X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39396
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Uczenie się poprzez zabawę - scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla 4-letniego dziecka z Zespołem Aspergera

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla 4-letniego dziecka z Zespołem Aspergera.

nauczyciel:Przemysław Woźniak

Temat zajęć: Uczenie się poprzez zabawę

Cel główny: aktywizowanie i wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.
Cele szczegółowe: dziecko...
rozumie i potrafi wykonywać zaplanowane zadania,
ćwiczy kolejność poprzez działanie według określonego schematu,
utrwala pozytywne emocje podczas wykonywania zadań,
odreagowuje emocje w sposób akceptowany społecznie.
Cele rewalidacyjne:
- usprawnienie manualne, dziecko.. potrafi odkręcać i otwierać pojemniki, przesypać ryż za pomocą lejka do butelki, włożyć kredki do pudełka.
- kształtowanie spostrzegawczości, dziecko... potrafi posegregować kredki wg koloru, rozpoznać kształt i kolor, dopasować obrazki do wzoru,
- usprawnienie samoobsługi, dziecko... potrafi posługiwać się pędzlem i farbami, przypiąć klamerkami obrazki do sznurka, posprzątać po sobie,
- usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej, dziecko... potrafi rysować w szablonie, kolorować w szablonie, rzucać celnie do kosza, złapać i rzucać piłeczkę,
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, dziecko... potrafi rozwiązać zagadkę, dopasować obrazki do wzoru.

Metody praca: słowne, praktycznego działania, zabawowa
Formy pracy: indywidualna,
Środku dydaktyczne: słoiki do odkręcania, kolorowe kulki i guziki,szablony, kredki, gazety, farby, kartki z rożnymi obrazkami, ryż, książeczki edukacyjne,obrazki do układania.

Przebieg zajęć:
I Część wstępna: przywitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery podczas zajęć

II Część zasadnicza:
1.rozpoznawanie kolorów i kształtów ( wykorzystanie książeczek edukacyjnych)
2.rysowanie figur w szablonie, kolorowanie (dziecko rysuje od szablonu, koła, kwadraty, trójkąty i koloruje jedną z wybranych figur)
3.odkręcania i otwieranie pojemników z niespodziankami(chłopiec odkręca i otwiera słoiki)
4.ćwiczenia w doskonaleniu percepcji dotykowej na materiale sypkim – doznania sensoryczne (dziecko z ryżu wydobywa kolorowe kuleczki i guziki, przekłada je do małego słoika, a następnie rękami przesypuje ryż przez lejek do butelki)
5.rzucanie papierowymi kulkami do kosza (zgniatanie gazet w kulki i rzucanie nimi do kosza), odreagowanie negatywnych emocji (deptanie po papierowych kulkach,
6.tangram- układanie obrazków według wzoru,
7.układanie drobnych elementów twarzy, nazywanie tych elementów. Wieszanie elementów na sznurku przy użyciu klamerek
8.rzucanie i łapanie piłki,
9.terapia kolorem z wykorzystaniem farb (dziecko wybiera jedna z kolorowanek i maluje ją farbkami)

III Część końcowa: dziecko porządkuje miejsce pracy i żegna się z nauczycielem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.