie Leżajszczanka"
- uczymy się tańca ludowego "Lasowiaczek"

Grudzień 2018

Poznajemy piękno polskiej zimy
- obserwujemy zimę z naszego okna w sali
- idziemy na zimowy spacer obserwując piękno świata w zimowej szacie
- zimowe zabawy na śniegu

Poznajemy tradycje związane ze ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA:
- wizyta św. Mikołaja /pisanie listu do świętego/ nauka krótkiego programu artystycznego na powitanie św. Mikołaja w naszej sali
- udział dzieci w spektaklu "Święty Mikołaj" zrealizowanego przez firmę EDEN
- rozmowa z Mikołajem/odebranie prezentów, wspólna zabawa, fotografia pamiątkowa
- robimy ozdoby świąteczne (łańcuchy)
- pieczemy/ozdabiamy pierniczki
- Jak się robi pierniczki? - zajęcie koleżeńskie otwarte. Słuchanie opowieści "O toruńskich piernikach"
- zajęcia: Spotkanie z literaturą prowadzi Babcia Karola p. Marysia.
Słuchanie utworu W. Chotomskiej "Piernikowa kareta"
Wręczenie gościowi pamiątki "Przyjaciel przedszkola"(piernikowe serce), wspólne zdjęcie
- uczymy się piosenki "Pierniczki"
- uczymy się kolęd/pastorałke "Nie miały aniołki"/ robimy scenkę teatralną Stajenka Betlejemska M.B. - Marlenka/ Sw, J. - Antoś/ Pastuszkowie -wszyscy chłopcy/aniołki- wszystkie dziewczynki
-ubieramy choinkę w naszej sali
- zajęcia hospitacyjne "Dla kogo jest Boże Narodzenie?"
-warsztaty z gliną płaskorzeźba Stajenka Betlejemska pr. artysta plastyk
- robimy kartki świąteczne/ organizujemy kiermasz kartek
- obdarzenie potrzebującej rodziny prezentami na święta
- składamy sobie życzenia świąteczne/dzielimy się opłatkiem

Poznajemy naszą Ojczyznę
- wycieczka do Rzeszowa - odwiedziny w Fabryce Czekolady
Warsztaty - "Moja własna czekolada",
-wspólne zabawy w sali zabaw.
- zwiedzamy miasto oglądamy i poznajemy miasto Rzeszów, które jest stolicą naszego regionu.

Styczeń 2019

Witamy Nowy Rok/ karnawał
- składamy sobie życzenia
- oglądamy na youtobe filmiki Jak świat/ Polska witały Nowy Rok
- poznajemy tradycje związane z karnawałem; uczestniczymy w BALU/
jemy pączki w tłusty czwartek/pamiętamy o potrzebujących ; uczestniczymy w akcji "Pączek dla Afryki"
Pamiętamy o ptaszkach zimą
- dbamy o ptaszki/ wystawiamy karmnik/dokarmiamy ich
- utrwalamy scenkę Stajenka Betlejemska oraz kolędy i pastorałkę oraz wiersze i piosenki w wykonaniu chętnych dzieci, które będą jedną z części do projektu "Zaśpiewajmy Małemu Jezuskowi"
- I Przegląd Kolęd w wykonaniu naszych przedszkolaków wraz z Koncertem dla naszych emerytów/seniorów "Zaśpiewajmy Małemu Jezuskowi"
- wręczenie dyplomów uznania dla wykonawców oraz słodyczy
-podjęcie naszych gości kawą i herbatą oraz ciastem
- próby do realizacji projektu edukacyjnego STO LAT DLA BABCI I DZIADZIA!

Luty 2019

STO LAT DLA BABCI I DZIADZIA!
- Realizacja głównego punktu projektu czyli uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia w wykonaniu dziadków/rodziców/dzieci/nauczycieli w MCK

Załączniki:

* Zeszyt Małego Patrioty
* Kokarda Narodowa
* Scenariusz warsztatów z gliną
* Scenariusz zajęcia Poznajemy Legendę " O Lechu Czechu i Rusie"
* Scenariusz wycieczki do Rzeszowa
* Scenariusz spotkania z literaturą
* Scenariusz przebiegu imprezy "Zaśpiewajmy Małemu Jezuskowi"
* Akcja "Wyślij paczka do Afryki"
* Wzór Dyplomu za udział w konkursie plastycznym "Złota Polska jesień w moim mieście"

Podsumowanie/Ewaluacja projektu Kocham cię Polsko!

* Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w projekcie: wykonały piękne prace plastyczne/ nauczyły się wszystkich zwrotek Hymnu Polskiego - pobiły rekord / znają godło oraz barwy flagi/ znają wydarzenia z historii o odzyskaniu Niepodległości przez Polski
* Dzieci rozumieją słowo Ojczyzna (mówią tym samym językiem polskim, znają stolicę, Kraków z Wawelem i Smocza jamą, rzekę Wisłę, tradycje, znają rządzących czyli p. Premiera i p. Prezydenta, niektóre wydarzenia z historii i współczesne )
*dzieci znają swoje miasto i stolicę regionu,
*Znają swój dom, ulicę, swoja rodzinę/ członków rodziny; sprawiają niespodzianki, uczestniczą w drobnych pracach na rzecz rodziny i obdarzają ich empatią oraz szacunkiem szczególnie starszych
* Aktywnie włączyły się i uczestniczyły w projekcie Kocham Cię Polsko - przygotowały 100Kokard Narodowych i w strojach ludowych przy muzyce witały od samego rana przybyłych rodziców/kolegów oraz innych gości przypinając im Kokardy czym wzbudziły w dobrym znaczeniu sensację ( nowość) podobna reakcja była na rozdawanie Zeszytów Małego Patrioty
*Pięknie zaprezentowały się w Koncercie dla naszych seniorów i nagrodzeni zostali przez nich gorącymi uśmiechami, brawami oraz słodkościami
*Dzieci włączając się w projekt STO LAT DLA BABCI I DZIADZIA! i występując na dużej scenie MCK okazały najstarszym członkom wiele miłości szacunku i przywiązania do swojej rodziny. Doświadczyły ona podobnie jak my nauczyciele i pracownicy przedszkola po raz pierwszy tak licznie zgromadzonej społeczności wokół jednej sprawy.
* Słowa uznania oraz obraz widocznych efektów z realizacji projektu Kocham Cię Polsko! pozwala sadzić, że główny cel został maksymalnie zrealizowany i jest zachętą do podejmowania dalszych działań w różnych obszarach edukacyjnych.

Opracowanie Władysława Kuszaj
dn. 15.02.19

Scenariusz warsztatów z gliną prowadzonych przez artystę plastyka w dniu11.12.18
w grupie dzieci 4-letnich opracowany przez Władysłwaę Kuszaj

Na zajęciu są obecni chętni rodzice dzieci z grupy 4-latków

Temat : Płaskorzeźba z gliny malowana angobami - scenka Stajenka Betlejemska

Cel główny:
Zapoznanie dzieci z właściwościami gliny i wykorzystaniu jej w twórczości plastycznej. Utrwalenie wiadomości związanych z Bożym Narodzeniem.

Cele szczegółowe:
- dziecko zna różne formy/techniki tworzenia w glinie (płaskorzeźby, formy przestrzenne np. wazony
- dziecko zna wydarzenia z Betlejem związane z Bożym Narodzeniem
- wymienia Głównych Bohaterów związanych z Narodzinami w Stajence Betlejemskiej
- potrafi rytmicznie wymawiać wiersz i formować kształty z gliny wg instrukcji prowadzącego (kuleczki, placuszki itp)
- potrafi uformować Stajenkę
- potrafi z poszczególnych uformowanych kształtów stworzyć sylwetkę P.Jezusa, Maryji, Sw. Józefa
- potrafi z gliny uformować gwiazdę wykorzystując wykrojnik
- maluje angobami wg instrukcji poszczególne postacie
- odkłada prace na wyznaczone miejsce i sprząta swoje stanowisko pracy
- oczekuje na wypalenie się prac w piecu
- z satysfakcją i radością wypaloną ceramiczną płaskorzeźbę ze Świętą Rodziną ofiarowuje swojej Rodzinie z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Formy/metody pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

- pogadanka/inscenizacja/recytacja/śpiew
- praca z gliną/tworzenie płaskorzeźby

Środki dydaktyczne: podkładki/ talerzyki jednorazowego użytku, glina, nożyki/pędzle/ patyczki, farby, muzyka z kolędami, inscenizacja Stajenka Betlejemska

