X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37168
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dźwięki wokół nas. Scenariusz zajęć

Czas realizacji: 30 minut
Temat zajęć: Dźwięki wokół nas

Cele ogólne:
Rozpoznawanie różnych dźwięków,
Uświadomienie szkodliwości hałasu,

Cele szczegółowe:
Dziecko:
Uważnie słucha,
Rozpoznaje różne rodzaje dźwięków,
Wie, że hałas jest szkodliwy dla człowieka,
Potrafi wydobyć dźwięk ze zwykłych przedmiotów,
Gra rytmicznie na instrumentach,

Metody nauczania: słowna, oglądowa, czynna

Środki dydaktyczne: magnetofon, nagrania dźwięków, instrumenty perkusyjne, chusta, różne materiały wydające dźwięk, nagranie „Walc meksykański” piłki

Formy nauczania: indywidualne, zbiorowe

Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczno-ruchowa „Chodźmy wszyscy tu do koła”
Dzieci z n-lem ustawiają się w kole i wspólnie śpiewają piosenkę.
2. Rozmowa na temat: „Czy muzyka może męczyć?”
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela: po czym można poznać, że hałas męczy? Dlaczego należy uszanować prawo do zabawy i odpoczynku w ciszy i spokoju? Co może wywołać hałas? Nauczyciel odtwarza nagrania dźwięków różnej głośności , dzieci określają czy takie dźwięki są dla nich przyjemne czy nie.
3. Rozpoznawanie dźwięków instrumentów
Dzieci nazywają instrumenty perkusyjne. Nauczyciel gra na instrumentach za chustą, a dzieci rozpoznają po dźwięku jaki to instrument.
4. Zabawa ruchowo-naśladowcza Gramy na instrumentach
Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyny. Na przerwę w grze, nauczyciel podaje nazwę instrumentu, a dzieci naśladują grę na nim.
5. Zabawa dydaktyczna „Muzyka wokół nas”
Nauczyciel rozkłada na dywanie różne materiały: kartkę papieru celofan, karton, tektura falista, bibuła i pyta dzieci w jaki sposób można z nich wydobyć dźwięk. Dzieci eksperymentują z materiałami, po czym pokazują w jaki sposób oni wydobyli dźwięk.
6. Zabawa „W jakiej kolejności”
Nauczyciel gra na instrumentach i materiałach wydających dźwięk w określonej kolejności. Dzieci zapamiętują kolejność i podają nauczycielowi.
7. Gra na instrumentach
Każde dziecko dostaje instrument lub materiał wydający dźwięk. Dzieci grają na instrumentach w rytm „Walca meksykańskiego”. Nauczyciel dyryguje orkiestrą.
8. Rozmowa podsumowująca
Dzieci opowiadają co robiły na zajęciach, czego się dowiedziały. Dokonują oceny zajęć poprzez wrzucenie piłeczki do wybranego pudełka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.