X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39078
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uczestniczymy w zabawach badawczych inspirowanych opowiadaniem S. Karaszewskiego "Woda krąży" i malujemy farbami pracę "Kropelka wody"

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców i praktykantki

Temat: Uczestniczymy w zabawach badawczych inspirowanych opowiadaniem S. Karaszewskiego „Woda krąży” i malujemy farbami pracę na temat: „Kropelka wody”.

Grupa: „Marzyciele” ( 5 i 6 latki)
Data: 15.11.2018r.
Prowadząca: M. Maćkowiak
Cele:
• Poznajemy zjawisko krążenia wody w przyrodzie,
• Rozwijamy twórcze myślenie oraz samodzielne działanie,
• Usprawniamy narządy artykulacyjne,
• Wdrażamy się do wysuwania wniosków z przeprowadzonych badań.
Metody: rozmowa, pokaz, aktywne działanie dziecka, metoda Klanzy, „Burza mózgów”.
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Woda krąży” S. Karaszewski ( przewodnik „Olek i Ada”), książka dla każdego dziecka z ilustracją do opowiadania, szklanka, talerzyk, czajnik z przegotowaną wodą, instrumenty perkusyjne ( bębenki, trójkąty, grzechotki), gazety, niebieska farba, szczoteczki do mycia zębów, kartki, gazety, płyta Cd z piosenkami: „Deszczowa orkiestra”, „Rysujemy pogodę”, „Dalej wesoło”, blachy od piekarnika, kubki jednorazowe, fasola, mapa, globus, rozsypanka literowa, lusterko dla każdego dziecka.

Przebieg:

1. Zabawa ruchowa na powitanie: „Tak to ty”.
2. Zabawa integracyjna: „Kropelka” ( dzieci przy pomocy klamerek przekazują sobie tekturową kroplę)
„Kropelkę deszczu puszczam w krąg,
niechaj wróci do mych rąk”.
3. Zagadka:
„Służy do picia, służy do mycia,
bez niej na ziemi nie ma życia” ( woda)
4. Burza mózgów: „Do czego służy woda?”, „Kto potrzebuje wody?”.
5. Wysłuchanie opowiadania „Woda krąży” S. Karaszewski ( książka dla każdego dziecka)
• Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania:
- Jak zmieniała się kropelka wody?
- W jakiej postaci kropelka wody czuła się dobrze, a w jakiej źle?”
6. Zabawa logorytmiczna pt. „Spacer w deszczu” ( gazety)
„Pada deszczyk
kap, kap, kap, kapu – kap. ( dzieci uderzają palcami w gazetę)
Po kałużach
chlap, chlap, chlap, chlapu – chlap .( dzieci wchodzą na gazetę i tupią)
Nie przeszkadza nam ulewa,
dziś w kaloszach chodzić trzeba, ( dzieci maszerują wokół gazety)
tup, tup, tup, tupu – tup.( dzieci tupią raz jedną nogą, raz drugą nogą w gazetę).
7. Rozmowa na temat znaczenia wody w przyrodzie. Burza mózgów: „Co by było, gdyby na ziemi zabrakło wody?”
• Praca z globusem, mapą – wyjaśnienie jakim kolorem zaznaczona jest woda,
• Woda pokrywa większą część powierzchni ziemi. Występuje ona głównie w oceanach, rzekach, jeziorach, w postaci stałej w lodowcach. Część wody występuje też w atmosferze, w postaci chmur i pary wodnej. Są miejsca, gdzie wody brakuje, np. Azja, Afryka. Ludzie muszą pokonywać duże odległości, aby zdobyć wodę, która nie zawsze nadaje się do picia.
• Przypomnienie o konieczności oszczędzania wody.
8. Gra na instrumentach do utworu „Deszczowa orkiestra”.
• Dzieci podzielone na 3 grupy zgodnie z wylosowanym instrumentem:
bębenki – burza, grzechotki – wiatr, trójkąty – deszcz.
9. Wyjaśnienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie w oparciu o ilustrację i wysłuchane opowiadanie:
Krople deszczu spadają wszędzie: na domy, lasy, góry, do rzek, jezior, mórz, oceanów. Woda ogrzewana jest przez słońce i zaczyna parować. Para unosi się wysoko ku niebu. Wysoko, w górze z pary wodnej tworzą się chmury. Te białe chmury na tle niebieskiego nieba to właśnie para wodna. Kiedy powietrze nad chmurami ochłodzi się, para wodna obecna w chmurach skrapla się i spada na ziemię w postaci kropel deszczu. Woda znów wraca na ziemię, aby ponownie zacząć parować.
10. Zabawa ruchowa „Zbliża się ulewa” ( fasola, kubki, blachy); w trakcie muzyki dzieci spacerują po dywanie i zbierają do kubków rozrzucone fasolki - „kropelki”. Kiedy muzyka ucichnie podchodzą do blach i „tworzą ulewę”, wrzucając fasolki – „kropelki” na blachę.
11. Zabawy badawcze: „Jak powstają chmury i deszcz? Wysunięcie wniosków: najpierw woda paruje, a potem skrapla się:
• Do szklanki wlewamy wrzącą wodę, dzieci obserwują unoszącą się parę ( woda paruję, bo ma wyższą temperaturę niż otoczenie), następnie do szklanki przykładamy lusterko, dzieci obserwują, że lusterko zaparowało ( zjawisko parowania).
• Szklankę z wrzącą wodą przykrywamy talerzykiem, na wierzchu talerzyka wkładamy kostki lodu. Dzieci obserwują, że unosząca się para odbija się od schłodzonego talerzyka i skrapla się, tworząc krople wody ( zjawisko skraplania).
• Porównanie tych doświadczeń do zjawisk zachodzących w przyrodzie.
• Zabawa z lusterkiem: dzieci dmuchają na lusterko i obserwują pojawiającą się na nim parę. Dzieci rysują kroplę na lusterku.
12. Układanie wyrazów z rozsypanki literowej( dzieci pracują w parach):
• woda, para, kropla.
13. Zabawa ruchowo - grafomotoryczna do utworu „Rysujemy pogodę”.
14. Malowanie farbami, przy pomocy szczoteczek do zębów, na temat : Kropelka wody”:
• Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy,
• Samodzielne działanie dziecka.

Opracowała: M. Maćkowiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.