Przebieg:

1. Powitanka jak co dzień: "Hej witam Was....
2. Przedstawienie gościa oraz jego prac wykonanych z gliny; pokaz form przestrzennych oraz płaskorzeźb. Brawa.
3.Rozmowa na temat dzisiejszego spotkania.
Zbliżają się kto przypomni jakie święta?.....................
Dzisiaj odbędą się zajęciach na których z gliny każdy z was zrobi STAJENKE BETLEJEMSKĄ. Pomoże wam to uczynić nasz gość, który za chwilę wszystko powie jak to zrobić. Popatrzcie teraz na zgromadzone tutaj Stajenki które zostały wykonane z różnych materiałów. Opowiedzcie z czego powstała pierwsza? ( patyki, gałązki, deski, mech)
Kto powie cos o drugiej?( kolorowe zdjęcia, papier, tektura )
A ta jak wygląda czy jest podobna do tych wcześniej ( tak postacie są takie same bo jest Dzieciątko, Maryja i Józef, ale ona leży na ławie), tak bo jest płaska ale mogę ją zawiesić na ścianie bo ma tutaj taką zaczepkę.
Popatrzcie teraz na tą stajenkę. Opowiedzcie cos o niej (płaska, twarda, kolorowa, jest Stajenka oraz P. Jezus, Maryja i Św. Józef, nad Stajenką świeci gwiazdka)
Tę pracę wykonała Pani artystka , która wam o niej opowie jak powstała.
4. Inscenizacja "Stajenka Betlejemska" w wykonaniu dzieci 4-let.
Występują:
Św. Józef- Antoś
Maryja z Dzieciątkiem - Marlenka i laleczka typu bobas
Pastuszkowie - chłopcy
Aniołki - dziewczynki
5. Głos zabiera nasz gość - opowiada o pracy pokazowej jak została wykonana
(z gliny, pomalowana angobami, wypalona)
6. Zaproszenie do wykonania przy stolikach:
- instrukcja do wykonania Stajenki z gliny
- instrukcja do wykonania pierwszej postaci...drugiej, ....trzeciej....gwiazdki... z jednoczesnym rytmicznym powtarzaniem tekstu rymowanek przy wykonywaniu prac
- malowanie angobami wg instrukcji .. najpierw jeden kolor potem oczyszczanie pędzla...kładzenie drugiego i... itd...
7. Zakończenie:
- poza kończeniu odkładanie na wyznaczone miejsce swoich prac
- zebrane po pracy dzieci oglądają wszystkie swoje i kolegów wytwory
- podziękowanie za wspaniała pracę oraz poinformowanie dzieci, że teraz prace musza być wypalone żeby były trwałe tak jak te które pani pokazała. Podała termin ich dostarczenia z powrotem do grupy i zachęciła dzieci do obdarowania nimi swoich najbliższych z okazji zbliżających się świąt.
8. Wspólne zaśpiewanie kolędy "Pójdźmy wszyscy do Stajenki", złożenie życzeń i podziękowań. Dzieci wręczają naszemu gościowi upominek PIERNIKOWE KOLOROWE SERCE bo uznają go PRZYJACIELEM PRZEDSZKOLA.

Scenariusz wycieczki do Rzeszowa oraz wizyty w Fabryce Czekolady i udziału w warsztatach dzieci 4-letnich
w dniu 20.12.18

Przygotowanie wycieczki i opracowanie scenariusza Władysława Kuszaj

Cel ogólny:
Poznawanie piękna Polski oraz największego w naszym regionie miasta- stolicy Podkarpacia, uczenie się rozumienia co znaczy słowo "Ojczyzna".
Poznawanie składników czekolady oraz kolejnych etapów jej powstawania - tworzenie własnej tabliczki czekolady.

