X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39386
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyka jest ciekawa - scenariusz zajęć

Cele główne:
Rozwijanie umiejętności rachunkowych w zakresie dostępnym dziecku.
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania od manipulowania przedmiotami, przez rachowanie na palcach i innych zbiorach zastępczych
Nabywanie umiejętności rozwiązywania zadań arytmetycznych
Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów i określania ich liczby
Wyrabianie u dzieci odporności emocjonalnej i zdolności do wysiłku intelektualnego.
Cele operacyjne (dziecko):
określa ilość elementów właściwym liczebnikiem
zapisuje czynności matematyczne znakami
kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą.
ustala wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10
rozpoznaje cyfry i litery i odczytuje je.
współdziała i wymienia informacje.
Formy aktywności dziecięcej:
językowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna
Formy organizacyjne:
praca z całą grupą, zespołowa , indywidualna zróżnicowana
Metody: elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, Pedagogika Zabawy,ćwiczenia kinezjologii Dennisona, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, instrukcja.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, duża obręcz, kółka od sersa, groch, kartoniki z cyframi i znakami arytmetycznymi , koperty z cyframi 1- 9 dla każdego dziecka, kubek, kolorowe guziki, klamerki do bielizny, trójkąt, magnetofon, płyta CD, sylweta garnka, treść zagadek, kostki do gry, karton ze słoneczkiem i chmurką, farba plakatowa
Przebieg zajęcia:
1.„Pozdrowienia” – zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymają chustę, podnoszą ją      i opuszczają witając się okrzykiem „Hej”.
2.„Witamy swoje palce” – N. mówi rymowankę, a dzieci realizują jej treść
Kciuki gotowe? Tak! – pięść zaciśnięta, wystawiony kciuk 
Wskazujące gotowe? Tak! – wystawiony drugi palec
Środkowe gotowe? Tak! – wystawiony trzeci palec
Serdeczne gotowe? Tak! – wystawiony czwarty palec 
Małe gotowe? Tak! – wystawiony piąty palec 
Wszystkie palce gotowe? Tak!
Schowajcie się za głowę! – schowanie dłoni za głowę 
Następnie dzieci przeliczają swoje palce poprzez dotyk o policzek z jednoczesnym nazywaniem ich. Określenie ile palców razem jest w obu dłoniach.
3.„Słyszę i liczę” – ćwiczenia liczbowe, odtwarzanie zasłyszanych dźwięków. N. wrzuca do kubka określoną liczbę guzików w takim tempie, aby dzieci mogły je policzyć. Następnie układają przed sobą tyle samo guzików podpisując je odpowiednią cyfrą. W celu sprawdzenia dzieci wysypują z kubka liczmany i liczą.  Kto miał tyle samo, dobrze wykonał zadanie.
N. uderza w trójkąt, a dzieci odtwarzają dźwięki za pomocą liczmanów, odpowiednio je podpisując. Przy kolejnym powtórzeniu zabawy N. uderza w trójkąt, a dzieci podskakują tyle razy ile dźwięków słyszą.
4„Głodne gołębie” – zabawa ruchowo – matematyczna. Dzieci maszerują po kole, otrzymując od N. kółka od sersa. Gdy wszystkie mają obręcze odwracają się do środka koła kładąc je przed sobą, to są gniazda. Na środku sali w środku obręczy wysypany jest groch. Gdy gra muzyka „dzieci – gołębie” biegają po sali, na przerwę w muzyce podbiegają do dużej obręczy biorą jedno ziarno grochu i zanoszą do swojego gniazda (kółko od sersa). Dziecko ma uzbierać 9 ziaren grochu – przelicza groch i układa z niego cyfrę 9.
5„Dodajemy i odejmujemy” – dzieci otrzymują 10 klamerek, manipulują nimi – dodają i odejmują, ustalając wynik działania.
6.Zabawa cyferek.
Dzieci stoją w szeregu i odliczają do 3 (tworzą grupy jedynek, dwójek i trójek). Następnie słuchają ile razy nauczycielka uderzy tamburynem (1, 2 lub 3) ten zespół podskakuje, klaszcze itp.

