X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37584
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Biedroneczki są w kropeczki - zajęcia matematyczne

I. CZĘŚĆ OGÓLNA

Grupa: 5-latki

Czas trwania: 30 minut

Temat zajęć: Biedroneczki są w kropeczki – zajęcia matematyczne.

Cel ogólny: Dodawanie w zakresie 10.

Cele operacyjne:
- dodaje elementy dwóch zbiorów w zakresie 10,
- rozpoznaje zapis graficzny cyfr,
- wskazuje obrazki rozpoczynające się na określoną głoskę,
- bierze udział w zabawach ruchowych i paluszkowych.

Metody pracy:
- słowna,
- ćwiczenia praktyczne,
- elementy metody C. Orffa,
- elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.

Formy organizacyjne:
- indywidualne,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza Agnieszki Galicy „Kropki biedronki”,
- radio, płyta CD z muzyką,
- sylwety biedronki, żuka, ślimaka,
- sylweta biedronki,
- ilustracje,
- koła hula-hop,
- zapis graficzny cyfr 1-6,
- papierowe koła.

II. CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA

Przebieg zajęć dydaktycznych:

Faza przygotowawcza
a)Powitanka rymowanką:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, bo już czas!
Jestem ja, jesteś Ty. raz, dwa, trzy!

Faza wykonawcza
b) Wysłuchanie wiersza pt. „Kropki biedronki”.
Rozmowa na temat treści wiersza kierowana pytaniami nauczyciela z wykorzystaniem ilustracji i sylwet owadów. Wyjaśnienie dzieciom, że na dzisiajeszych zajęciach spróbujemy odszukać kropek, które zgubiła biedronka.

- Kto wystąpił w wierszu?
- Gdzie się znajdowały owady?
- W jakim nastroju była biedronka? Dlaczego?

Wiersz pt. „Kropki biedronki”
Po zielonych łąkach, po kwiatowych łąkach,
z łodyżki na listek, wędruje biedronka.
Spotkała ślimaka i małego żuka:
- Gdzie idziesz biedronko?
- Czego tutaj szukasz?
A biedronka płacze, łapką łzy ociera:
- Pogubiłam kropki, co ja zrobię teraz?

c) Zabawa ruchowa z elementem liczenia „Wędrówka biedronki”
Dzieci - biedronki latają po łące w rytm muzyki. Kiedy muzyka ucichnie ustawiają sie przy kwiatku – obręczy zgodnie ze wskazówką znajdującą się w środku obręczy, np. cyfra 5 oznacza, że tylko 5 dzieci może znajdować się przy danym kwiatku.

d) Ćwiczenia matematyczne „Ile kropek?” – dodawanie elementów dwóch zbiorów. Dzieci losują po dwa skrzydełka biedronek z różną liczbą kropek. Ich zadaniem jest wykonywanie instrukcji nauczyciela.
- Podnoszą rękę te dzieci, których biedronka ma 3/4/5/ kropek na skrzydełku?
- Podnoszą rękę te dzieci, których biedronka ma 7/8/9 kropek na obu skrzydełkach?
- Ile wszystkich kropek ma Twoja biedronka?

e) Zabawy paluszkowe pt. ”Biedronka” – rozwijanie sprawności manualnej palców.
Biedroneczka mała, robaczki spotkała:
Z tym się przywitała,
Tego pogłaskała,
Temu pomachała,
Tego zabrać chciałal
Z tym się pożegnała
I do nieba poleciała!

f) „Gdzie ukryły się kropki?” – odnajdywanie obrazków rozpoczynających się na głoskę k, na których odwrocie znajduje się zagubiona kropka biedronki z wiersza. Przyklejenie kropek na dużą sylwetę biedronki wiszącą na tablicy.

Ewaluacja
g) Podsumowanie zajęć:
- Skaczą na jednej nodze 5 razy te dzieci, którym podobały się dzisiejsze zajęcia.
- Skacząobunóż 5 razy te dzieci, którym nie podobały się dzisiejsze zajęcia.
Chętne dieci mogą podzielić się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.