X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37928
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czytanie zimową porą - zabawy z wykorzystaniem elementów metody J. Cieszyńskiej

Cele ogólne :
doskonalenie umiejętności czytania sylab i wyrazów,
kształtowanie umiejętności czytania krótkich tekstów,
poznanie budowy zdania prostego, odczytywanie wyrazów w zdaniu,
doskonalenie pamięci oraz umiejętności skupienia uwagi,
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
Cele operacyjne :
dz. rozpoznaje sylaby otwarte,
dz. łączy w pary te same sylaby,
dz. układa z sylab wyrazy,
dz. odczytuje sylaby i wyrazy,
dz. odczytuje zdania,
dz. poznaje rodzaje zabaw na śniegu,
dz. słucha poleceń.
Metody :
słowna, oglądowa , praktycznego działania oraz metoda nauki czytania J. Cieszyńskiej.
Formy pracy:
praca zbiorowa, z grupą oraz praca indywidualna

Pomoce :
Kartoniki z sylabami, wyrazy, ilustracja zimowego pejzażu, diagramy słoneczkowe, historyjka obrazkowa dla każdego dziecka, podpisy pod historyjkę, piosenki na płycie : "Zimowa poleczka", "Zima,zima,zima".

Przebieg zajęcia :

1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć wierszem:
JEDZIE ZIMA Hanny Ożogowskiej
Jedzie pani Zima , na koniku białym,
spotkały ją dzieci, pięknie powitały:
- Droga pani Zimo, sypnij dużo śniegu,
żeby nam saneczki, nie ustały w biegu.

2. Zabawa „Płatki śniegu” - nauczyciel zaprasza dzieci do koła gdzie rozsypuje wraz z dziećmi papierowe „płatki śniegu”, na których są wydrukowane sylaby otwarte(MA, MO) i zamknięte(AM, OM) itp. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie gwiazdek w pary z taką samą sylabą.

3. Zabawa „Słoneczko – sylabowo-wyrazowe”, nauczyciel prezentuje przygotowane kartoniki z sylabami, dzieci je odczytują. Zabawa polega na dopasowaniu do diagramu „słoneczka” zgodnie z kierunkiem strzałek- sylab, które stworzą wyrazy.
PA, MA, RA, SOL, KI, SA, KO, WA, RA, LE, PO, SKA, MI, DOR, NA, KI, BA, NY, LO, DY...

Sylaby i diagramy można dowolnie modyfikować.

4. Zabawa ruchowa przy piosence „Zimowa poleczka” , podczas melodii refrenu nauczyciel pokazuje syloby a dzieci wykonuję umówiony wcześniej gest: klaśnięcie, tupnięcie itp.

5. Czytamy wyrazy – nauczyciel pokazuje ilustracje , dzieci odczytują wyrazy i podpisują: BAŁWAN, NARTY, SANKI, SOPLE, LODOWISKO.

6. Historyjka obrazkowa „Radek ulepił bałwana”. Każde dziecko otrzymuje historyjkę składającą się z 4 elementów, układa ją według kolejności zdarzeń i podpisuje odczytanymi zdaniami:

RADEK ZBIERA ŚNIEG.
RADEK LEPI BAŁWANA.
RADEK ZAKŁADA NOS.
OTO GOTOWY BAŁWAN.

7. Zakończenie zajęć piosenką „Zima,zima, zima”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.