X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39786
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niedługo Wielkanoc - zajęcia otwarte dla rodziców

Zajęcia otwarte dla rodziców przeprowadzone w gr V w dniu 14.03.2018r.
Temat: „Niedługo Wielkanoc” – zabawy dydaktyczne

Cele ogólne:
- nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze
- doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych
- nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy
- doskonalenie umiejętności liczenia
- doskonalenie spostrzegawczości
Cele operacyjne – dziecko:
• potrafi uważnie wysłuchać fragmentu bajki
• wymienia bohaterów występujących w utworze
• liczy w zakresie dostępnym dla siebie
• aktywnie uczestniczy w przebiegu zajęciach
• przelicz elementy stosując liczebniki główne
• potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu
Metody:
- czynne: metoda zadań stawianych do wykonania, kierowania aktywnością, ćwiczeń,
- słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, instrukcje, społecznego porozumienia się,
- oglądowa: pokaz, obserwacja, udostępnianie sztuki

Formy:
• zbiorowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracje kurczaczka, baranka, zajączka, słoneczka, wycięte sylwety kurczaków dla każdego dziecka, papierowe talerzyki dla dzieci, druciki kreatywne dla każdego, pomalowane opakowania od jajek, wycięte elementy: grzebyk, skrzydełka, dzioby, nóżki i piórka do tworzenia kurek, płyta CD z nagraniem utworu „Kura”.


Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do tematu zajęć „Bajeczka wielkanocna”-A. Galica. Nauczyciel przedstawia opowiadanie za pomocą sylwet: słońca, kurczaczka, zajączka i baranka:

...Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk, puk! i przygrzewało mocno. – Stuk, stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. – Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłby wstyd, gdyby kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. – Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy. – Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego zajączka? Popilnuj kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś. – Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. – Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając nie zgubić się w trawie. – Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi. To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc piosenkę...

- Rozmowa kierowana pytaniami prowadzącego, na temat wysłuchanego opowiadania.
Kto wydostał się z pękniętej skorupki?
Kogo słoneczko szukało wśród traw pod lasem?
Kogo przyprowadziło słońce do kurczaczka i zajączka?
O czym szumiały wierzbowe Kotki?
Z czym kojarzy się Wam Wielkanoc?

„Zajączki” – zabawa paluszkowa
Dzieci pokazują odpowiednią liczbę palców( przebierają paluszkami), zaginają palce, gdy zajączki się chowają.
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.
„Baranek” – zabawa dydaktyczna
Dzieci odnajdują odpowiednie sylwety baranków z kropkami( na każdym baranku naklejone kropki od 1 do 6) i ustawiają po kolei od 1do 6.
2. Ilustracja ruchowa piosenki „Kurczątka”(sł. autor nieznany, melodia ludowa z Kieleckiego).

Kurczątka, kurczątka
w stodole były. – dzieci robią daszek z rączek
Malutką dziureczką powychodziły.- palce jednej ręki „maszerują” po wyprostowanej drugiej ręce
„Widziałeś chłopczyku?- potakiwanie
Widziałem, panie.- kiwanie głową
Malutką dziureczką patrzyłem na nie”.- palce kciuk i wskazujący tworzą otworek
„Widziałaś dziewczynko?” – skinienie głową
Widziałam, panie. - potakiwanie
Malutką dziureczką patrzyłam na nie.” - palce kciuk i wskazujący tworzą otworek
„Karmienie kurek”- zabawa dydaktyczna
Nauczyciel wystukuje na bębenku, a dzieci układają dla kurki(wycięta kura na klamerce od bielizny przyczepiona do papierowego talerzyka dla każdego dziecka) robaczki (druciki kreatywne) tyle ile usłyszą uderzeń w bębenek.
„Kura”- zabawa taneczna („Zabawy muzyczno-ruchowe o tematyce wiosennej” U. Właźniak)
Na początku klaskanie.
Z ramion formujemy skrzydła:
Prawe skrzydło – machnięcie
Lewe skrzydło – machnięcie
Pochylić się i pokazujemy dziub kury.
Wszystko powtarzamy.
„Kurka” – praca plastyczna z wykorzystaniem opakowania po jajkach
Dzieci razem z rodzicami tworzą kurki. Wszyscy ozdabiają przygotowaną część opakowania po jajkach (pomalowaną na żółto): doklejają grzebyki, piórka, nóżki, dzioby, skrzydełka, ozdabiają cekinami.

Zajęcia opracowała i przeprowadziła:
Anna Myślińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.