X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39903
Przesłano:

Gazeta Wiosenna. Zajęcia rozwijające kreatywność

Zajęcia rozwijające kreatywność.
Zajęcia można przeprowadzić w klasie II i III

Temat Gazeta Wiosenna

Cele :
Uczeń:
Wie, kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa i astronomiczna
Umie wskazać godzinę na zegarze
Umie wskazać temperaturę na termometrze
Wykonuje działania w zakresie 100
Układa zdania w postaci reklamy
Umie podać składniki prognozy pogody

Nacobezu
Będę zwracać uwagę na:
- aktywność podczas zajęć
- wskazanie odpowiedniej godziny na zegarze
- wskazanie odpowiedniej temperatury
- uzupełnianie zdania o prognozie pogody i umiejętne wymyślenie hasła o wiośnie

Materiały: Karta pracy „Gazeta Wiosenna” termometry i zegary dla dzieci ( w tym przypadku , wykonane przez uczniów na wcześniejszych zajęciach), naklejki z poszczególnymi symbolami wiosny jako nagrody za wykonanie zadania ( słońce, motyl, trawa, kwiaty itp.), labirynt wiosenny
Prognoza pogody , źródło: wiadomości. onet.pl

Metody:
Praca z tekstem
Metoda czynna, samodzielnych doświadczeń, kierowana samodzielną działalnością dziecka
Metoda słowna

Przebieg zajęć:
Powiązanie lekcji z wcześniejszą wiedzą
1.Przypomnienie wiadomości o zwyczajach ludowych związanych z rozpoczęciem wiosny ( marzanna – symbol odchodzącej zimy, gaik – symbol wiosny). Pochód z gaikiem (wcześniej wykonanym przez uczniów). Wykonanie przy tym przyśpiewki ludowej „Gaiczek zielony”.
2. Wiosenny labirynt matematyczny - uczniowie próbują dostać się do domu Pani Wiosny, po drodze rozwiązując działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Ostateczny wynik działań - 21 wskazuje na pierwszy dzień wiosny kalendarzowej .
(Za każde dobrze wykonane zadanie, uczniowie otrzymują naklejkę symbolizującą wiosnę. Dzieci wklejają poszczególne elementy na drugą stronę gazety, tworząc pejzaż wiosenny.)

3. Czytanie ze zrozumieniem artykułu w gazecie o różnicy w miedzy wiosną kalendarzową i astronomiczną.

Fragment gazety:
Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?
Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej. Równonoc wiosenna to jedyny raz w roku, kiedy noc oraz dzień potrwają tyle samo - po 12 godzin. Na półkuli północnej astronomiczna wiosna zaczyna się w tym roku 20 marca. Słońce wzejdzie o godz. 5.40.
Wyjaśnienie zjawiska równonocy .
Obliczanie przez uczniów i wskazanie na zegarach godziny zachodu słońca. Uzupełnienie notatki w gazecie. (podanie odpowiedniej godziny)
Wschód słońca 5.40
Zachód słońca...................

4. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu o prognozie pogody.

Fragment gazety:
Kiedy będzie ciepło w 2019? Kiedy przyjdzie wiosna?
Przysłowie „w marcu jak w garncu” znajdzie swoje odzwierciedlenie w pogodzie.
• W IV tygodniu marca temperatura wzrośnie nawet do 14 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Pojawi się upragnione słońce. W nocy wreszcie nie będzie przymrozków – temperatura będzie niska, w granicach zera.
• W I tygodniu kwietnia 2019 prognozowane są liczne przejaśnienia. W ciągu dnia będzie do 14 stopni Celsjusza. W nocy 3-4 stopnie powyżej zera.
• II tydzień kwietnia rozpocznie się deszczowo. Później możliwe liczne przejaśnienia. W ciągu dnia do 15-16 stopni Celsjusza. W nocy 4-5 stopni.
• W III tygodniu kwietnia 2019 będziemy mieli małe lato. W ciągu dnia będzie słonecznie i ciepło – nawet do 20 stopni Celsjusza! W nocy temperatura spadnie maksymalnie do 5 stopni Celsjusza.
Uzupełnienie przez dzieci tekstu dotyczącego prognozy pogody.
IV tydzień kwietnia 2019 będzie bardzo podobny do III.......
4. Ćwiczenia praktyczne - dzieci wskazują odpowiednią temperaturę na swoich termometrach
5. Układanie i zapisywanie hasła promującego wiosnę ,ćwiczenie wyobraźni, umiejętność zapisu
6. Podsumowanie w postaci podliczenia punktów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.