Cele szczegółowe:
- dziecko zna nazwę stolicy Podkarpacia
- potrafi wymienić ważniejsze obiekty architektury(teatr/zamek/pomniki/rynek miasta/kościoły/ mosty/stadion/galerie handlowe
- rozumie słowo "Ojczyzna"
- zna składniki czekolady
- potrafi zrobić samodzielnie tabliczkę czekolady
- stosuje się do ustalonych zasad i poleceń opiekunów
- jest w miarę samodzielny
- okazuje empatię i zrozumienie dla innych
- stara się być odpowiedzialny

Osoby odpowiedzialne :
Władysława Kuszaj - nauczycielka grupy/kierownik wycieczki i organizator
Małgorzata Lech- stażysta / pomoc i opieka nad dziećmi
Dorota Nazar - pracownik socjalny/ pomoc i opieka nad dziećmi
Karolina Bosak - rodzic / pomoc i opieka nad dziećmi
Agnieszka Baj - rodzic i opieka nad dziećmi

Przygotowanie i przebieg w zarysie:

1.Współpraca z rodzicami
- powiadomienie o możliwości zorganizowania wycieczki
- wyrażenie aprobaty
- ustalenie miejsca wycieczki
- kalkulacje cenowe
- termin
- ustalenie programu wycieczki
- ubranie dziecka oraz wyposażenie plecaka
- wybór dodatkowych opiekunów do dzieci
2. Organizacja - Władysława Kuszaj
- kontakt z przedstawicielem Fabryki Czekolady(ustalenie terminu/przedpłata)
- kontakt z kierowcą autobusu ( umowa na określony termin wyjazdu)
- omówienie z kierowca trasy objazdu po mieście Rzeszowie
- powiadomienie Policji o wyjeździe
3. Omówienie z dziećmi programu wycieczki oraz ustalenie zasad panujących na wyjeździe. Uczulenie dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa/ na dokładne wykonywanie poleceń opiekunów.
4. Pogadanka o Rzeszowie w oparciu o filmik na youtobe oraz widokówki.
5. Dzień wyjazdu:
- zbiórka w przedszkolu o 7:30
- sprawdzanie przez Policję autokaru oraz dyspozycji kierowcy
- śniadanie o 8:00 /toaleta/ pakowanie II śniadania/termosów z herbatą/ apteczki/ ręczników, chusteczek
- zakładanie ubrań
- wyjście do autokaru /pożegnanie bliskich
- wyjazd o godz. 9:00
6. Przejazd po Rzeszowie - poznajemy ważniejsze budowle zabytkowe lub użyteczności publicznej/pomniki/mosty
7. Wizyta w Fabryce Czekolady - wysłuchanie pogadanki n.t. składników czekolady, skąd się wziął główny składnik czyli kakao / obejrzenie różnorodnych wyrobów z czekolady
8. Udział w warsztatach - dzieci produkują własną tabliczkę czekolady
9. Przerwa na herbatę II śniadanie/chętni piją/ degustują czekoladę
10. Wspólne zabawy w sali zabaw
11. Po wizycie w fabryce dzieci jadą do centrum - zwiedzają Rynek Miasta/kamieniczki/Ratusz/studnia/Kościół Farny
12. Powrót do przedszkola - wspólne rozmowy w autokarze na temat tego co zobaczyły/co się im podobało/wspólne śpiewy, żarty
13. Przyjazd i przywitanie się z bliskimi / wspólny obiad i rozchodzenie się do domów

Podsumowanie i ewaluacja:

- dzieci w czasie podróży i pobytu przestrzegały ustalonych zasad
- radosne miny świadczyły o dobrze spędzonym czasie
- wszystkie wykonały tabliczki czekolady, z których były dumne
- żadne dziecko nie miało problemów lokomocyjnych
- wszystkie potrzeby zgłaszały(toaleta)
- wykazały się kulturą i dobrym zachowaniem w autokarze/fabryce/w czasie zwiedzania
- dzieci i ich rodzice wyrazili podziękowanie za udana wyprawę

Scenariusz spotkania z literaturą z udziałem pani Marii Martula w dniu18.12.18
w grupie dzieci 4-letnich opracowany przez Władysławę Kuszaj

Temat: "Piernikowa kareta"Wandy Chotomskiej czyli, marzenia się spełniają

Cele ogólne:

Zapoznanie dzieci z jednym z utworów W. Chotomskiej czytanym przez panią M. Martulę emerytowaną nauczycielkę , babcię Karola.
Włączenie się w akcję "Cała polska czyta dzieciom"

Cele szczegółowe:

