X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39950
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze ulubione bajki - Scenariusz zajęć otwartych w grupie 4-latków

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli
w grupie dzieci 4-letnich

Prowadząca: Iwona Budzisz
Data: 15.02.20919 r.
Temat kompleksowy: Nasze ulubione baśnie, bajki.
Temat zajęć: Nasze ulubione bajki
Obszary Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego: I:5,7; II:8,9; III: 4,5,7,8; IV:1,2,3,5,12,15.

Realizacja Programu Wychowania Przedszkolnego „Wokół Przedszkola”
Cele ogólne:
* Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą (warstwa psychologiczna)
* Rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących bohaterów znanych bajek
(warstwa psychologiczna)
* Rozpoznawanie i przyporządkowywanie rekwizytów do konkretnej bajki
(warszawa psychologiczna)
* Uczestniczenie w zabawach ruchowych (warstwa biologiczna)
* Odgrywanie różnych ról w opowieści ruchowej (warstwa kulturologiczna)
* Wykonanie pracy plastycznej rożnymi technikami (warstwa kulturologiczna)
* Liczenie wyodrębnionych przedmiotów, postaci w zakresie dostępnym dziecku
(warstwa psychologiczna)

Cele szczegółowe:
* Poprawnie rozwiązuje zagadki słowne dotyczące bohaterów znanych bajek
* Zna tytuły popularnych bajek
* Potrafi przyporządkować dany przedmiot lub osobę do odpowiedniej bajki
* Uczestniczy w zabawach ruchowych
* Zgodnie współpracuje w grupie
* Potrafi się wcielić w role postaci bajkowej
* Przelicza rekwizyty, postacie z bajek w dostępnym dla siebie zakresie
* Pobudza swoją wyobraźnie, pomysłowość i kreatywność w trakcie zajęć
* Estetycznie wykonuje prace plastyczną

Metody pracy:
* Słowna, czynna, oglądowa

Forma pracy:
* Grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
List w kopercie, zagadki słowne, ilustracje bohaterów z bajek, ilustracje charakterystycznych przedmiotów z bajek, wzory zakładek z białego papieru, nożyczki, klej, kolorowe brokaty, kredki: ołówkowe, świecowe, tamburyno.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy „Chodźcie do koła”
Chodźcie do koła, piosenka nas woła.
Wszystkie dzieci zapraszamy i na Ciebie też czekamy!
Tere fere fruu x2.

2. Zaproszenie dzieci do krainy bajek – wprowadzenie do tematu zajęć.
Dzieci wymieniają bajki, które mogą mieszkać w tej krainie.
3. „Tajemniczy list” – nauczycielka mówi do dzieci, że dziś rano przed drzwiami do sali znalazła tajemniczy list, który adresowany jest do wszystkich dzieci:

Drogie Dzieci!
Piszę ten list do Was z „Krainy bajek”. Często zaglądam do Waszego Przedszkola, obserwuje zajęcia, w których uczestniczycie. Ostatnio słyszałam, że rozmawialiście o bajkach. Uwielbiam bajki, a jak chcecie dowiedzieć się jakie, to odgadnijcie zagadki i zadania, które dla Was przygotowałam...
Życzę Wam powiedzenia.
Bajkowa Wróżka.

4. Rozwiązywanie bajkowych zadań przygotowanych przez wróżkę:

a) Zagadki słowne:

* Oto pierwsza bajka, las, pagórek, rzeczka. Przez las idzie ścieżką wesoła dzieweczka. Wilk skrył się za górką i oczkami błyska, ach strzeż się dzieweczko, groźnego wilczyska (Czerwony Kapturek).
* Dwa łasuchy się tym szczycą, ze wygrały z czarownicą (Jaś i Małgosia).
* Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie. Chodziłem tam w butach i miałem wspaniałe życie ( Kot w butach).
* Panna wielkiej urody, wybiegła z balu na schody. Do domu bosa wróci, bo zgubiła tam bucik ( Kopciuszek).

b) Zabawa ruchowa „ Raz, dwa, trzy Baba Jaga w oczy patrzy...”

c) Zabawa „ Galimatias”. W niektórych bajkach poginęły różne rzeczy. Pomóżcie mi dzieci odgadnąć, z jakich bajek pochodzą te przedmioty. Nauczycielka prosi dzieci o przyporządkowanie przedmiotów, postaci do konkretnej bajki.
* „Czerwony Kapturek”: leśniczy, wilk, babcia
* „Kopciuszek”: pantofelek, kareta z dyni
* „Jas i Małgosia”: Baba Jaga, chatka z piernika
* „Królewna Śnieżka”: krasnoludki , zła macocha z jabłkiem

d) Opowieść ruchowa. Dzieci przedstawiają za pomocą ruchu opowieść nauczycielki:
* Czerwony Kapturek idzie przez las do babci, zrywa kwiaty, podskakuje, patrzy w niebo.
* Jaś i Małgosia błądzą po lesie, aż w końcu zasypiają pod drzewem.
* Marsz krasnoludków do domu po ciężkiej pracy, a tam Śnieżka sprząta domek krasnoludków (zamiata, układa ubrania, zmywa naczynia...)

5. Praca plastyczna „ Zakładka” .Dzieci wybierają dowolny wzór zakładki do ulubionej bajki, następnie samodzielnie wycinają i ozdabiają według własnego pomysłu. Zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie pracy.
6. Ewaluacja zajęć
Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan i zadaje pytanie:
- Czy dzieciom podobały się dzisiejsze zajęcia? (dzieci wspólnym okrzykiem „Tak!” wyrażają swoje zadowolenie z zajęć)

7. Pożegnanie w kręgu „Iskierka przyjaźni”. Dzieci i nauczycielka stoją w kręgu, trzymają się za ręce. Nauczycielka mówi: „Puszczam iskierkę w krąg - niech powróci do mych rąk”. Przyjazny uścisk wędruje po kole miedzy dziećmi i wraca do nauczycielki.
8. Sprzątanie miejsca pracy dzieci – stolików po zajęciach. Wystawka prac dzieci.

Iwona BUDZISZ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.