7.„Matematyczne zagadki” – dzieci siedzą w półkolu, N. rozkłada sylwety garnca oznaczone cyframi od 1 do 9, z drugiej strony napisana jest zagadka. Wybrane dziecko wyrzuca kostkę, przelicza liczbę oczek i podaje N. chmurkę z odpowiednią cyfrą. N. odczytuje zagadkę, dzieci podają odpowiedzi. Następnie dzieci rzucają dwiema kostkami, dodają oczka i przeliczają i podają chmurkę z odpowiednią cyfrą, rozwiązują zagadki podane przez N.
8. Ustawienie krzesełek według kolejności od 1...21

9. Znajdź swoje miejsce - dzieci stoją w rozsypce na dywanie nauczycielka poleca: - wykonajcie 5 podskoków na lewej nodze, 5 na prawej, a potem wróćcie na swoje miejsce. Sprawdzimy czy nikt się nie pomylił.

10. Odczytaj i znajdź - dzieci na rozłożonych na stolikach kartonikach odczytują wybraną cyfrę. Krzesełka, na których przyklejone są kartoniki z cyframi stoją wokół dywanu. Dzieci podchodzą do krzesełek, odszukują swoją cyfrę, ustawiają krzesełka według wzrastającej liczebności (od 1-20) siadają.

11. Układanie i odczytywanie hasła - nauczycielka, która ma kartonik z cyfrą 1 mówi: mam liczbę 1, jestem pierwsza, mam literę m. Dzieci postępują według wzoru. Każdy odczytany poprawnie kartonik umieszczany jest na tablicy. Litery utworzą hasło:

„Matematyka jest ciekawa”

12.„Kapturek myśliciela” – ćwiczenie kinezjologii Dennisona poprawiające koncentrację. Dziecko chwyta małżowinę uszną kciuki, palcem wskazującym i środkowym, masuje delikatnie dwa, trzy razy do góry, odwraca głowę w lewo, następnie w prawo i wykonuje taki sam masaż.
13. Praca indywidualna przy stolikach dostosowana do możliwości dzieci – zróżnicowane karty pracy :
--„Marcowa pogoda”- Policz elementy marcowej pogody i pisz działania po śladach. Pokoloruj rysunek
 - Dzieci mają przygotowane na kartkach równania. Ich zadaniem jest narysować tyle talerzy ile wskazują cyfry w równaniach i przyklejenie wyniku dodawania.
3     +        4  =  

- „Kolorowe cyferki” -Pokoloruj rysunek wg kodu .Dzieci otrzymują karty pracy z poznanymi literami i cyframi oraz obrazkami i cyframi, mają policzyć litery, elementy, określić ich liczbę kolorując kwadrat z odpowiednią cyfrą.
-„Zagadkowy szyfrogram”- dzieci wybierają z koperty karteczki, na których z jednej strony zapisane są działania matematyczne, a z drugiej strony litery i wzorek. Po obliczeniu działania dziecko odwraca kartkę i umieszcza ją w odpowiednim miejscu w szyfrogramie. 5-2=, 2-1=, 4-3=, 6-4=, 3-1=, 6-2=, 5-3=, 4-2=, Gdy powstanie całe hasło dziecko odczytuje napis „bałwanki”.
Poprawnie wykonane zadanie nagradzane jest uśmiechniętą buzią.
14. Zakończenie – zabawa w kole : "Wędrujący koszyk" 

„Jak to milo i wesoło kiedy
koszyk krąży w koło,
Koszyk tu koszyk tam,
Koszyk krąży tu i tam.”
Dzieci losują cukierki z zadaniami matematycznymi, np.
- zacznij liczyć od 7 dalej.
- licz od 9 w tył.
- masz 5 cukierków, dam tobie jeszcze 3. Ile cukierków będziesz miał razem?
- dodaj kropki na kartoniku itd.

Ewaluacja – obserwacja, poprawność wykonania pracy indywidualnej.  „Słoneczko i chmurka” – dziecko zaznacza odcisk kciuka namoczonego w farbie pod słoneczkiem jeżeli zajęcie mu się podobało i jest zadowolone ze swojej pracy, a pod chmurką jeżeli nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.