- dzieci znają treść bajki
- swobodnie wypowiadają się na temat treści utworu/bohaterów/
- dzieci potrafią formułować zdania /odpowiadają na pytania
- dzieci znają marzenia głównego bohatera /potrafią o nich powiedzieć
- potrafią określić kto przyszedł z pomocą bohaterowi
- wiedzą, że warto podejmować próbę realizacji marzeń
- znają piernikowe wypieki
- określają ich wygląd/smak
- potrafią liczyć do 6 i dalej
- inscenizują krótkie dialogi np. rozmowa Mikołajka z myszką...itp
- odtwarzają ruchem sposób poruszania się wybranych zwierząt
- bawią się razem z gościem przy muzyce
- kolorują ilustrację do utworu "Piernikowa kareta"

Środki dydaktyczne:

literatura W. Chotomskiej, laptop/internet/rzutnik, 25 obrazków do pokolorowania, kredki, mazaki, muzyka z płyty CD, różne piernikowe wypieki, "piernikowe serce"- pamiątka dla gościa

Formy/metody pracy:
zbiorowa
indywidualna

słowne, oglądowe, aktywizujące, praktycznego działania

Przebieg zajęcia:

1. Witamy naszego gościa.
Po przedstawieniu / śpiewamy piosenkę "Na powitanie wszyscy razem...........
Siadamy w kole tak jak co dzień.
2. Przedstawienie przez n-lkę autorki literatury dla dzieci p. Wandy Chotomskiej, przybliżenie postaci, faktów z życia. Wykorzystanie wiadomości z Internetu /pokaz zdjęć autorki licznych utworów i nie tylko.
Poezja Wiersze pod psem (1959), Dwunastu panów (1960), Kaczka-tłumaczka (1968), Siedem księżyców (1970), Dla każdego coś śmiesznego (1971), Dlaczego cielę ogonem miele (1973) Tańce polskie (1981), Remanent (1985; 81 wierszyków; wydanie ilustrowane przez Edwarda Lutczyna), Kram z literami (1987), Wiersze dla dzieci (1997), Wanda Chotomska dla najmłodszych (2000)
Opowiadania Klucze do Jelenia (1972), Drzewo z czerwonym żaglem (1976), Pięciopsiaczki (1985), Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania (1995), Od rzeczy do rzeczy (1969)
Scenariusze bajek filmowych dla dzieci Tadek Niejadek (1957), Wędrówki pana Księżyca (1959), Kangurek (1966), Czarna krowa w kropki bordo (1971), Poczta (1973), Czarodziejski młynek (1977), Uciekł wałek ze stolnicy (1978), Fajka (1988), Szalik (1988). W. Chotomska tworzyła widowiska Gawęda i detektywi, Gawęda – Na deszcz i pogodę, Gawęda – W 80 minut dookoła świata, Gawęda w cyrku
Miasto Poznań w dowód wdzięczności przyznało Wandzie Chotomskiej Wielką Pieczęć Miasta. Była też laureatką nagrody specjalnej „Super Koziołka za całokształt twórczości” w roku 2013. Dzieci przyznały jej Order Uśmiechu. Zmarła niedawno bo rok temu w 2017.

3. Słuchanie utworu literackiego "Piernikowa kareta" czytanego przez panią Marysię
Prezentacja także ilustracji znajdujących się na kartkach książki. W przerwach między kolejnymi wydarzeniami zabawa ruchowa np, naśladujemy teraz pszczółki jak się poruszają, jakie głosy wydają, a teraz zbierają nektar.........itd......zabawa artykulacyjna rozwijająca aparat mowy "zlizujemy słodki miód ze swoich warg", ....zabawa matematyczna policzmy ilu pomocników miał Mikołajek.......
4. Rozmowa na temat treści oraz głównych bohaterów, szukanie odpowiedzi na pytanie czy warto marzyć?
5. Krótkie scenki - dialogi. Improwizacje na podstawie utworu np. rozmowa Mikołajka z pszczółkami..........
6. Rozpoznajemy różne piernikowe wypieki:
- wśród różnych wybranie właściwych
- wymieniamy składniki piernikowego ciasta
- określanie ich wyglądu
- liczenie ich
- określanie smaku po degustacji
7. Zabawa przy piosence "Kareta złota" wraz z naszym gościem
8. Wykonanie ilustracji plastycznej: "Piernikowa kareta"- kolorowanka

9. Podziękowanie gościowi za spotkanie, za obdarowanie nas własnoręcznie wykonanymi piernikami. Uznanie przez dzieci p. Marii przyjacielem przedszkola i wręczenie pamiątkowego "Piernikowego serca". Wspólne zdjęcie.

