X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36647
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy jesteśmy w kosmosie sami? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie 4-5 - latków.
Data; 21.02.2018r.
Prowadząca: Natalia Szarmach
Temat tygodnia: Czy jesteśmy w kosmosie sami?

Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności rozwiazywania zagadek,
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-kształcenie umiejętność swobodnego wypowiadania się na wybrany temat,
-wprowadzenie wyrazu do globalnego czytania,
-doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby oraz głoski,
-integrowanie grupy podczas wspólnej zabawy,
-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10.
-przypomnienie nazw figur geometrycznych,
- rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni oraz poczucia estetyki podczas wykonywania pracy plastycznej.

Przewidywane osiągnięcia dziecka;
-potrafi rozwiązać zagadkę słowną,
-umie czekać na swoją kolej podczas rozmowy,
-potrafi swobodnie wypowiadać się na wybrany temat,
-umie odczytać globalnie wyraz,
-potrafi dzielić wyraz na sylaby, głoski,
-umie bawić się wspólnie z grupą,
-potrafi liczyć w zakresie 10,
-potrafi wykonać pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela,
-zna i nazywa figury geometryczne,
-kończy rozpoczęta pracę plastyczną oraz dba o jej estetykę.

Formy pracy: z cała grupą, indywidualna.

Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.

Rodzaj aktywności: polonistyczna, plastyczna, ruchowa, matematyczna.

Środki dydaktyczne:
-kolorowe krążki,
-obrazek rakiety,
-napis rakieta do globalnego czytania,
-przybory plastyczne (klej, krepa, żółte gwiazdki wycięte z kolorowego papieru, wycięte elementy rakiety z figur geometrycznych).

Przebieg zajęć

1.Rozwiązywanie zagadki słownej.
Z ziemi do gwiazd
prędko lecieć może,
w niej księżyc zwiedzać możesz.
(rakieta)

2.Globalne czytanie wyrazu RAKIETA; dzielenie wyrazu na sylaby i głoski.

3. Rozmowa kierowana z nauczycielem - odpowiadanie na pytania nauczyciela:
• Jak wygląda rakieta?
• Gdzie możemy polecieć rakietą?

4. Zabawa ruchowa „Wyprawa w kosmos”. Nauczyciel rozdaje dzieciom „magiczne krążki” służące teleportacji na inne planety. Na hasło teleportacja –dzieci siadają na krążku i zaczyna się teleportacja-dzieci głośno liczą do 10. Nauczyciel wymienia nazwę planety na której się znaleźli i dzieci schodzą z krążków, poruszając się w charakterystyczny dla danej planety sposób:
-Planeta Piesków –dzieci poruszają się jak pieski. Na hasło teleportacja wracają na krążki i udają się w dalsza podróż;
-Planeta Żab- dzieci skaczą jak żabki,
-Planeta Krasnali- dzieci poruszają się w niskiej pozycji.

5.Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” .

Czy Wy dzieci wiecie, że w rakiecie można odbyć najciekawszą podróż na świecie? Więc zapraszam do rakiety, nie potrzebne są bilety! Polecimy razem na kosmiczną wyprawę i zostawimy nasze gwiazdy w międzygalaktycznej przestrzeni!
Czy jesteście gotowi na podróżowanie w nieznane?.... zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - ...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?... - uwaga wkładamy: buty i gotowe. ..teraz rękawice i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną....uwaga turbulencje...zobaczcie z boku mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę...udało się, możemy odetchnąć z ulgą - uff....Teraz możemy już spokojnie zostawić nasze gwiazdy w kosmosie. Wyjrzycie przez okno z pewnością zobaczycie planetę - przyjrzyjcie się jej uważnie może zobaczycie na niej jakiegoś ufoludka?...hm...ja widzę ufoludka a wy dzieci?. Pomachajmy mu i powiedzmy kosmiczne dzień dobry.....ioioio...to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w rakiecie musimy więc wracać na Ziemię, szybko wracamy...spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?...tak, to właśnie ta niebieska planeta ... uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje...uwaga zbliżamy się do Ziemi...lądujemy...uff...udało się ...mamy za sobą pierwszy lot w kosmos...rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, buty, kosmiczny skafander... Dziękuję Wam za wspólną kosmiczną podróż.

6. Pytania nauczyciela dotyczące odbytego przez dzieci lotu :
- Jak czuliście się podróżując w kosmos?
- Co należy na siebie włożyć zanim poleci się w kosmos?
- Czy chcielibyście jeszcze kiedyś odbyć taki lot?

7 Wykonanie rakiety z figur geometrycznych.

8. Wywieszenie prac w szatni na wystawce

Opracowała i przeprowadziła:
.Natalia Szarmach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.