X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38861
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podsumowanie projektu edukacyjnego "Dla Niepodległej" - uroczystość z udziałem rodziców z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczystość z udziałem rodziców
Grupa dzieci 3,-4 letnich


Obszar podstawy programowej:

III/2 - odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;

III/8 - obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;

IV/2 - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;

IV/7 - eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;

IV/10 - wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;

Cel główny zajęcia:
kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju oraz symboli narodowych,
rozwijanie poczucia tożsamości narodowej i regionalnej.

Cele operacyjne:
Dziecko:
zna nazwę swojego kraju,
rozpoznaje godło i flagę Polski,
zna fragment hymnu, przyjmuje prawidłową postawę,
odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
recytuje wiersze, śpiewa piosenki o tematyce patriotycznej,
poszerza słownictwo.
Metody pracy:

słowne – recytacja, śpiew, pogadanka,
czynne – zadań stawianych dziecku,
oglądowe – pokaz, ekspresja muzyczno-ruchowa.

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, występ artystyczny;
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami piosenek i utworów patriotycznych, wiersze o tematyce patriotycznej, stroje biało czerwone dla wszystkich dzieci, wstążeczki w kolorach narodowych dla każdego dziecka, dekoracja sceny przedszkolnej – flaga Polski, orzeł, kwiaty w barwach narodowych,dyplomy.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zaproszonych gości. Przedstawienie krótkiej charakterystyki projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, realizowanego od września do listopada 2018 r.
2. Zachęcenie rodziców do włączenia się w przebieg uroczystości, poprzez odgadywanie zagadek zadawanych przez dzieci.
3. Prezentacja programu artystycznego.

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada nasz kraj, z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości
Ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał Dniem, Niepodległości.

PIOSENKA „My jesteśmy Polakami”
1. My jesteśmy Polakami
Cały hymn na pamięć znamy.
W rytm mazurka serca dziś
Biją mocno pyk,pyk,pyk.

Ref. Dla Polski biją nasze serca małe,
Chociaż malutkie to potrafią kochać już.
Gdy przyłożymy rączkę na serduszko
Czujemy stuk, stuk,stuk, stuk,stuk.

2. My jesteśmy Polakami,
Orła w swoim godle mamy.
Patrzy dumnie na nas dziś,
Serca biją pyk, pyk, pyk.

Ref. Dla Polski biją nasze serca małe,
Chociaż malutkie to potrafią kochać już.
Gdy przyłożymy rączkę na serduszko
Czujemy stuk, stuk,stuk, stuk,stuk.

3. My jesteśmy Polakami
Przystroimy dom flagami.
Ma swe święto Polska dziś,
Serca biją pyk, pyk, pyk.

Ref. Dla Polski biją nasze serca małe,
Chociaż malutkie to potrafią kochać już.
Gdy przyłożymy rączkę na serduszko
Czujemy stuk, stuk, stuk, stuk, stuk.

Aby uczcić dzisiaj
Dzień Niepodległości
Zaprosiły dzieci do przedszkola gości.

Spędźmy go rodzinnie
Na wspólnej zabawie,
My obiecujemy,
Że będzie ciekawie.

PIOSENKA „Listopadowa piosenka”

1. Pan listopad na swej trąbce
tra-ta, ta, ta gra, tra-ta, ta, ta gra.
Najpiękniejsze polskie pieśni
Pan listopad zna, pan listopad zna.

Ref. Listopadową piosenkę
Gra z nim i deszcz i wiatr,
A echo niesie melodię,
Aż od Bałtyku do Tatr.

2. Pan listopad na bębenkach
bum bum-ta-ra-ra gra .
Z nim orkiestra gra wojskowa,
Maszerując w takt, maszerując w takt.

Ref. Listopadową piosenkę
Gra z nim i deszcz i wiatr,
A echo niesie melodię,
Aż od Bałtyku do Tatr.

3. Pan listopad na skrzypeczkach
Dylu, dylu gra, dylu dylu gra.
Płaszczyk w bieli i w czerwieni
Dziś na sobie m, dziś na sobie ma.

Kochani rodzice dziś to my zagadki dla Was mamy.
Czy pamiętacie wierszyk z przedszkola „Kto ty jesteś?”

(dzieci mówią pierwsze wersy, rodzice dopowiadają brakujące wersy)

Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.

Pięknie Wam gratulujemy
Punkcik jeden przyznajemy.

Zagadka 2.
Jaki to znak
W czerwonym polu ptak?

Jak sądzicie, dalej gramy?
My pytania jeszcze mamy....

Zagadka 3.
Biała jak mleko i czerwona jak mak
Wesoło trzepocze na maszcie.

Tak to flaga. Bardzo ładnie.
Przyznajemy punkcik.

WIERSZ „ BARWY OJCZYSTE”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Zagadka 4.
Jaka to rzeka?
Płynie, płynie po polskiej krainie
A dopóki płynie Polska nie zaginie.

PIOSENKA „Symbole narodowe”

1. Mamy godło, mamy flagę,
mamy własny kraj.
To co polskie my kochamy,
Tu nasz dom i raj.
Ref. Biało czerwona flaga,
Stolica to Warszawa,
Mym godłem orzeł biały,
Czerwonym tłem usłany.
Mym godłem orzeł biały,
Czerwonym tłem usłany.
2. Jest Mazurek Dąbrowskiego,
Hymn to piękny nasz.
Gdy go śpiewasz to wzruszenie,
Na swej twarzy masz.

Ref. Biało czerwona flaga,
Stolica to Warszawa,
Mym godłem orzeł biały,
Czerwonym tłem usłany.
Mym godłem orzeł biały,
Czerwonym tłem usłany.

Świetna była to zabawa
Wszyscy wygraliście
I nieważne ile punktów
W quizie zdobyliście.

A na koniec flagę zrobimy.

4. Wykonanie flagi Polski przez dzieci i rodziców.

Zagadka 5.
Co to za pieśń
Zaczyna się od słów
„Jeszcze Polska
Nie zginęła?

5.Śpiew hymnu Polski z udziałem rodziców.
6.Wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów za udział w projekcie edukacyjnym „Dla Niepodległej”.

Literatura:
A.WACŁAWSKI – „SERCU TAK BLISKA ZIEMIA OJCZYSTA”.
A.WACŁAWSKI – „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI”.
W. BEŁZA – „KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.