X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39728
Przesłano:

Jesienny bukiet - scenariusz do zajęć rozwijających kreatywność dla ucznia niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym i autyzmem

Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność
(zajęcia indywidualne z uczniem kl. IV z niepełnosprawnością sprzężoną – intelektualną w stopniu umiarkowanym, ruchową, autyzmem)

Temat: „Jesienny bukiet”

Liczba uczestników: 1
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cel główny zajęć: Rozwijanie aktywności ucznia oraz współpracy z drugą osobą
Cele szczegółowe:
- uczeń reaguje na polecenia,
- uczeń wskazuje liście na polecenie: „Pokaż, gdzie są liście”,
- uczeń wskazuje symbole PCS: kolorów (czerwony, niebieski, żółty, zielony), drzewo, liść, układać, robić
- uczeń utrwala rozpoznawanie kolorów: czerwonego, niebieskiego, żółtego, zielonego,
- uczeń wykazuje zainteresowanie materiałem przyrodniczym, dotyka go,
- uczeń rozpoznaje napis liście, czerwony, niebieski, żółty, zielony,
- uczeń potrafi posmarować klejem karton i ułożyć na nim suche liście.
Metody: wielozmysłowego poznawania świata, elementy metod behawioralnych, metoda Glenna Domana, metody czynne, percepcyjne, słowne, techniki plastyczne
Środki i pomoce dydaktyczne: gra dydaktyczna „Kolory”, suszone liście, karton, klej, symbole (drzewo, liście, układać, robić, żółty, czerwony, zielony, niebieski), karton z kolorowymi kołami, kartoniki z napisem liście, piasek, tacka.
Forma pracy: indywidualna

Przebieg zajęć:
I . ETAP WSTĘPNY – 5 minut
1. Czynności organizacyjne, przygotowanie potrzebnych materiałów, przedstawienie uczniowi tematu zajęć, wskazanie symbolu na planie dnia.
2. Prezentacja materiału przygotowanego do zajęć: pokazanie suszonych liści, symboli – drzewa (z drzewa pochodzą liście) oraz liści (liście opadają z drzew).

II. ETAP GŁÓWNY – 30 minut
1. Gra dydaktyczna „Kolory”: nauczyciel rozkłada etykiety i prosi ucznia, by podawał kolejno czerwone elementy, później niebieskie, następnie żółte i zielone.
2. Uczeń rozpoznaje symbole z kolorami (czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim) i na polecenie układa je parami.
3. Za pomocą symboli nauczyciel objaśnia, jak należy wykonać „Jesienny bukiet”:
- zrobimy pracę z suszonych liści na kartonie, obsypiemy karton piaskiem,
- Mateusz będzie smarował karton klejem, układał liście na kartonie, sypał piasek na karton.
4. Nauczyciel prosi ucznia, by posmarował karton klejem, a następnie ułożył na nim suszone liście. Wokół liści uczeń wysypuje piasek. W razie potrzeby nauczyciel pomaga uczniowi.
5. Wspólnie z nauczycielem uczeń pisze palcem w tacce z piaskiem „liście”. Czynność tę powtarza kilka razy. Uczeń chwilę bawi się piaskiem w tacce.
6. Uczeń przykleja napis „liście” i wskazuje, gdzie są liście.

III. ETAP KOŃCOWY – 5 minut
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Zawieszenie pracy ucznia na tablicy.

IV. PODSUMOWANIE – 5 minut
1. Pochwała dla ucznia za wykonaną pracę, nagrodzenie ucznia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.