X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37084
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyszła do nas Pani Wiosna. Scenariusz zajęć

Integralny ośrodek tematyczny: Pani Wiosna

Temat: Przyszła do nas Pani Wiosna

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Hryciuk

Dnia: 30.03.2017r

Cel główny:

Bogacenie słownictwa i wiadomości na temat aktualnej pory roku wiosny i jej zwiastunów

Cele szczegółowe – dziecko:

• wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania
• analizuje treść zagadki i podaje jej rozwiązanie
• podejmuje próby śpiewania grupowo piosenki zachowując prawidłowe tempo
• ilustruje ruchem treść piosenki
• rozumie i wykonuje prawidłowo polecenia n-la,
• wie, że w każdym roku występują te same pory roku;
• nazywa bieżącą porę roku
• zna i nazywa oznaki wiosny

Metody:
• podające – słowne polecenia;
• aktywne – wizualizacja;
• praktyczna – stawianie zadań do wykonania.

Formy:
• praca z całą grupą

Środki dydaktyczne:
• opowiadanie,,Jak ślimak spotkał wiosnę’’ A. Galicy, obrazki do opowiadania:
obrazek ślimaka, plecak pani wiosny, obrazki niezapominajki, kaczeńców,
biedronek, motyli, żabek, skowronka,

Środki audiowizualne:

• płyta CD Przygoda z uśmiechem – trzylatek z muzyką: piosenka ,,Przyszła do nas wiosna” , płyta CD „Śpiewanki pokazywanki” – zabawa „Hej ,zielona żabko”, „Marsz”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Na powitanie zabawa ze śpiewem „Marsz”. Dzieci tworzą koło, maszerują
śpiewając piosenkę. Przeliczają w zakresie 4.
Marsz, marsz maszeruję w koło
Marsz, marsz bardzo mi wesoło
Marsz, marsz nogi mnie słuchają
Nagle – stop – odpoczywają.
Liczymy do czterech: raz, dwa, trzy, cztery.
- Czy gotowe nogi do dalekiej drogi....
3. Wysłuchanie wiersza M. Bogdanowicz „Pory roku”
Co Ty dasz nam nowy roku?
Dam wam cztery pory roku.
Puchem sypnę, dam bałwanki,
Łyżwy narty no i sanki.
Potem wiosny czas radosny,
Dam sasanki i pierwiosnki.
Kiedy już was zmęczy szkoła,
Wakacyjny czas przywołam.
A gdy w sadach moc kolorów,
Dam pogodę na czas zbiorów
Rozmowa na temat wiersza:
 jakich porach roku była mowa w wierszu?
 co jest zwiastunem każdej z nich?
4. „ Jaka to pora roku”- zagadki słowne
To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki.
Maluje liście kolorowo,
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze, to deszcz leje.

Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci – słoneczne wakacje!

Jaka to pora roku
rozrzuca zieleń wokół?
Kaczeńce złoci na łąkach i słucha pieśni skowronka.

5. Zabawa ze śpiewem przy piosence „Przyszła do nas wiosna”
„Przyszła do nas wiosna”
1.Przyszła do nas wiosna - piękna i radosna:
tupu, tupu, tup, tup, tup! - przyszła do nas wiosna
-tupu, tupu, tupu, tupu, tup, tup, tup!
2.Słonkiem jasno świeci, śmieje się do dzieci:
ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha! - śmieje się do dzieci
-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha!
3.Chodzi w dal po łąkach, gra na polnych dzwonkach:
dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń dzyń! - gra na polnych dzwonkach -
dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń!
4.Czasem, gdy się gniewa, burzą huczy z nieba:
bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum - burzą huczy z nieba -
bum, bum, bum, bum bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum!
5.Innym razem jeszcze kapie cicho deszczem:
kapu, kapu, kap, kap, kap! - kapie cicho deszczem -
kapu, kapu, kapu, kapu, kap, kap, kap!

