X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37748
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ile waży miś, a ile lalka? - zabawa dydaktyczna. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej

Grupa wiekowa: 5-6 latki

Temat zajęcia: ,, Ile waży miś, a ile lalka?’’ – zabawa dydaktyczna

Cele: - dz. pozna sposób działania wagi szalkowej,
- zbada ciężar różnych przedmiotów,
- ustali, co jest cięższe, co lżejsze, a co waży tyle samo

Metody: - czynna – kierowanie własną działalnością dziecka
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
- słowna – objaśnienia, instrukcje
- oglądowa- pokaz, obserwacja

Formy: zbiorowa, indywidualna, w grupach

Środki dydaktyczne: obręcze, misie, lalki, klocki drewniane, waga szalkowa
obrazki, torebki foliowe, kasztan, listek, plastikowy kubek,
samochód, kartka papieru, wieszaki

Literatura: E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska ,,Dziecięca matematyka’’

Przebieg zajęcia.

1. Zapowiedź tematu zajęcia:
Zagadka. "Bardzo jest dokładna, stoi sobie w sklepie. A co ile waży, pokaże najlepiej” - dzisiaj będziemy ważyć różne przedmioty.

2. Wysłuchanie fragmentu opowiadania E. Kańskiej pt. ,,Lekkie czy ciężkie?’’

3. Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazki, na których przedstawione są różne przedmioty (misia, samochód, klocek, lalka, rower itp.) a dzieci określają
,,na oko’’ , co jest ciężkie a co lekkie.

4. Po chwili ważą w dłoniach klocki drewniane i plastikowe, misia i lalkę,
stwierdzając, które z nich jest lżejsze, a które cięższe.

Żeby się upewnić porównują masę przedmiotów za pomocą wagi szalkowej
i określają:
-klocek jest cięższy od kubeczka,
-kasztan jest cięższy od listka,
-plastikowy kubeczek jest lżejszy od samochodu,
-kartka jest lżejsza od kubeczka.

5. Zabawa ruchowa ,,Lekki – ciężki’’
Dzieci biegają po Sali. Na hasło ,,lekki’’ udają, że podnoszą lekki przedmiot
Z podłogi. Na hasło ,,ciężki’’, że podnoszą przedmiot ciężki.

6. Konstruowanie wagi przez dzieci.

Nauczyciel pokazuje, jak można wykonać wagę z wieszaka i dwóch
Foliowych torebek, a następnie dzieci w parach wykonują własną wagę.

7. Jedno z dzieci jest ,,wagą’’ ( trzyma wagę ) a drugie będzie ważyć:

- ważymy klocki drewniane ( co zauważyliście? Który klocek jest cięższy?
Po czym to poznaliście? ) zmiana ról
- ważymy klocki plastikowe, zmiana ról
- ważymy 1 klocek drewniany i 1 plastikowy, zmiana ról
- dzieci muszą dołożyć tyle klocków plastikowych, żeby ważyły tyle samo co
klocek drewniany ( ile kloców trzeba było dołożyć? ) zmiana ról
- ważymy misia i lalkę ( co jest cięższe?) zmiana ról
- ważymy misia- dzieci wkładają do foliowej torebki tyle klocków żeby ważyły tyle co miś ( ile klocków waży miś?) zmiana ról
- ważymy lalkę – jak wyżej

8. Dzieci odkładają swoje wagi do obręczy, które później będą mogły wykorzystać do ważenia innych przedmiotów znajdujących się w sali.

9. Podsumowanie zajęcia:
-co robiliśmy na dzisiejszym zajęciu?
-co najbardziej wam się podobało?
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.