X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39290
Przesłano:

Kreatywne zabawy. Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla uczestników z głęboką niepełnosprawnością intelektualną

Temat: Kreatywne zabawy.

Cel ogólny: Rozwijanie i doskonalenie procesów poznawczych poprzez stymulację zmysłu dotyku i wzroku. Usprawnianie motoryki małej i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym.

Cele szczegółowe:
Odbiera wrażenia dotykowe rąk i stóp poprzez dotykanie różnych struktur materiałów.
Koncentruje uwagę na bodźcach wzrokowych.
Wykonuje ćwiczenia manualne:(ugniata piankolinę, umieszcza w niej przedmioty oraz w odpowiednich otworach tuby, wyjmuje muszelki za pomocą spinaczy, stempluje balonami, rozciera farbę, posługuje się pędzlem, wsypuje różne produkty do rękawiczek) adekwatnie do możliwości percepcyjno-motorycznych.
Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu.
Współdziała z nauczycielem w zabawie.
Doświadcza poczucia bycia sprawcą.
Okazuje zadowolenie z różnych form aktywności.
Wykonuje czynności samoobsługowe po skończonych zajęciach(myje i wyciera ręce).

Metody:
Metoda słowna
Metoda oparta na praktycznym działaniu
Naśladownictwo

Formy pracy:
Indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne: mąka ziemniaczana, pianka do golenia, płyn do mycia naczyń, kredki, tuba z dziurami, muszelki makaronowe, miska z zabarwioną wodą, spinacze do bielizny, balony, butelki z wodą, farby, kartony, folia, taśma klejąca, gumowe rękawiczki, ryż, mąka, groch, sznurek, stretch.

Czas trwania: około 30 minut.

Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie uczestników zajęć do tematu.
2.Łączenie składników i mieszanie: mąki ziemniaczanej, pianki do golenia i płynu do mycia naczyń. Wyrabianie piankoliny, budowanie z niej ,,zamku’’ oraz umieszczanie w nim kredek.
3. Dotykanie tuby i umieszczanie w jej otworach kredek.
4.Oglądanie makaronowych muszelek. Wrzucenie ich do miski z wodą a następnie wyjmowanie za pomocą spinaczy do bielizny.
5.Stemplowanie balonami zanurzonymi w farbie kartonów. Balony uprzednio wypełniamy wodą.
6.Malowanie ofoliowanego okna farbami za pomocą dłoni lub pędzla.
7.Wypełnianie gumowych rękawiczek różnymi produktami(ryż, groch, mąka)i przejście po nich gołymi stopami.
8. Mycie i wycieranie rąk.
9.Podziękowanie za współpracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.