X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3681
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z królem Maciusiem I - cz. V - Rozweselamy króla Maciusia. Prawo do tworzenia i odkrywania

CELE:
poznanie i wykorzystanie przez dzieci metody aktywizującej myślenie EDWARDA de BONO „6 myślowych kapeluszy”- w twórczym myśleniu
-kształcenie aktywnej postawy wobec sytuacji problemowej
wdrażanie dzieci do różnych sposobów myślenia,analizy ,rozwiązywania problemów i argumentacji
-wypracowanie wspólnych zasad postępowania
rozwijanie twórczej wyobraźni poprzez łączenie kropek i tworzenia obrazka

CELE OPERACYJNE (przewidywane osiągnięcia i umiejętności dzieci):
Dziecko:
- potrafi myśleć twórczo
współdziała w zespole podczas rozwiązywania problemu
-potrafi myśleć krytycznie w konkretnej sytuacji problemowej
-potrafi uświadomić sobie i nazwać własne uczucia w związku z danym problemem słucha uważnie i rozumie wypowiedzi kolegów
poznaje prawo do nauki przez zabawę
potrafi stworzyć atmosferę radości ,przyjaźni i zaufania
zna kolory i potrafi je prawidłowo nazwać

METODY;

- podające : słuchanie opowiadania ,instrukcje- znaczenie kolorów kapeluszy
poszukujące: formułowanie różnych sposobów myślenia, analizy ,rozwiązywania problemów i argumentowania
ekspresyjne : zabawy integracyjne i ruchowe
praktycznego działania: rysowanie kredkami pastelowymi

FORMY :
indywidualna
grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE :
6 kapeluszy w sześciu kolorach;biały– FAKTY ,czerwony – PESYMIZ,żółty – OPTYMIZM ,czarny – PESYMIZM,niebieski – RÓWNOWAGA ,zielony –MOŻLIWOŚCI (umieszczone na tablicy)oraz 6 takich samych ale w formie opasek na głowę,książka Janusza Korczaka „KRÓL MACIUS I” - cz.V ,ilustracje przedstawią jace postać KRÓLA MACIUSIA I ,kartki,kredki BAMBINO czarne malkery ,arkusz posumowania zajęć ,płyta z żywa melodią ,magnetofon

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1.Zabawa na powitanie „WSZYSCY SĄ ' w/g KLANZY

2.Czytanie książki przez nauczyciela (V rozdział) J. Korczaka”Król Maciuś I”- ilustrowanej obrazkami – nauczyciel na głowę zakłada BIAŁY KAPELUSZ -fakty ,rzeczywistość

3.Analiza treści opowiadania z wykorzystaniem metody 6 myślowych kapeluszy Edwarda de BONO.-tutaj nauczyciel wymyśla pytania adekwatne do treści rozdziału V ,zakładając odpowiedni kolor kapelusza

4.Zabaw taneczna ;”PODAJMY SOBIE RĘCE '(Klanza – Tańce ,pląsy i zabawy dla dzieci przedszkolnych )
Dzieci ustawiają się w 2 kołach (zewnętrzne chłopcy ,wewnętrzne dziewczynki).W pierwszej części ,dzieci tańczą w kołach ( w przeciwna stronę ) ,w drugiej części tańczą w parach – dziewczynki odwracają się do chłopców ,tworząc parę

5.Rozmowa n/t :”JAKIE ZNACIE PRAWA DZIECKA ,KÓRE ZOSTAŁY PRZEZ WAS DO TEJ PORY POZNANE”

6.Zabawa twórczo – plastyczna „NIESPODZIANKA DLA KRÓLA MACIUSIA” (PRAWO DO ODKRYWANIA I TWORZENIA)
Dzieci otrzymują kartki z zaznaczonymi kropkami (każde dziecko inną kartkę )Łącząc kropki tworzą obrazek,rysują to co podpowiada im wyobraźnia :kolorują i nazywają powstałą pracę

7.EWALUACJA – WYPEŁNIENIE PRZEZ DZIECI ARKUSZ APODSUMOWANIA ZAJĘĆ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.