X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38738
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie pór roku. Scenariusz zajęć koleżeńskich z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania z wykorzystaniem maty edukacyjnej "Wąż literowy"

Scenariusz zajęć koleżeńskich z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania z wykorzystaniem maty edukacyjnej "Wąż literowy"
w grupie dzieci 6-letnich
Temat: W krainie pór roku- Jesienne zabawy z literkami

Prowadząca: Danuta Banach

Cel ogólny:

 stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania
Cele szczegółowe:
 rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
 doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania
 doskonalenie procesów poznawczych: analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
 wdrażanie do wydłużonego czasu koncentracji uwagi poprzez zastosowanie gier i zabaw językowych;
 wzmacnianie wiary w siebie poprzez uwzględnienie indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka;
 doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.

Cele operacyjne:
dziecko:
 odczytuje wielkie litery drukowane,
 dzieli swoje imię n głoski i pokazuje na macie litery swojego imienia
 układa wyrazy z liter,
 wyróżnia głoskę w nagłosie
 przyporządkuje obrazki do odpowiedniej litery
 współdziała w grupie tworząc na podstawie obrazków opowiadanie
 buduje dłuższe wypowiedzi

Metody
 czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
 słowna - rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
 techniki twórczego myślenia – przekształcanie.
Formy: indywidualna, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: Mata edukacyjna „ Literowy wąż”, kolorowe kwadraty z
obrazkami, drzewo z szarego papieru, paski kolorowej bibuły, płyta CD- „W krainie
papieru”
Przebieg:
 Moje imię- przedstaw się i pokaż na macie litery swojego imienia- dziecko skacze na macie po literach swojego imienia.
 Kolorowe obrazki-obrazki w czterech kolorach-dzieci wybierają kolorowe obrazki dzielą się na cztery grupy wg koloru, w grupach dzieci tworzą opowiadania na podstawie wybranych obrazków.
 Moje historyjki obrazkowe- tworzenie z obrazków dowolnych historyjek i opowiadanie ich
 Litery na kolorowych polach- każde dziecko nazywa na macie litery znajdujące się na takim samym polu jak jego obrazek
 Ułóż obrazki przy odpowiedniej literce- wybrzmiewanie pierwszej głoski i układanie obrazków na literowym wężu
 Małe pajączki – zabawa ruchowa ( W krainie papieru)- z paskami bibuły
Małe pajączki Dzieci pokazują ręką wzrost pajączka
Zgrabne mają rączki Zamykają i otwierają dłonie
Plotą pajęczynkę Wykonują kołowrotek
By nakarmić swa rodzinkę Zbliżają dłonie do ust
Nagle przyszedł wiatr.
Dmuchnął w cały świat Poruszają rączkami nad głową
Zerwał pajęczynkę Poruszają dłońmi w różnych kierunkach
Przewrócił rodzinkę Przewracają się na podłogę

 Mój wyraz- Skacząc po macie „ Literowy wąż” utwórz z liter dowolny wyraz
 Koncert pani Jesieni- Mała Pani Jesień (W Krainie papieru)

Mała Pani Jesień na skrzypeczkach gra strąca listki z drzewa raz i dwa
Mała Pani Jesień na gitarze gra strąca listki z drzewa raz i dwa
Mała Pani Jesień na wiolonczeli gra strąca listki z drzewa raz i dwa
-Dzieci wszystkie naśladują grę na instrumentach ( paskach kolorowej bibuły )
-Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: grupa 1- skrzypce, grupa 2-gitara, grupa 3-
wiolonczela. Podczas zwrotek grają tylko te dzieci, które trzymają odpowiednie
instrumenty.
 Je sienne drzewo ( W krainie papieru)
- na odwrotnej stronie maty edukacyjnej nauczyciel kładzie dużą sylwetę drzewa ( bez liści). Każde dziecko z paska kolorowej bibuły formuje kulkę- liść .Dzieci przy akompaniamencie piosenki tańczą wokół drzewa. Gdy w tekście pojawi się nazwa koloru wówczas dzieci, które mają liście w tym kolorze kładą je na drzewie
Piosenka
Kolorowe liście mamy
na drzewie je układamy.
Jesień, jesień jest już, już
czerwony listek na drzewo włóż
 Kolorowe liście dzieci przyklejają do drzewa
 Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i uczestnictwo we wspólnych zabawach

Data: Prowadziła: Obserwowała:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.