X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne drzewa zachwycają swoimi kolorami

Cele ogólne:
-rozbudzanie u dzieci zainteresowania światem przyrody (dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z aktualną porą roku);
-rozwijanie umiejętności matematycznych - przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów;
-rozwijanie ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej;

Cele operacyjne:
Dziecko:
-opisuje zmiany zachodzące w przyrodzie na podstawie filmu i własnych doświadczeń;
-operuje nazwami kolorów (żółty, zielony, brązowy, czerwony, pomarańczowy) oraz nazwami liczebników (głównych i porządkowych);
-porównuje liczebność zbiorów:
-ilustruje muzykę ruchem;
-uczestniczy w zabawach oddechowych i ortofonicznych;
-kończy zdanie rozpoczęte przez nauczyciela;
-ogląda naturalne okazy przyrodnicze, nazywa je;
-maluje (stempluje) palcem maczanym w farbie plakatowej- odzwierciedla kolorystykę jesiennych liści;

Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa

Metody:
-czynne
-słowne
-oglądowe

Środki dydaktyczne:
naturalnymi okazy przyrodnicze np. kasztany, szyszki, żołędzie, patyki, liście,kora , jarzębina itp.; film ukazujący jesienne krajobrazy;tablica multimedialna; komputer; karty pracy- kolorowe kontury drzew; papierowe liście; farby plakatowe; nagranie utworu „Ola i liście”; tamburyno; magnetofon;

Przebieg zajęcia:

1.Oglądanie filmu ukazującego piękno i kolorystykę jesiennego krajbrazu. Zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w pzyrodzie.
Rozmowa z dziećmi.

2. „Co przyniosłam z jesiennego spaceru?” - oglądanie naturalnych okazów przyrodniczych, próba ich rozpoznawania i nazywania.

3.”Listki”
-określanie kolorystyki liści; operowanie nazwami kolorów:
-dmuchanie na listki trzymane za ogonki;
-dmuchanie na listki leżące na podłodze;

4.Zabawy matematyczne.
-segregowanie wg. koloru;
-przeliczanie;
-porównywanie liczebności zbiorów;

5.. Wiatr i liście” - zabawa orientacyjno - porządkowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Nauczyciel gra na tamburynie, dzieci - liście poruszają się według własnych pomysłów po sali, naśladując dźwięki wiatru- szu, szu. Gdy tamburyn milknie liście opadają na dywan i leżą w bezruchu do chwili, gdy znowu zacznie grać instrument.

6.Taniec z liściem - wspólna zabawa przy piosence „Ola i liście”.

7.Kończenie zdań:
-Jesienią z drzew opadają ....
-Jakie kolory mają jesienne liście?
-Lubię jesień bo ....

8.Jesienne drzewo- działalność plastyczna – stemplowanie (palcem maczanym w farbie plakatowej)-jesiennych liści na przygotowanych konturach drzew.
Zadbanie o odpowiedni dobór kolorystyki i estetyczne wykonanie prac.

9. Podsumowanie zajęć. Oglądanie prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.