X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39101
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do świata bajek i baśni - zabawy aktywizujące

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE 4-5 -LATKÓW

Miejsce: Przedszkole Samorządowe Nr 29,,Fantazja” w Białymstoku
Prowadząca: Katarzyna Barszczewska

Tematyka tygodnia: Nasze ulubione bajki i baśnie.

Temat: „Podróż do świata bajek i baśni”- zabawy aktywizujące.

Cele:
- Utrwalenie wiadomości na temat znanych bajek i baśni
- Organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności
- Stwarzanie warunków do wyrażania doświadczeń w różnych formach ekspresji
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
- Aktywizowanie mowy i myślenia
- Rozwijanie kreatywności, umiejętności wyrażania informacji przy pomocy ruchu, gestu i mimiki; zachęcanie do przezwyciężania nieśmiałości przed publicznymi występami
- Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej u dzieci; doskonalenie poczucia rytmu i płynności ruchów

Metody:
- czynne (met. aktywizujące)
- słowne
- oglądowe

Formy:
- indywidualna
-zbiorowa
-zespołowa

Pomoce: płyty CD z nagraniami do zabaw, tamburyno, listy od Wróżki, koperty z zadaniami, ilustracje bajek („Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia, „Pinokio”, „Królewna Śnieżka” „Calineczka”) i napisy z tytułami bajek, puzzle przedstawiające sceny z bajki Pinokio, obrazki z różnymi rekwizytami - 4 duże i małe dla każdego dziecka (korona, buty, lustro, chata z piernika), ilustracja przedstawiająca smutnego króla.

Przebieg:

1. „Wszyscy są, witam was”- zabawa integracyjna wg. pedagogiki zabawy
Dzieci śpiewają piosenkę wykonując układ ruchowy do utworu:

Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy.
Zaproponowanie chętnym dzieciom, aby wymyśliły własne powitanie na melodię do tej piosenki.
2. „Tajemniczy list”- zabawa tropiąca.

W sali znajduje się tajemniczy list. Wybrane dzieci odszukują list. Wspólne zgadywanie, od kogo może pochodzić . Odczytanie listu przez nauczycielkę.

Drogie dzieci!
Piszę ten list do Was ze świata bajek i baśni. Często zaglądam do waszego przedszkola, obserwuję zajęcia i zabawy, w których uczestniczycie. Słyszałam, że rozmawiacie
o bajkach. Uwielbiam bajki, a jak chcecie dowiedzieć się, jakie, to wykonajcie zadania,
które dla was przygotowałam. Życzę Wam powodzenia WRÓŻKA.

3. „Podróż do świata bajek i baśni?” - wprowadzenie w tematykę zajęć.

Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do krainy baśni i bajek. Prosi, aby wszystkie dzieci zamknęły oczy. Następnie wypowiada zaklęcie: „Garstka fantazji, szczypta radości, niech nasza grupa w świeci baśni zagości”.

•Zadanie I

-„Jaka to bajka? - rozwiązywanie zagadek dotyczących wybranych bajek.
Nauczyciel czyta zagadkę, a dzieci podają jej rozwiązanie i dobierają odpowiednią ilustrację.

- Jaka to dziewczynka, co ma pracy bardzo wiele a na pięknym balu gubi pantofelek?
(Kopciuszek)
- Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną
z pierniczka? ( Jaś i Małgosia)
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z tej przygody, zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
- Kto za siedmioma górami i za siedmioma lasami, mieszkał w chatce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami? (Królewna Śnieżka)
- Mała jak paluszek w płatkach róży spała. Gdy spadła do ogrodu, żaba ją porwała.
Czy wiesz jak na imię, ta panienka miała? (Calineczka)
- Był bajkowym pajacykiem, co miał ludzki głos, lecz gdy głosem tym nakłamał, rósł mu nos. (Pinokio)

Odczytywanie i dopasowywanie tytułów do ilustracji bajek (praca z dzieckiem zdolnym).

-„Znane tytuły”- zabawa orientacyjno- porządkowa.
Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy nauczyciel podaje pierwszą część tytułu baśni, a dzieci dopowiadają jego dalszą część.
Kot .....(w butach),
Brzydkie .....(kaczątko),
Królewna.....(Snieżka),
Jaś i.....(Małgosia),
Czerwony.....(Kapturek),
Lampa ....(Alladyna).

•Zadanie II „Bajkowe puzzle” - układanie obrazka pociętego na części (praca
w zespołach)
Nauczyciel prosi, aby dzieci dobrały się w zespoły. Dzieci grupują się według obrazków z różnymi rekwizytami, które wylosowały w ranku. Wspólnie układają puzzle przedstawiające sceny z bajki Pinokio.

•Zadanie III „Bohaterowie ulubionych bajek? - zagadki pantomimiczne (praca
w parach)
Chętne pary przedstawiają sceny z ulubionych bajek. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć, jaka to bajka.

•Zadanie IV „ Jak rozweselić króla?” - burza mózgów.

Dzieci szukają odpowiedzi na pytanie:, „W jaki sposób można rozweselić smutnego króla?”.

-„Bal w królewskim zamku”- improwizacja ruchowa do melodii z bajki muzycznej „Kopciuszek”.

Dzieci dobierają się parami i w dowolny sposób poruszają się przy muzyce.

5. „Pożegnanie ze światem bajek i baśni”- bajka relaksacyjna.

Drogie dzieci. Bardzo pięknie wykonaliście wszystkie zadania. Możecie spokojnie opuścić zaczarowany świat bajek i baśni. Na zakończenie przygotowałam dla was bajkę, która pomoże wam wrócić do waszego przedszkola. Pozdrawiam i do zobaczenia. WRÓŻKA
Oddychajcie głęboko i spokojnie... Wolno i niepostrzeżenie zaczyna się wspólna podróż ogrooomnym balonem... Rozdajecie uśmiechy wszystkim baśniowym postaciom... Unosicie się coraz wyżej i wyżej... Przesyłacie pozdrowienia i buziaki całej bajkowej krainie. Chmurki pozdrawiają was radośnie. Wszystkich otula ciepły szal utkany z wesołych przeżyć... Wokół jest cicho, spokojnie i przyjemnie... Słychać tylko szepty gwiazd i księżyca... Opowiadacie im o swoich baśniowych marzeniach... Do zobaczenia w kolejnym bajkowym opowiadaniu... Otwórzcie oczy, gdy policzę do trzech...

6.Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.