X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39837
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Oznaki wiosny. Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia dziecka 6- 5- letniego

Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia dziecka 6-5 letniego .
Temat kompleksowy: Oznaki wiosny
Temat zajęcia: Wzbogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie na podstawie opowiadania M. Różyckiej „O żółtym tulipanie”.

Cele społeczne:
wyrabianie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych z innymi dziećmi;
integrowanie się wszystkich uczestników spotkania poprzez udział we wspólnych  zabawach;
wdrażanie do zgodnej zabawy, dzielenie się zabawkami;
 Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, jak zbudowana jest roślina cebulowa na przykładzie tulipana (cebula, łodyga z kwiatem, liście)
-wypowiada się prawidłowo pod względem gramatycznym i logicznym
-wie, czego potrzebuje roślina do życia (warunki)
-potrafi skojarzyć fakty i związki przyczynowo –skutkowe w przyrodzie
-zna kolejne etapy wzrostu rośliny
-wykonuje ekspresyjne ruchy do muzyki
-potrafi ustawić się w parach
-aktywnie uczestniczy w organizowanych zwabach
- zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- zna pory roku i nazwy wiosennych miesięcy,
- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dot. treści tekstu,
- odtwarza słowem, ruchem, gestem rolę wiosny,
- zgodnie współdziała w zespole, -globalnie odczytuje wyrazy -dzieli wyrazy na sylaby, głoski -rysuje po śladzie wzory literopodobne -dopasowuje podpisy do obrazków -odpowiada całym zdaniem na pytania dotyczące opowiadania -określa części ro -układa obrazek z części dzieci 6 letnie 9 cz, dzieci 5letnie 7 -układa napis z liter -ocenia swoje zaangażowanie podczas zajęć. -wykonuje improwizacje do muzyki Vivaldiego z wykorzystaniem rekwizytów

Metody:
-aktywizujące: rozmowa, zagadki, instruktaż nauczycielki
- Czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających;
- Oglądowa: pokaz ilustracji, cebula jadalna, cebulka tulipana ,pomocy wykorzystywanych w zajęciu;
- Metoda zabawy integracyjnej;
- Metoda nauki czytania dr I.Majchrzak.

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: duża sylweta pani wiosny, ilustracje wiosennych kwiatów, płyty CD z piosenkami M. Kluzy, nagraniami piosenek i utworem Vivaldiego „Cztery pory roku” – „Wiosna”, zagadka, kartoniki z wyrazami co lubi wiosna, koperty z puzzlami i literami dla każdego dziecka, napisy na tablicę, obrazki do opowiadania„O żółtym tulipanie” M. Rożyckiej, zielone szarfy, pompony żółte i niebieskie, sylwety motyli , wiosenne kwiaty z krepiny żonkile, tulipany, krokusy ,chusteczki, sylweta słońca i promyków, chmury i krople do ewaluacji zajęcia.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie przy piosence „Piosenka powitalna”
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło zabawą i piosenką witamy się wesoło 3x

2. Wprowadzenie do  tematu zajęć. Nadchodzi po zimie Dobrze znasz jej imię . Kroczy w kwiatów pąkach i promieniach słonka.
- Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku- wiosną.
- Kiedy zaczęła się wiosna?
- Po jakiej porze roku przyszła?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jaki miesiąc mamy teraz?

3. Po kole rozłożone kółeczka z paskami bibuły, w środku koła wianek pani wiosny i pelerynka. Zapytanie dzieci kto chciałby przebrać się za panią wiosnę ?

4. Wylosowanie poprzez wiosenną wyliczankę dziewczynki -pani wiosny.
Chodzi wiosna po świecie piszą o niej w gazecie. Biega boso po trawie ptaszki chowa w rękawie. Raz dwa trzy wiosną będziesz ty.
Przebranie dziewczynki za panią wiosną , nałożenie wianuszka i pelerynki

5. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Znów przyszła wiosna” improwizacja ruchowa z wykorzystaniem rekwizytów- kółek z paskami bibuły .

