X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39211
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, jak wyglądam! Poznawanie części ciała. Scenariusz zajęć dla dzieci 3 letnich w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH PRZEZNACZONY DO REALIZACJI W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH.
Temat: Wiem jak wyglądam! Poznawanie części ciała.
Cele ogólne: Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała i twarzy oraz innej osoby.
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko zgodnie współpracuje z innymi,
- dziecko wskazuje i nazywa podstawowe części twarzy i ciała u siebie i u innej osoby: głowa, uszy, oczy, nos, usta, szyja, ręce, palce, brzuch, plecy, nogi, stopy,
- potrafi powtórzyć prosty wierszyk razem z innymi oraz zilustrować go odpowiednimi ruchami,
- dziecko wie jak wygląda: zna kolor swoich włosów, oczu, wie czy jego włosy są krótkie/długie, proste/ kręcone itd.
- dziecko wykonuje pracę plastyczną starannie i estetycznie, pamięta, aby narysować wszystkie części twarzy: oczy, brwi, nos i usta.
- dziecko wie jak wygląda człowiek smutny, wesoły, zły, przestraszony – potrafi wyrazić te uczucia mimiką twarzy
Metody: czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania: samodzielne nazywanie i dotykanie części ciała swojego i kolegi, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, słowna – opowiadanie nauczyciela na temat części ciała, nauka wierszyka „Rączki robią klap, klap, klap”, Ruch rozwijający W. Sherborne,
Formy: grupowa, indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne: miś Bazyli, muzyka relaksacyjna, wiersz „Rączki robią klap, klap, klap, kredki, wzór - praca wykonana przez nauczyciela, namalowany owal twarzy – dla każdego dziecka, sznurek i klamerki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Przywitanie się, powitanie dzieci i rodziców.

2.Nauczycielka mówi wierszyk i jednocześnie zaprasza na dywan dzieci do uczestnictwa w zajęciach:
Świecą gwiazdki na niebie,
Mrugają do siebie,
Śnieżek pada, pada, pada
A ja w pięknym kole siadam.

3.” Zapraszam do mnie wszystkie dzieci, chciałabym wam przedstawić Misia. Mis ma na imię Bazyli. Nasz miś, popatrzcie ma głowę, nos, oczy, uszy, dalej ma łapki, które służą do trzymania miodu, nóżki – do czego służą? Do chodzenia, biegania.
A jak jest u nas? Nasza głowa jest duża i okrągła ( dotykamy), na głowie rosną włosy ( głaszczemy), po bokach znajdują się uszy – do czego służą? Dalej mamy szyję, a potem ręce i ręce kończą się palcami. „ co może robić prawa ręka?, a co może robić lewa ręka?”
Ręce mogą klaskać, machać do nas, myć się, drapać i robić wiele innych rzeczy Dalej mamy brzuch a po drugiej stronie mamy plecy. Mamy dwie nogi, na nogach możemy skakać, biegać, tupać.

3.Piosenka „ Czy gotowe nogi do dalekiej drogi?”

4.Nauczycielka opowiada: „ Wiemy, już jakie mamy części ciała i gdzie się oni znajdują, wiec spróbujmy powtórzyć nasz wierszyk:
Rączki robią: klap, klap, klap
Nóżki tupią: tup, tup, tup
Tutaj swoją główkę mam,
A na brzuszku: bam, bam, bam
Buzia robi: am, am, am
oczy patrzą tu i tam
Tutaj swoje uszy mam,
A na nosku sobie gram

5. Ale świetnie się bawicie! No to teraz skoro wiemy już, gdzie mamy rączki i nóżki, możemy pobawić się w detektywów. Kto to jest detektyw?
Na ziemi rozłożony jest materiał biały z narysowanymi odciskami rąk i stóp. Każde dziecko ma za zadanie przejść po odrysowywanych śladach dotykać odcisków dłoni i stóp. Na początku zabawy jest położone kółko hula hop z zawieszonymi kolorowymi wstążkami i dziecko rozpoczyna zabawę od przejścia przez hula hop.

6.Piosenko „ Zima, zima”.

7. A teraz każde dziecko zaprasza do zabawy mamusie lub tatusia. Rodzice przyłączają się do zabawy.
- zabawa „Moje – Twoje” – pokazywanie na przemian części ciała. Rodzic pokazuje części ciała nazywane przez nauczyciela u dziecka, a dziecko u rodzica.
- zabawa logopedyczna „ Małe miny” – pokazywanie miny wesołej, smutnej, zlej, boimy się. A teraz uśmiechamy się z pokazywaniem ząbków, uśmiechamy się bez pokazywania ząbków, język dotyka nosa, język dotyka brody, a następnie robimy z buzi balonik. Super brawo!!
- a teraz nauczymy rodziców krótkiej piosenki, którą zaśpiewamy wspólnie.
Głowa mówi tak, tak, tak,
Głowa mówi nie, nie, nie.
Moja glowa wesoło kręci się.
Tak, tak, tak, nie, nie, nie.
Moja głowa wesoło kręci się.
- „ Trochę się zmęczyliśmy, więc teraz dzieci położą się na plecach, a rodzice pomasują, pogłaskają Wam głowę, włosy, nos, uszy, policzki itp.”

8. „Moja twarz” – praca plastyczna, nauczyciel prezentuje pracę wykonaną przez siebie, następnie dzieci dostają namalowany owal twarzy ich zadaniem jest dorysowanie: oczu, brwi, nosa i ust. Praca wspólna z rodzicami przy stolikach.

9. Podsumowanie zajęć. Wystawka prac i ich omówienie. Pracę zawieszamy na rozciągniętym sznurku w sali i przypinamy prace za pomocą kolorowych spinaczy do bielizny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.