X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36703
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Urządzenia elektryczne i ich zastosowanie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa: 3,4,5-latki

Temat: Poznajemy urządzenia elektryczne i ich zastosowanie

Cele ogólne:
poznanie nazw wybranych urządzeń elektrycznych i ich wyglądu,
zapoznanie z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas obsługi urządzeń elektrycznych

Cele szczegółowe:
rozpoznaje i nazywa wybrane urządzenia elektryczne,
zna zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych,
słucha i rozumie polecenia nauczyciela

Metody:
słowna – pogadanka, rozmowa kierowana
praktycznego działania
poglądowa – pokaz, obserwacja

Formy:
zbiorowa
indywidualna

Środki dydaktyczne:
wiersz D. Graj „Król i jego elektryczni słudzy,
rozsypanka obrazkowa – urządzenia elektryczne,
czerwone i zielone kartoniki
zagadki dotyczące urządzeń elektrycznych,
sokowirówka, dzbanek
owoce do sporządzenia soku

Przebieg:

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć - słuchanie wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” Danuty Graj.

„Król i jego elektryczni słudzy”
W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.
Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.

2. Rozmowa na temat wiersza.
Dlaczego bohater wiersza nazywa siebie królem?
Z jakich urządzeń korzysta bohater wiersza?
Co jest potrzebne aby te urządzenia działały i spełniały swoje zadanie?

3. „Urządzenia elektryczne” - układanka.
Rozpoznawanie ułożonych urządzeń z rozsypanki obrazkowej, podanie ich nazw.

4. Rozmowa z dziećmi na temat obrazków - zastosowanie urządzeń w gospodarstwie domowym.

5. Gra dydaktyczna „Prawda – fałsz” – nauczyciel wręcza każdemu dziecku kartonik zielony i czerwony a następnie odczytuje zdanie z informacjami prawdziwymi i fałszywymi. Kiedy dziecko usłyszy informację prawdziwą, podnosi kartonik w kolorze zielonym, informację fałszywą – kartonik w kolorze czerwonym.
Marek będzie parzył herbatę w zamrażalce.
Ola wysuszy włosy suszarką.
Zenek musi zawiadomić rodziców, że wróci do domu nieco później, więc użyje telefonu.
Bartek ma wymiętą koszulę, więc użyje suszarki.
Beata powinna uprać bluzkę w pralce.
Karol ma ochotę na deser z bitej śmietany, więc użyje miksera.
Ania sprzątnie zaśmiecony dywan odkurzaczem.
W kuchence mikrofalowej Krzyś zaparzy mamie kawę.
Tata Maćka wąsy zgoli maszynką do golenia.
Nie wolno zbliżać się do urządzeń i budynków z napisem: „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne!”
Wolno puszczać latawce w pobliżu linii energetycznych.
Nie wolno zbliżać się do uszkodzonych, zerwanych, luźno zwisających przewodów elektrycznych.
6. Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”.
Dzieci na czas zabawy zamieniają się w zabawki i poruszają się na dywanie w dowolny sposób, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.
7. Prezentacja sokowirówki.
Omówienie budowy sokowirówki oraz rozmowa na temat jej zastosowania. Zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z urządzenia elektrycznego. Wspólne wykonanie i degustacja soku.

8. Podsumowanie zajęć - rozwiązywanie zagadek słownych związanych z urządzeniami elektrycznymi.

To urządzenie takie gorące
jakby nagrzane sierpniowym słońcem
służy wybornie do prasowania
twojej bielizny oraz ubrania
(żelazko)

Któż to taki, powiedz kto?
Kto choć bardzo lubi kurz
i choć dużo je, nie tyje
I ma zawsze smukłą szyję?
(odkurzacz)

Elektryczna bańka szklana
sprytnie tak skonstruowana,
że gdy do niej prąd poleci,
bardzo jasnym światem świeci.
(żarówka)

Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
możesz zasiąść przed nim z bratem
lub z kolegą i obejrzeć,
gdy ekranem swym zaświeci,
jakiś program, oczywiście ten dla dzieci
(telewizor)

Ta maszyna pracowita niesłychanie,
samodzielnie wykonuje całe pranie
trochę prądu, proszku odrobina,
a już pierze, płucze i wyżyma.
(pralka automatyczna)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.