X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39085
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Metodyka wprowadzenia litery K

Scenariusz zajęć
Metodyka wprowadzenia litery „K”

Temat: „Chory kotek” – wprowadzenie litery k, K na podstawie wiersza.

Cel ogólny:
•Zapoznanie z wyglądem pisanej i drukowanej litery K,k

Cele szczegółowe:
•Dziecko wymienia wyrazy rozpoczynające się na głoskę k;
•Dziecko potrafi dokonać analizy wyrazowej zdania;
•Dz. potrafi dokonać analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej różnych wyrazów;
•Dz. zgodnie współpracuje z partnerem;
•Dz. przestrzega ustalonych zasad.

Metody: czynne, słowne, oglądowe.

Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające różne koty, białe, niebieskie i czerwone cegiełki, litery k, o , t, kolorowanki z kotem, rekwizyty do inscenizacji, kuweta z piaskiem, słomki, druciki kreatywne, itd.-wg pomysłów nauczyciela.

Przebieg zajęć:

I Część wstępna
1.Powitanka - „Dzień dobry witam was”.
2.„Puzzle” – układanie obrazka z pociętych elementów; rozmowa dotycząca powstałych obrazków; (dzieci mogą przykleić ułożone puzzle na kartkę i pokolorować obrazek, czyli kotka).

II Część właściwa
1.„Chory kotek”, S. Jachowicz - inscenizacja wiersza.

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł kot doktor: „Jak się masz, koteczku?”
„Źle bardzo” - i łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za puls pan doktor poważnie chorego
I dziwy mu prawi: „Zanadto się jadło,
Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;
Źle bardzo ... gorączka! Źle bardzo, koteczku
Oj! długo ty, długo poleżysz w łóżeczku
I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta.
Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!”
„A myszki nie można? - zapyta koteczek –
Lub z ptaszka małego choć parę udeczek?”
„Broń Boże! Pijawki i dieta ścisła.
Od tego pomyślność w leczeniu zawisła.”
I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki Nietknięte;
z daleka pachniały mu myszki.
Patrzcie, jak złe łakomstwo!
Kotek przebrał miarę,
Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę.
Tak się i z wami, dziateczki, stać może;
Od łakomstwa strzeż was Boże!

Rozmowa na podstawie treści wiersza. Pytania pomocnicze nauczyciela: O kim był wiersz? Co się stało? Ko przyszedł do kotka? A jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta? Itd.

2.Wyeksponowanie ilustracji przedstawiającej nazwę wyrazu podstawowego.

Nauczyciel umieszcza na tablicy ilustrację kota i pyta dzieci, co widzą na obrazku. Jakie znają rodzaje kotów? – pokaz obrazków. Czym różnią się te koty? Jak wyglądają? Gdzie mieszkają? Jakie mają charaktery? Co jedzą? Który kot najbardziej im się podoba? Którego chcieli by mieć
w domu?

3.Analiza i synteza wyrazu podstawowego:

Wypowiadanie całego wyrazu, wypowiadanie kolejnych sylab połączone z klaskaniem – liczenie sylab, wypowiadanie kolejnych głosek.
N:
- Jaką głoską zaczyna się wyraz „kot”?
- Kto podzieli wyraz kot na głoski?
- Proszę zaznacz ten wyraz za pomocą białych cegiełek
- Które z literek już znamy i możemy zastąpić nimi cegiełki?
- Każdy na swoim miejscu układa wyraz kot z białych cegiełek: Ile ich macie?
- Poniżej układanie wyrazu z czerwonych i niebieskich cegiełek – przeliczenie ile jest samogłosek, a ile spółgłosek.

Podawanie przykładowych wyrazów z taką samą głoską w nagłosie – jak w wyrazie podstawowym.
Podawanie przykładowych wyrazów z głoską odpowiadającą wprowadzanej literze w innych pozycjach: w śródgłosie, w wygłosie.

4.Pokaz litery drukowanej i pisanej.

Omówienie wyglądu litery K drukowanej
Zastąpienie nową literą /drukowaną/ odpowiedniego kartonika w modelu głoskowym wyrazu podstawowego.
Uczniowie piszą literę k, K palcem w powietrzu, na kartce po śladzie, mogą ją pisać w kuwecie
z piaskiem, układają literę K z trzech słomek. (później z tych słomek mogą zrobić wąsy kotkowi np. na kolorowance), modelowanie litery z drucika kreatywnego, który może później posłużyć jako ogon kotka, itp.

5.„Na podwórku” – ćwiczenie słuchu fonematycznego:

Nauczycielka czyta tekst, a dzieci gdy usłyszą głoskę k podskakują, tupią...

Źródło: http://www.edukacja.edux.pl/p-3088-scenariusz-wprowadzenia-litery-w-grupie-dzieci.php

"Było sobie podwórko. Na tym podwórku stał kurnik, w którym mieszkały kaczki, kury i kogut. Obok była stajnia , w której mieszkał koń. Nieopodal stała stodoła, a w niej krowa. Na podwórku obok płotu rósł potężny kasztanowiec. Codziennie rano kogut wskakiwał na płot i piał: kuku- ryku! kuku- ryku! budząc wszystkich mieszkańców podwórka. Kury i kaczki w kurniku, konia w stajni i krowę oborze. Tylko kot nie budził się na dźwięk koguciego piania. Wstawał wtedy kiedy miał na to ochotę. Bo kot jak wszystkie koty chodzi swoimi drogami."

III Część końcowa - Podsumowanie zajęć:

1.Jaką literkę poznaliśmy?
Jak wygląda? Co przypomina?
Kto wymieni nazwy zwierząt, które zaczynają się na głoskę K?

2.Zabawa ruchowa : „Uciekaj myszko do dziury”.
Dzieci trzymając się za ręce ustawiają się w kręgu. Dwoje dzieci „mysz” i „kot”
zostają na zewnątrz kręgu, pozostałe dzieci chodzą w kółko i śpiewają.
W trakcie piosenki „mysz” ucieka a „kot” musi ją dogonić. „Mysz” może się dostać do
środka koła tylko przez tzw. bramkę, czyli uniesione do góry ręce dwóch
uczestników. W ten sam sposób do środka, za „myszką”, może się dostać „kotek”,
jeśli dzieci nie chcą wpuścić „kota” do środka zamykają bramkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.