X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36982
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Robimy sałatkę owocową. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci czteroletnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
przeprowadzonego przez Małgorzatę Grabias
w grupie dzieci czteroletnich w dniu 04.10.2017r.

Temat: Robimy sałatkę owocową.
Cel główny:
Rozpoznawanie wybranych owoców po wyglądzie, kształcie, smaku.
Poznawanie wybranych owoców egzotycznych.
Rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw.
Obserwowany obszar zajęć:
Edukacja przez ruch jako zintegrowany sposób uczenia się i wzmacniania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozwiązuje zagadkę słowną o owocach;
-ogląda i nazywa naturalne okazy owoców z sadu i egzotyczne;
-segreguje owoce ze względu na kolor i pochodzenie;
-słucha ciekawostek o owocach egzotycznych;
-wymienia wspólne cechy wszystkich owoców oraz owoców tropikalnych;
-wie, co można zrobić z owoców i jak przechować na zimę;
-reaguje na muzykę w wysokim i niskim rejestrze dźwiękowym;
-rozpoznaje owoce po smaku i dotyku;
-bierze udział w zabawie ruchowej;
-wykonuje masaż relaksacyjny wraz z rodzicami;
-rozumie sens mycia rąk przed wykonaniem posiłku;
-wraz z rodzicem przygotowuje obrazek z owoców oraz sałatkę owocową;
-bierze udział w degustacji owoców.
Środki dydaktyczne:
Zagadka słowna o owocach, naturalne okazy owoców z sadu i egzotyczne, tacki, kompot z truskawek, sok, dżem, ilustracja spiżarni i różnych przetworów z warzyw i owoców, pianino do zagrania dolnych i górnych rejestrów dźwięków, szarfy w trzech kolorach: żółtym- banany, czerwonym- jabłka, zielonym-kiwi, masażyk relaksacyjny, plastikowe nożyki dla dzieci, tacki, miska na sałatkę, łyżki plastikowe, talerzyki.
Metody:
Czynna- zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania, zabawy ruchowe
Słowna- zagadka ,instrukcja, pogadanka, społecznego porozumiewania się z dziećmi-zachęta, pochwała,
Percepcyjne (oglądowe)
Metody oparte na aktywności dziecka: działanie, wypowiedzi
Metoda obserwacji i pokazu przedmiotów
Metoda oddziaływania przykładem
Formy pracy: indywidualna, z całą grupą, w zespołach

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa „ Powitanie”
N. Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj śniadanko...są głodni...lubią owoce...
2.Rozwiązanie zagadki o owocach
Rosną na drzewach i na krzewach,
posiadają witaminki,
lubią je chłopcy i dziewczynki (owoce)
3. Oglądanie zgromadzonych okazów owoców krajowych i egzotycznych:
-nazywanie ich,
-propozycje podziału owoców ze względu na kolor oraz pochodzenie: krajowe i egzotyczne (tropikalne)-zabawa dydaktyczna.
4.Pogadanka nauczyciela i rozmowa na temat owoców egzotycznych:
-w jaki sposób owoce egzotyczne trafiają do Polski? – burza mózgów;
-gdzie rosną , czy też gdzie są hodowane?
-wspólne cechy owoców tropikalnych ( ciepły klimat, nietolerancja mrozów)
-wspólne cechy wszystkich owoców (dlaczego je spożywamy?( zawierają potrzebne witaminy, najzdrowsze spożywane na surowo);
-co możemy zrobić z owoców(ugotować kompot, dodać do ciasta, zjeść na surowo- w postaci sałatki)
-a jak możemy przechować owoce na dłużej , co można z nimi zrobić aby jeść je w zimie?( Kompoty, dżemy, soki, ) –pokaz kolorowej planszy z przetworami na zimę oraz naturalnych dżemów, soków, kompotów w słoikach.
N. Zagadka –Jak się nazywa miejsce w którym rosną drzewa owocowe?- sad.
Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy ruchowej.
5.Zabawa muzyczno- ruchowa „ Zrywamy owoce- zbieramy owoce”
Dzieci poruszają się po sali. Przy muzyce w górnych rejestrach dźwięków, dzieci stoją na palcach, wyciągają ręce do góry , naśladują zrywanie owoców. Przy melodii granej w niskim rejestrze naśladują zbieranie owoców pod drzewami.
6. Odgadywanie owoców posmaku i dotyku.
Odgadywanie przez chętne dziecko –jaki to owoc. Dziecko ma zasłonięte oczy do degustacji . Natomiast odgaduje , co to za owoc poprzez dotyk wkładając rękę do np. pudełka z owocami.
7. Zabawa ruchowa z elementem bieżnym „ Sałatka owocowa”
Dzieci siedzą po kole, nauczycielka odznacza dzieci szarfami wg. Koloru-żółty-banany, czerwony- jabłko, zielony- kiwi. Na hasło: banany, dzieci z żółtymi szarfami zmieniają się ze sobą miejscami itp. Na hasło „ Sałatka owocowa” – wszystkie dzieci zamieniają się ze sobą miejscami.
8. Masażyk relaksacyjny na podstawie wiersza B. Kołodziejskiego „Placek”
Do zabawy zapraszamy rodziców.
Baba placek ugniatała -ugniatamy plecy dziecka
Wyciskała -delikatnie ściskamy za boki
Wałkowała -przesuwamy obie dłonie po plecach
Raz na prawo, raz na lewo -przesuwamy obie dłonie w odpowiednich
kierunkach
potem trochę w przód i tył
żeby placek dobry był. Lekko ostukujemy plecy
Cicho... cicho...
Placek rośnie Przykrywamy plecy rękami
W ciepłym piecu u babuni
A gdy będzie upieczony,
Każdy brzuszek zadowoli. Głaszczemy po plecach , zataczając koła.
9. Pogadanka na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wspólnego wykonywania sałatki owocowej.
10.Przygotowanie owoców przez rodziców, mycie rąk przez dzieci.
Wspólne krojenie owoców, określanie ich smaków. Zapachów, łączenie wszystkich składników. Układanie na talerzykach kompozycji, obrazków z pokrojonych owoców. Degustacja wspólnej pracy kulinarnej.
11. Porządkowanie stolików.

Małgorzata Grabias

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.