X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37083
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta tuż tuż. Scenariusz zajęć

Integralny ośrodek tematyczny: Coraz bliżej święta

Temat: Święta tuż tuż

Nauczyciel prowadzący: Grażyna Hryciuk

Dnia: 18.12.2017r

Cel główny:

Zapoznanie ze zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

Cele szczegółowe – dziecko:
• wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania
• praktycznie posługuje się liczbą porządkową w zakresie 5
• doskonali syntezę głoskową wyrazów,
• podejmuje próby śpiewania grupowo piosenki
• rozumie i wykonuje prawidłowo polecenia n-la,
• doskonali sprawność manualną.

Metody:
• podające – słowne polecenia;
• aktywne – wizualizacja;
• praktyczna – stawianie zadań do wykonania.

Formy:
• praca z całą grupą

Środki dydaktyczne:
• tekst opowiadania „O aniołku który zgubił dzwoneczek”, sylwety 5 aniołków, choinki, sanek, prezentów, obraz graficzny cyfr od 1 do 5, płyta CD „Przygoda z uśmiechem” z nagraniem piosenki „Już blisko kolęda, płyta CD z nagraniem muzyki do gimnastyki, karty pracy do wykonania postaci aniołka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie piosenką „Już blisko kolęda” - płyta CD „Przygoda z uśmiechem” cz.2 poz.4
2. Wysłuchanie opowiadania „O aniołku który zgubił dzwoneczek” A. Galicy
O aniołku, który zgubił dzwoneczek
Padał śnieg, szczypał mróz i zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Na puchatej chmurze anioł – dyżurny zebrał wszystkie aniołki.
-Uwaga, zbiórka! – wołał głośno – Kolejno odlicz!
-Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć – odliczały aniołki stając w szeregu.
-Święta tuż-tuż- Czy pamiętacie co kto ma robić?.
-Ja zapalam pierwszą, wigilijną gwiazdę – powiedział pierwszy aniołek, machając latarenką – a potem zapalam gwiazdki na choinkach
Drugi aniołek cicho chrząknął i zanucił – Będę śpiewał na dwa głosy, kolędował pod niebiosy.. -Brawo, brawo – cieszyły się aniołki – pięknie śpiewasz!
Trzeci aniołek wkładał na sanki rulony kolorowych papierków. - Pędzę pomagać Mikołajowi przy pakowaniu niespodzianek – tłumaczył .
- A ty co będziesz robił? – zapytał dyżurny kolejnego aniołka .
- Ja mam nocną wartę w stajence – odparł z dumą czwarty- będę tam grał na skrzypkach.. - To bardzo odpowiedzialna praca.
A do piątego aniołka powiedział – Ty jak zwykle będziesz dzwonił złotym dzwoneczkiem, tak by wszyscy wiedzieli, że to wielkie święta.
-Tak, tak, oczywiście – tylko...tylko, nie wiem jak wam to powiedzieć.
- A co takiego chcesz nam powiedzieć? – zapytały anielskim chórem wszystkie aniołki.
- No właśnie, wydaje mi się, ze chyba zgubiłem dzwoneczek – przyznał się i zaczerwienił ze wstydu.
-Zgubił dzwoneczek! To po prostu katastrofa! – aniołki wołały jeden przez drugiego.
Piąty przestraszył się nie na żarty i po pyzatym policzku potoczyła mu się srebrna łezka.
- Ale ja niechcący, naprawdę – tłumaczył – wydaje mi się, że zostawiłem go latem na łące. - Zostawił na łące! A teraz śnieg wszystko zasypał. – martwiły się aniołki
Aniołek spuścił oczy i nic nie mówił tylko myślał i drapał się po głowie, aż aureola zsunęła mu się na jedno ucho.
- Już wiem co zrobię! – zawołał, zeskoczył z chmury i pofrunął w dół aż usiadł przy strażackiej remizie.
Wisiał tam wielki dzwon, którym strażacy ostrzegali ludzi przed pożarami. Aniołek wszedł do środka przez małe okienko, złapał za linę i zaczął się na niej huśtać w lewo i w prawo. Bim-bom, bim-bom, słychać było dookoła.
- Czy to pali się gdzieś? – pytali ludzie, a aniołki wyglądały zza chmury.
A dzwon odpowiedział- Święta zapowiadam wam, bim-bom-bam,
Kolędujmy wszyscy wraz w świąteczny czas.
Z aniołkami kolędujmy i prezenty naszykujmy,
Bim-bam, bim-bam-bom.
Rozmowa na temat opowiadania, wskazanie na podział obowiązków wśród aniołków, przeliczenie aniołków, uporządkowanie sylwet aniołków w odpowiedniej kolejności, przyporządkowanie ich do obrazu graficznego cyfry.
3. Zabawa słuchowa „Dzwonki i dzwoneczki” – poznanie odgłosów wydawanych przez różne rodzaje dzwonków i dzwoneczków. – płyta CD „Przygoda z uśmiechem” cz.2 poz. 3
4. Wprowadzenie litery A,a.
- Analiza i synteza słuchowa wyrazów.(np. aniołek, choinka, sanki )
- Zapoznanie dzieci z literą A, a drukowaną i pisaną, małą i wielką.
- Demonstracja zapisu graficznego głoski a.
- Ułożenie wyrazu podstawowego sanki.
5. Zabawa ze śpiewem do piosenki „Nasza kolęda”,
„ NASZA KOLĘDA”
Mali kolędnicy idą do stajenki.
Zabiorą ze sobą wesołe piosenki.
Oj, wesoło nam, przyszedł do nas Pan.
Malutki Jezusik u boku mamusi.
Damy sobie ręce, zatoczymy koło.
Zanucimy razem kolędę wesołą.

6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Figurki” – dzieci poruszają się po sali w rytm melodii. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i stają w wymyślonej pozie.

7. „Aniołek” – wykonanie postaci aniołka. Pokaz n-la sposobu wykonania pracy.

8. Omówienie wykonanych prac i ich wystawa.
9. Wspólne dekorowanie choinki w sali przedszkolnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.