X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37221
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy z nas jest inny - scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Cele główne:
- Kształtowanie postawy tolerancji wobec ludzi o różnym wyglądzie i narodowości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Wypowiada się nt. wyglądu dzieci.
- Klasyfikuje do zbiorów wg jednej cech wyglądu (kolor oczu, kolor włosów, wzrost, gruby- chudy, kolor skóry).
- Rozróżnia przedstawicieli wybranych ras.
- Ilustruje treść piosenki ruchem.
- Rysuje portret kolegi/ koleżanki.

Metody wg M.Kwiatowskiej:
- metody czynne- zadań stawianych dziecku do wykonania
- metody percepcyjne- udostępniania sztuki- utwory literackie; metoda obserwacji i pokazu
- metody słowne- rozmowy; objaśnianie i instrukcje.

Formy pracy:
z całą grupą, w zespołach, indywidualnie
Środki dydaktyczne:
Ilustracje dzieci, wiersz G. Podgórskiego „Tomek i Romek”, wiersz M. Wiśniewskiej- Koszeli „Tolerancja”, papier pakowy, kleje, kredki, kartony, teatrzyk, sylwety chłopców, odtwarzacz CD, płyta z muzyką.


Przebieg:
1. Przywitanie z dziećmi piosenką „Wszyscy się witamy”. Dzieci śpiewają piosenkę
i ilustrują jej treść ruchem.
2. Słuchanie wiersza G. Podgórski „Tomek i Romek”

Razem się uczą, razem rozrabiają,
czytają wierszyki i w piłkę grają.
Tomek i Romek - to dwaj przyjaciele,
od których nauczyć się można wiele.

Tomek jest duży, a Romek jest mały,
ten nosi kalosze, tamten - sandały.
Tomek jest chudy, zaś Romek grubiutki,
a morał wynika z tego dość krótki:

w przyjaźni nie liczy się wzrost, czy waga,
lecz to, że jeden drugiemu pomaga.

Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające bohaterów wiersza oraz innych dzieci, opisują ich wygląd, czym się różnią (kolorem oczu, włosów, oczu, wzrostem itp.) Rozmowa z dziećmi nt, czy wygląd jest najważniejszy, co sprawia, że dobrze się czujemy w towarzystwie drugiego dziecka.

3. Zabawa dydaktyczna „Dzieci z innych krajów”
Nauczycielka pokazuje ilustracje dzieci z różnych stron świata- różnych ras. Dzieci określają skąd są dzieci, jak ich nazywamy (Japonka, Afrykanin, Indianin, Arab).
Dzieci witają się w językach dzieci przedstawionych na ilustracjach, wykonują określone ruchy.
Rozmowa z dziećmi nt co możemy się dowiedzieć od dzieci z innych krajów, czego nauczyć.

4. Zabawa „Jesteśmy różni”.
Dzieci podzielone na zespoły 4-5 osobowe segregują ilustracje dzieci do zbiorów wg jednej cechy. Każdy zespół jedna cecha: kolor oczu, kolor włosów, wzrost, gruby- chudy kolor skóry. Dzieci przyklejają ilustracje w zbiorach i prezentują swoją pracę przed innymi dziećmi.

Dzieci zostaną podzielone na zespoły pod względem poziomu swoich umiejętności. Przed zajęciami dostaną kolorowe kartoniki, które przykleją do bluzek. Kolory kartoników, będą oznaczały zespół, do którego należą.

5. Zabawa ruchowa „Wysoki- niski”.
Dzieci chodzą po kole: przy wysokich dźwiękach- wyprostowani, na palcach, a przy niskich- pochyleni.

6. Zabawa dydaktyczna „Co to takiego tolerancja” z wykorzystaniem teatrzyku sylwet na podstawie utworu M. Wiśniewskiej- Koszeli „Tolerancja”
Nauczycielka pyta się dzieci czy wiedzą co to znaczy być tolerancyjnym. W odpowiedzi na to pytanie i zrozumieniu co to znaczy może pomóc teatrzyk, na obejrzenie którego nauczycielka zaprosi dzieci. Dzieci oglądają teatrzyk i próbują odpowiedzieć na pytania związane z tolerancją.

7. Zabawa przy piosence „Hej, ho, pierwsza klasa”.
Dzieci ilustrują treść piosenki ruchem.

8. Praca plastyczna „Portret mojego kolegi/ koleżanki”

9. Prezentacja prac przez dzieci, zrobienie wystawy prac w klasie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.