Scenariusz zajęć w grupie 4-5 - latków.
Data; 25.11.2017r.
Prowadząca: Natalia Szarmach
Temat tygodnia: Domowi ulubieńcy.
Temat zajęcia: Prezent dla psa-wyklejanie kuleczkami z krepy.
Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności rozwiazywania zagadek,
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-kształcenie umiejętność swobodnego wypowiadania się na wybrany temat,
-integrowanie grupy podczas wspólnej zabawy,
- rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni oraz poczucia estetyki podczas wykonywania pracy plastycznej.
Przewidywane osiągnięcia dziecka;
-potrafi rozwiązać zagadkę słowną,
-umie czekać na swoją kolej podczas rozmowy,
-potrafi swobodnie wypowiadać się na wybrany temat,
-umie bawić się wspólnie z grupą,
-potrafi wykonać pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela,
-kończy rozpoczęta pracę plastyczną oraz dba o jej estetykę.
Formy pracy: z cała grupą, indywidualna.
Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.
Rodzaj aktywności: polonistyczna, plastyczna, ruchowa ,muzyczna.
Środki dydaktyczne:
-tablica demonstracyjna,
-płyta cd z piosenkami o tematyce dziecięcej,
-obrazek z rysunkiem miski dla psa dla każdego dziecka,
-przybory plastyczne (klej, krepa, kredki, plastelina).
Przebieg zajęć
1.Rozwiązywanie zagadek słownych o zwierzętach domowych.
Chętnie ze spodeczka
białe mleczko pije,
na przyjęcie gości
małą mordkę myje.
(kot)
Siedzi w klatce kolorowa
Umie mówić różne słowa
(papuga)
Łuską są pokryte
od nosa po ogon.
Pod wodą pływają,
więc mówić nie mogą.
(rybki)
Za kości rzucone,
dziękuje ogonem.
(pies)
2. Oglądanie obrazków psów przy użyciu tablicy demonstracyjnej. Określenie wyglądu psów, określenie ich cech szczególnych w wyglądzie.
3. Słuchanie wiersza Aleksandry Wojtyła pt „Pies przyjaciel”
Piesek cztery łapki ma
i ogonkiem wesoło merda.
Jego sierść zadbana i wyczesana,
a oczy mądre od samego rana.
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka,
zawsze na dzieci przy bramie czeka.
Łapkę poda na powitanie,
zaszczeka wesoło i przy Tobie stanie.
Szczęściem jest mieć wiernego psa,
który o dobry humor dba.
Wiosną pobiegnie z Tobą na spacer,
jesienią na grzyby, na jagody latem.
Zimą może pociągnąć sanki,
z nim są wesołe wieczory i ranki.
Można z nim biegać, fikać koziołki,
a czasem nawet i kopać dołki.
Możesz nauczyć go aportować,
gazetę przynosić i kapcie chować.
Czy to labrador czy to kundelek,
trzeba okazać mu ciepła wiele.
Wtedy odpłaci się swym przywiązaniem,
a na Twój widok wesołym szczekaniem.
Ogonkiem będzie merdał z radości
i spłoszy wszystkich nieproszonych gości.
4.Rozmowa kierowana na temat treści wiersza;
-O czym była mowa w wierszu?
-Dlaczego pies jest przyjacielem człowieka?
-Jak można spędzać wolny czas z psem?
5. „Pieski na spacerze”- zabawa z elementem czworakowania. Nauczyciel włącza muzykę, dzieci w tym czasie tańczą, na przerwę w muzyce na hasło np.„pieski spią”-dzieci zwinięte w kłębek, „pieski idą na spacer”-dzieci czworakują. Podczas, gdy muzyka znów gra dzieci dalej tańczą itd.
6.Wykonanie pracy plastycznej- „Miska dla psa”. Pokaz i omówienie sposobu wykonania pracy przez nauczyciela. Samodzielne działania dzieci: wyklejanie konturu miski dla psa kuleczkami z kolorowej krepy, kolorowanie wnętrza miski oraz wylepianie kości. Zwracanie uwagi na dokładne pokrycie całej powierzchni rysunku; oglądanie powstałych prac.
7. Wywieszenie gotowych prac na wystawce w szatni.
Opracowała i przeprowadziła:
Natalia Szarmach