X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37662
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Piękna nasza Polska cała - spotkanie z Misiem Patriotą. Scenariusz hospitacji diagnozującej w grupie dzieci 5-letnich

Temat zajęcia: Piękna nasza Polska cała-spotkanie z Misiem Patriotą.

Temat obserwacji: Diagnoza kompetencji społeczno – kulturowej dzieci w zakresie wychowania do
wartości : „Mój dom, rodzina, kraj”

Cel obserwacji: Uzyskanie informacji na temat diagnozy rozwoju dzieci

Wskaźniki podlegające obserwacji:
- Znajomość adresu zamieszkania
- Nazywanie swojej miejscowości, rzeki, zabytków, wskazywanie jej na mapie Polski
- Rozpoznawanie i nazywanie symboli narodowych, herbu Bartoszyc i Warszawy
- Znajomość hymnu polskiego
- Nazywanie polskich miast kojarzących się z obrazkami i wskazywanie ich na mapie

Cele główne zajęcia:

- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
- Rozpoznawanie symboli narodowych , herbów miast
- Poznanie miast i regionów Polski w sposób pośredni poprzez ilustracje, obrazki.
- Śpiewanie hymnu narodowego – rozumienie, że jest to pieśń wszystkich Polaków.
- Recytowanie wierszy o tematyce patriotycznej
- Próby globalnego odczytywanie wyrazów w połączeniu z obrazkiem.

Cele operacyjne:

• wynikające z podstawy programowej:
- dziecko podaje adres zamieszkania, nazywa swoje miasto i jego zabytki ( III.2)

- dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ( IV.10)

- dziecko śpiewa hymn narodowy (IV.7)

• wynikające z zajęcia
- dziecko przedstawia się i podaje swój adres zamieszkania
-odpowiada na pytania , recytuje wiersze
- nazywa swoją miejscowości, rzekę, zabytki, wskazuje ją na mapie Polski
-rozpoznaje i nazywa symbole narodowe
- śpiewa hymn polski
-nazywa miasta kojarzące się z obrazkami i wskazuje je na mapie Polski
- rozpoznaje zdania prawdziwe i fałszywe

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania, metody aktywne (elementarna nauka czytania)

Środki i pomoce dydaktyczne:
Maskotka- Miś Patriota, Worek z biało –czerwonymi kwiatami i zadaniami, koperty z obrazkami (herb Bartoszyc, herb Warszawy, godło, flaga, hymn),mapa Polski, obrazki ilustrujące miasta- skojarzenia, napisy- nazwy miast , lokomotywy 5 sztuk, pierniczki toruńskie, płyta CD z piosenkami, hymnem „Mazurek Dąbrowskiego”, dywanki

Literatura:
- Walczyna J. Kształtowanie postaw społeczno- moralnych dzieci w wieku przedszkolnym. WSiP 1983
- Bulera M., Żuchelkowska K.: Ukochany Kraj, umiłowany kraj, Wychowanie patriotyczne w przedszkolu, Bydgoszcz 1996.
Przebieg:
• Przywitanie dzieci . Wprowadzenie do tematu – Gość –Miś Patriota- maskotka w barwach biało –czerwonych z workiem. W środku znajdują się biało-czerwone kwiatki z literkami i zadaniami oraz niespodzianka ale najpierw trzeba wykonać wszystkie zdania znajdujące się na kwiatkach.
• Powitanie z maskotką-Przywitamy się z misiem, przedstawimy i powiemy gdzie mieszkamy- każde dziecko przedstawia się i podaje swój adres zamieszkania.
• Kwiatek 1 z literką P. Każdy Mały Polak zna wiersz :Kto ty jesteś?- recytacja wiersza W. Bełzy- nauczycielka zadaje pytania, dzieci odpowiadają.
• Kwiatek 2 z literką O. Miś chciałby dowiedzieć się więcej o naszym mieście. Czy wiesz w jakim mieście mieszkasz?
- Jak się nazywa twoje miasto?
- Jaka rzeka przez przepływa przez Bartoszyce?
- Jakie zabytki można spotkać w Bartoszycach?
- Pokaż Bartoszyce na mapie Polski
• Kwiatek 3 z literką L. Czy znasz symbole narodowe oraz herby? Dzieci otrzymują koperty z obrazkami, pokazują podnosząc do góry wymieniony symbol:
-herb Bartoszyc
-herb Warszawy
-godło Polski
-flaga Polski- recytacja wiersza Cz. Janczarskiego „ Barwy Ojczyste”
- hymn- śpiewanie hymnu z zachowaniem właściwej postawy
• Kwiatek 4 z literką S. Co to za miasto? Z jakim miastem kojarzy Ci się obrazek?. Dzieci losują obrazki- podają nazwę miasta, wskazują je na mapie polski, szukają napisu. Polskie miasta- siadają przy nazwach miast w pięciu grupach.
• Ciuchcia – zabawa przy piosence „ Jesteśmy Polką i Polakiem- pociągi kolejno ruszają za ciuchcią do słów piosenki.
• Kwiatek 5 z literką K. Ułóż obrazek z części i powiedz co on przedstawia( godło, flaga, Polska)
• Kwiatek 6 z literką A. QUIZ- przy prawidłowej odpowiedzi klaszczemy a przy złej tupiemy Zadania do konkurencji ruchowej:

1. Kraj, w którym mieszkamy to Polska.
2. W Polsce rządzi obecnie król Wacław II.
3. Pomnik Syrenki znajduje się w Warszawie.
4. Polska flaga jest w kolorach niebieskim i żółtym.
5. Warszawa jest stolicą Polski.
6. Polska leży nad Morzem Bałtyckim.
7. Smocza jama znajduje się w Lublinie.
8. Mieszkańcy Polski to Rosjanie.
9. Godło naszego kraju to smok wawelski.
10. Nasz język to język angielski.
11. Fryderyk Chopin był wielkim polskim kompozytorem.
12. Nasze godło to biały orzeł w koronie na czerwonym tle.
14. Wisła jest największą polską rzeką.
15. Biel i czerwień to kolory polskiej flagi.
16. W polskich lasach żyje bardzo dużo słoni.
17. W Bartoszycach płynie rzeka Łyna.
18. Polonez jest polskim tańcem narodowym.
19. Miasto, w którym mieszkamy jest stolicą Polski.
• Wspólne odczytanie napisu na kwiatkach: POLSKA- nauczycielka pyta co to jest Polska? Recytacja wiersza „ Co to jest Polska?- Cz. Janczarskiego
• Ewaluacja. Dzieci wypowiadają się na temat zadań, czy były trudne , czy łatwe. W nagrodę w woreczku Misia patrioty jest coś słodkiego- pierniki Toruńskie w kształcie serca ponieważ bardzo mocno kochamy swoją ojczyznę Polskę.

28.05.18
przygotowała i przeprowadziła
Danuta Banach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.