6. Rozmowa przy sylwecie Pani wiosny Co lubi wiosna –wybór napisów przez dzieci, przypięcie obok sylwety wiosny, dzielenie na sylaby i głoski zbiorowo i indywidualnie.
Wiosna lubi- lista atrybutów.
motyle, lody, bazie, auta, ptaki, narty, skowronki, sikorki, listki, sasanki, cukierki, tulipany, przebiśniegi, astry, biedronki, bałwana, pierwiosnki, kokosy, krokusy, buty, zawilce, banany, słońce, lalki, stokrotki, sople, trawę, zimę, żabki, sanki, krople wody, śnieg.

7. Wiosna bardzo lubi kwiaty –tulipany .
„Kto rozpozna cebulę tulipana” – wybór właściwej podstawki, na której umieszczone są: cebula jadalna, cebula tulipana. Dzieci nazywają okazy -„cebule” próbują rozpoznać, które z nich są jadalne przez ludzi, które są kwiatowe.

8. Opowiem wam historię o cebulce ... „O żółtym tulipanie” na podstawie ilustracji i opowiadania M. Rożyckiej:
Wysłuchanie opowiadania nauczycielki.
Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć cebulka została zakopana w ziemi – tak jak skarb. Cebulka wcale się nie martwiła. Jadła, piła (bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią), a nawet troszkę urosła: wypuściła od dołu korzonki, a od góry mały rożek, to znaczy kiełek. Potem zrobiło się zimno, na ziemię spadły liście, a jeszcze później śnieg. Cebulka wcale się nie martwiła, tylko zasnęła pod swoją żółto- brązowo- białą kołderką. Spała długo, długo. Pewnego razu coś ją obudziło śnieg stopniał, robiło się coraz cieplej. Świeciło słonko a później spadł deszcz, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie mogła od razu cała wyjść spod ziemi, ale wysunęła swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, aż ujrzał świat, zielenił się i wypuścił liście ... A na końcu miał pączek. Oczywiście nie taki do jedzenia, tylko mniejszy i zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek zaczerwienił się i rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piękny żółty tulipan! Nastała naprawdę wiosna.

9 . Rozmowa na temat treści opowiadania:
O jakiej cebulce jest mowa w tym opowiadaniu? (o tulipanie)
Kto potrafi wskazać tę cebulkę?
Gdzie mieszkała ta cebulka? (w ziemi)
Kiedy została wsadzona do ziemi? (jesienią)
Co zrobiła ta cebulka, kiedy przyszła zima? (zasnęła)
Jak długo spała? (do wiosny)
Kto go obudził? (słońce i deszcz)
Co się wydarzyło potem? (cebulka zaczęła kiełkować, pojawił się pączek a później kwiat)
Co należy do części podziemnej, a co nadziemnej? Określanie części rośliny.

10. Wiosna budzi przyrodę do życia -improwizacja do muzyki Vivaldiego Cztery pory roku – „Wiosna”: Zielone koło z szarfami, dzieci kwiaty , ptaszki, motyle, słońce, wiatr.

11. Rozdanie wiosennych kopert z puzzlami dla każdego dziecka - układanie na dywanikach obrazka z panią wiosną ( dzieci 6 letnie 9 części, dzieci 5 letnie 7 części) układanie napisu z liter WIOSNA.

12. Praca przy stolikach -objaśnienie i rozdanie kart pracy z zadaniami.

13. Ewaluacja zajęcia: Słowna ocena prac dzieci – dokonanie wyboru oceny swojej pracy na zajęciach, które dobrze się bawiły i pracowały przyczepiają promyk do żółtego koła , tworząc słoneczko, dzieci którym było smutno, miały trudności umieszczają kropelkę pod chmurką tworząc deszcz.

14. Zakończenie zajęć. Śpiew piosenki z improwizacją ruchową „Dziś do lasu przyszła wiosna”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.