6. Wysłuchanie opowiadania ,,Jak ślimak spotkał wiosnę’’ A. Galicy połączone z oglądaniem ilustracji.
,,Jak ślimak spotkał wiosnę’’

1.Wczesnym rankiem, gdy wszyscy jeszcze spali, a słońce wysuwało pierwsze promyki spod kołderki, drogą maszerowała Wiosna. Pierwszy zobaczył Wiosnę zaspany ślimak. Wyciągnął szyję i z ciekawością przyglądał się dziwnej osobie. Wiosna była ubrana w niebieskie spodnie ogrodniczki z wypchanymi kieszeniami i różowy kapelusz. Dźwigała wielki plecak, a w ręce trzymała kolorową parasolkę.
- Wiosna idzie mruknął ślimak czas więc i na mnie i pomaszerował za Wiosną.

2. Tymczasem Wiosna usiadła na skraju drogi i otworzyła plecak. Najpierw wyjęła z niego kolorowe kwiaty. Garść przebiśniegów posadziła po jednej stronie strumyka, a kępkę żółtych krokusów po drugiej stronie.
- Ładnie, ładnie – mruknął Ślimak.
A Wiosna już sadziła tulipany. Było im troszkę chłodno, więc stuliły się w pączkach, jeden pod oknem Kubusia, drugi przy budzie Reksia, a trzeci i czwarty pod oknami babci.

3. Ślimak przyglądał się temu uważnie i próbował policzyć tulipany, ale stale
się mylił i musiał zaczynać od początku. Za domem Wiosna chodziła od drzewa do drzewa i chuchała na małe pączki, głaskała drzewa po gałęziach i coś do nich
cichutko szeptała, aż drzewa obudziły się i wypuściły pierwsze listki. Zaciekawiony Ślimak przyglądał się i czekał: Co ta Wiosna jeszcze wymyśli? Tymczasem Wiosna wyjęła z plecaka wielki grzebień i powiedziała:
– Teraz uczeszemy czuprynę łąki – i zaczęła machać grzebieniem
po ziemi. Po chwili szara trawa odżyła, zazieleniła się, a Wiosna uśmiechnęła się zadowolona. Ślimak wdrapał się na najwyższą łodyżkę, żeby lepiej widzieć,
co będzie dalej. Wiosna szukała czegoś po kieszeniach swoich spodni i po chwili wyjęła stamtąd garść zielonych żabek, które wypuściła na trawę.

4. Z plecaka wyciągnęła zaspane biedronki i motyle.Położyła je delikatnie na ziemi, otworzyła pudełko z farbami i pomalowała skrzydła motyli na żółto, niebiesko, pomarańczowo albo w kolorowe kółeczka. Później zrobiła kropki na skrzydełkach biedronki i znowu zaczęła czegoś szukać w kieszeniach. Ślimak wyciągnął szyję – Co ona tam jeszcze ma? – mruczał. Wiosna delikatnie wyjęła z kieszonki maleńkiego skowronka, podniosła go wysoko, wysoko do nieba i powiedziała:
- śpiewaj głośno, niech wszyscy wiedzą, że już przyszłam.

5. Słońce płynęło po niebie i uśmiechnęło się wesoło, skowronek
trzepotał skrzydełkami i dzwonił jak mały dzwoneczek, a Wiosna otworzyła kolorową parasolkę, powiesiła ją na drzewie, ułożyła się w niej wygodnie, żeby wypocząć.
-Och pomyślał ślimak śliczna jest ta Wiosna, jak będę duży, to chyba się z nią ożenię.

Rozmowa na temat opowiadania:
 Jakie zwierzątko pierwsze zobaczyło wiosnę?( ślimak)
 Co wiosna wyciągnęła z plecaka ? Wyjmowanie z plecaka wiosny odpowiednich obrazków,
podział wyrazów na sylaby, przyczepianie na tablicę obrazków: przebiśnieg, krokus, żabka, biedronka, motyl, skowronek
7. Zabawa ruchowo-naśladowcza ,,He, zielona żabko”
Pani wiosna ma wielu przyjaciół . Dzięki poprzedniej zabawie wiecie już
jak oni wyglądają, ale jestem ciekawa czy umiecie poruszać się tak jak oni.

Naśladowanie ruchem :
-skaczemy jak żabki
-pływamy jak rybki
-latamy jak pszczółki
8. Ewaluacja – dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu podnosząc do góry uśmiechnięty kwiat – gdy są zadowolone i nie podnosząc – gdy są niezadowolone.
9. Praca plastyczna – „Ślimaczek”. Wykonanie ślimaka z plasteliny wg podanego wzoru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.