X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz konkursu matematycznego "Mistrz matematyki''

Scenariusz konkursu matematycznego
Grupa: 6 latki
Temat: ,,Mistrz matematyki’’

Cele ogólne:
-rozwijanie zainteresowań matematycznych
-prezentowanie umiejętności matematycznych nabytych w przedszkolu
-rozwijanie umiejętności pracy w zespole
-kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności
Cele operacyjne:
dziecko:
-aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu zadań matematycznych
- zna zasady gry i stosuje się do nich
-potrafi uporać się z poczuciem sukcesu i porażki
-określa uczucie towarzyszące mu podczas zajęć (5-6l.)
Metody : elementy metody integracji sensorycznej, elementy metody Gruszczyk Kolczyńskiej;
Formy: zespołowa, indywidualne
Środki dydaktyczne: misie, cyfry z różnych materiałów, wstążki, miarka, karty prac, dywaniki, kartka, domino, kostki do gry, klamerki, makaronowe zwierzątka, liczydło z makaronu, dywaniki, napisy: start, meta;

Przebieg konkursu:
I Powitanie uczestników i jury konkursu – dyrektora.

II Przedstawienie zasad konkursu
• konkurs będzie przebiegł w formie gry planszowej, której pola są umieszczone na dywanie.
• należy wybrać 4 osobowe zespoły, które w trakcie konkursu będą rozwiązywały wspólnie zadania matematyczne i zdobywały punkty dla swojego zespołu.
• każdy zespół otrzyma pionek (pluszowego misia), którym będzie się poruszał po planszy
• każde pole gry ma określone zadanie do wykonania (dane pole gry musi mieć więcej propozycji podobnych zadań, gdyż wszystkie drużyny mogą postawić pionek na tym polu)
• jeśli zespół dobrze wykona zadanie otrzymuje punkt (misia haribo)
• zespół, który pierwszy dotrze do mety otrzymuje 1 punkt dodatkowo (misia
haribo)
• wygrywa ten zespół, który zdobędzie najwięcej punktów

Uwaga: Jeżeli zespół źle wykona zadanie może poprosić o wykonanie tego zadania innemu zespołowi, gdy ten dobrze wykona zadanie otrzymuje punkt.

III Zadania do wykonania w zakresie:

1. Orientacji przestrzennej:
1. ,,Gdzie jest miś?'' - zespół przekłada misia zgodnie z instrukcją np: przed, na, obok krzesła.
2. ,,Spacer z misiem'' 6l. - kapitan spaceruje z misiem pod dyktando, np: dwa kroki w lewo, jeden do przodu itd.
3. ,,Co widzi miś?'' - dziecko trzyma misia, który jest skierowany w tą samą stronę co dziecko i nauczyciel pyta co znajduje się np. obok misia, przed misiem itd.
4. ,,Dyktando rysunkowe'' - dziecko rysuje figury, odpowiednio rozmieszczone na kartce papieru.

2. Rytmy i rytmiczna organizacja czasu:
1. Wymień pory roku jakie następują po sobie.
2. Wymień dni tygodnia jakie następują po sobie.
3. Czy znasz wiersz np: ,,Gimnastyka dni tygodnia’’
4. Dokończ układanie rytmu według wzoru.

3. Kształtowania umiejętności liczenia obiektów:
• Policz ile dzisiaj jest dziewczyn w przedszkolu.
• Policz ile dzisiaj jest chłopców w przedszkolu..
• Policz misie.

4. Dodawania i odejmowania na konkretach:
• Dodaj oczka w dominie.
• Odejmij od większej liczby mniejszą liczbę oczek w dominie.
• Dodaj na liczydle wyrzucone oczka na dwóch kostkach do gry.
• Dodaj zwierzęta z wiejskiej zagrody.
• Odejmij zwierzęta z wiejskiej zagrody.

5. Kształtowanie umiejętności mierzenia:
1. Porównaj długość wstążek i powiedz, która jest dłuższa.
2. Porównaj długość wstążek i powiedz, która jest krótsza.
3. Zmierz długość wstążki
4. Jakiego wzrostu jest: ..................?
5. Ułóż misie od największego do najmniejszego.
6. Ułóż misie od najmniejszego do największego.

6. Liczebników porządkowych:
1. Nałóż np.: 6 misiowi na głowę kapelusz itd.
2. Rozpoznaj cyfrę za pomocą dotyku i przyczep do niej odpowiednia liczbę klamerek.

IV Podsumowanie konkursu:

1. Ogłoszenie werdyktu przez jury.

2. Przekazanie dyplomów i medali wszystkim dzieciom.

Scenariusz konkursu opracowano na podstawie książek Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, Ewy Zielińskiej ,,Dziecięca matematyka’’ oraz Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, Krystyny Dobosz, Ewy Zielińskiej ,,Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier’’

Opracowała: Anna Puzik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.