10. Podsumowanie i ewaluacja;
- były zainteresowane przekazem naszego gościa
- uważnie słuchały tekstu czytanego i udzielały trafnych odpowiedzi na pytania, aktywnie uczestniczyły w zabawach, które wymagały interpretowania treści
- uznały, że warto tak jak główny bohater marzyć i te marzenia realizować
- swobodnie wypowiadały się, inscenizowały, kolorowały
- poznały twórczość oraz samą postać W, Chotomskiej

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
z udziałem grupy starszaków prowadzonego w dniu12.12.18
w grupie dzieci 4-letnich.
Opracowanie i prowadzenie - Władysława Kuszaj

Temat zajęcia:
O Bogumile i jego cudownym pierniku czyli, każde dziecko o tym wie jak pierniki robi się!

Cele ogólne:
Przybliżenie dzieciom tradycji pieczenia pierników przed ŚWIETAMI BOZEGO NARODZENIA. Włączenie się dzieci do pomocy i uczestnictwa w rodzinnych przygotowaniach do świat. Sprawianie niespodzianek dla najbliższych.

Cele szczegółowe:
- dziecko uważnie słucha i zna treść utworu
- odpowiada na pytania związane z treścią
- ilustruje treść piosenki ruchem
- zna składniki ciasta piernikowego
- rozpoznaje przyprawy typowe dla ciasta piernikowego
- zna miejsce ich pochodzenia
- dziecko robi ciasto
- wykrawa kształty pierników/układa na blaszkę
- dziecko zna składniki i umie zrobić lukier
- upieczone pierniki dekoruje lukrem/posypuje drobnymi dekoracyjnymi posypkami
- wkłada je do dekoracyjnych papierowych koszyczków/niespodzianka świąteczna dla rodziny

Formy i metody pracy:
praca zbiorowa i indywidualna
słowna, oglądowa, praktycznego działania, aktywizująca

Środki dydaktyczne:
literatura, piosenka/nagranie płyta CD, składniki spożywcze potrzebne do wykonania pierników, fartuchy ochronne, foremki do wykrawania kształtów/blaszki do pieczenia, sprzęt kuchenny(łyżka, szklanka, miska, wałek), ozdobne posypki, papierowe koszyczki/serwetki

Przebieg:
1. Powitanie wszystkich - tak jak co dzień "Hej witam was......
2. Zaproszenie do przyłączenia się do nas starszaków- zabawa integracyjna "Iskierka"
3.Słuchanie opowiadania nauczycielki "O Bogumile i jego cudownym pierniku"
4. Rozmowa na temat treści i głównego wątku
5. Składniki ciasta piernikowego - wypowiedzi dzieci w oparciu o utwór oraz prezentacja nauczycielki - stworzenie ekspozycji
Piernikowe przyprawy typowe dla tego ciasta - oglądanie, określanie zapachu, poznanie kraju pochodzenia/pokaz na globusie
6. Piosenka "Pierniczki"- śpiew i ilustracja ruchowa
7. Przedstawienie sposobu wykonania ciasta piernikowego oraz kolejnych etapów takich jak wałkowanie/ wykrawanie/kładzenie na blachę/wypiek/
- składniki lukru/sposób wykonania/
- lukrowanie upieczonych pierników i ozdabianie ich kolorowa posypką
- wkładanie do ozdobnych koszyczków - prezent/niespodzianka dla rodziny na święta gotowy
8. Rozdzielenie się grup - każda pracuje samodzielnie w swojej sali
9. Po upieczeniu prezentacja w wykonaniu obu grup - obdarzenie wypiekami p. dyrektor oraz kolegów/ pracowników - degustacja
10. Podziękowanie wszystkim dzieciom za udział w pieczeniu. Wspólny śpiew/ utrwalenie piosenki "Pierniczki"

Podsumowanie/ewaluacja
- dzieci dowiedziały się o tradycji pieczenia pierników prze Świętami Bożego Narodzenia
- dzieci poprzez opowiadanie/legendę oraz własne praktyczne działanie poznały sposób wykonania pierników
- sprawiły sobie i swoim bliskim miłą niespodziankę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.