X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36608
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusze zajęć: W marcu jak w garncu. W poszukiwaniu jesieni

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie „Motylki”

Prowadząca: mgr Katarzyna Pękala
Data: 06.02.2018r.

Temat zajęć: W marcu jak w garncu.

Cele główne: zapoznanie ze znaczeniem wiosennego przysłowia; rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.

Cele szczegółowe: dziecko
- ilustruje treść przysłowia W marcu jak w garncu
- wykonuje pracę plastyczną

Środki dydaktyczne: D. Berthet Wprowadzenie do nauki pisania, list od Słoneczka, nagranie dowolnej muzyki, karton w kształcie garnka, obręcze, wycięte z kartonu sylwety garnków, emblematy: słońca, deszczu, śniegu, chmur.

Metoda: czynna, słowna
Forma: z całą grupą dzieci

Przebieg dnia
I
1. Obserwowanie pogody widocznej za oknem.

2. Ćwiczenia słuchowe.
Dzieci wypowiadają za nauczycielem każdą samogłoskę szeptem, osobno:
a, o, e, i, u, y oraz razem aoeiuy. Nauczyciel pokazuje prawidłową artykulację
każdej samogłoski.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Słonko świeci czy śnieg pada?
Na hasło nauczyciela Słonko świeci dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach
po całej sali. Na hasło Pada śnieg – chowają się do wyznaczonych z obręczy
domków.

II

1. Powitanie pląsem Wszyscy są, witam Was.

2.Język ciała Wiosenne porządki słoneczka.
Dzieci to słoneczka, które robią wiosenne porządki w najbliższym otoczeniu
według własnego pomysłu.

3. Odczytanie listu od Słoneczka.
Drogie dzieci, witam Was serdecznie. Jestem marcowym Słoneczkiem i mam
dużo pracy, bo robię porządki. Nie zawsze mogę świecić jasno na niebie, bo
w marcu jest różna pogoda. A jaka – zaobserwujcie sami. Zostawiam wam
garnek z marcową pogodą, zobaczcie co w nim jest. Pozdrawiam was, marcowe
Słoneczko!

4. Odszukanie przez dzieci garnka, sprawdzenie, co się w nim znajduje.
° Oglądanie obrazków przedstawiających elementy pogody: wietrznej,
deszczowej, słonecznej.
° Dzieci (z pomocą nauczyciela) próbują zinterpretować i wyjaśnić sens
przysłowia W marcu jak w garncu.

5. Ćwiczenie plastyczne W marcu jak w garncu.
Dzieci dostają wycięty z kartonu garnek. Rysują pogodę zgodną z przysłowiem
W marcu jak w garncu. Prezentują prace. Omawiają ją i objaśniają swoje prace.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Marcowy garnek.
Dzieci otrzymują emblematy według własnego wyboru, tj. obrazki słonka,
deszczu, śniegu, chmurki. Podczas odtwarzanej muzyki poruszają się zgodnie
z jej rytmem. Na przerwę w grze wskakują do obręczy, spełniając jednak
warunek, że w jednej obręczy może być po jednym elemencie: czyli słonko,
deszcz, śnieg i chmurka. Jeśli w obręczy jest więcej dzieci z powtarzającymi
się emblematami, muszą szukać innego miejsca w innej obręczy.

III
1. Zabawy samorzutne w kącikach zainteresowań – przestrzeganie zasad
zgodnej zabawy.

2. Ćwiczenia separacji ruchów – rozdzielanie ruchów palców według D. Berthet.
Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie danego ćwiczenia, prezentując go:
- zaginanie palców w pazury, zaciskanie pięści wokół kciuka,
- zaciskanie pięści z uniesionym kciukiem, stykanie kciuka kolejno z każdym
palcem,
- oparcie dłoni o stolik, unoszenie kolejnych palców, naśladowanie wyciskania
mokrej tkaniny.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie „Motylki”

Prowadząca: mgr Katarzyna Pękala
Data: 29.09.2017r.

Temat zajęć: W poszukiwaniu jesieni.

Cel główny: uczestniczenie w zabawach muzycznych.

Cel szczegółowy:
- dziecko porusza się rytmicznie.

Środki dydaktyczne: piosenka Pociąg krasnoludków. Zabawy rytmiczne i umuzykalniające dla dzieci, rysunki do kolorowania (morze, jeziora, las i góry),
Karta pracy B nr 3.

Metoda: czynna, słowna
Forma: z cała grupą dzieci

Przebieg dnia
I
1. Oglądanie eksponatów do kącika przyrody, przygotowanych przez nauczyciela: kasztany, żołędzie, szyszki, liście. Segregowanie ich do koszyków według rodzaju. Zabawa ruchowa przy piosence Leśna muzyka.

II
1. Zabawa przy piosence Pociąg krasnoludków.
I Ze stacyjki „Siedmiu Smutków”
rusza pociąg krasnoludków. Dzieci:
Maszynista z kozią bródką maszerują ustawione
zagwizdał cichutko. w pociąg idą po całej sali.

Wyruszają na wycieczkę,
zaczynają w drodze sprzeczkę.
„Czy ma pociąg jechać z planem, Idą po sali, głośno
czy może w nieznane?”. wykrzykują nazwy miast,

II Jeden prosi: „do Chorzowa”, kiwają głowami,
drugi woła: „Huta Nowa”, udają zmartwionych,
trzeci chce wziąć kurs na Sopot, naśladują łowienie ryb
to ci mieli kłopot! wędką, naśladują
zbieranie grzybów,
Dwóch w pociągu łowi ryby, przeciągają ręce -
ten na niby zbiera grzyby. inicjują kłótnię,
Gdy się jeden z drugim kłócił, na słowo wywrócił -
pociąg się wywrócił! wszystkie upadają
na dywan.

2. Rozmowa na temat tekstu piosenki.
- Dlaczego pociąg się wykoleił? Co krasnoludki robiły w pociągu?
- Jak będą dalej podróżować?
(Ponieważ pasażerowie nie potrafili zachować się w pociągu, dalsza drogę będą
musieli odbyć pieszo).

3. Opowieść ruchowa Trudna wędrówka.
Dzieci maszerują po dywanie wśród rozsypanych darów jesieni: kasztanów,
żołędzi, szyszek i naśladują ruchy czytanego tekstu. Na koniec wspólnie zbierają
rozsypane dary do kosza na sygnał: kto najwięcej nazbiera.

Przechodzimy przez piękne łąki i pola.
Wąchamy kwiaty na łące.

Słyszymy szelest traw
I śpiew ptaków.
Piękna jest nasza kraina, po której idziemy.
Nagle na przeszkodzie stoi nam wielki rów.
Przeskakujemy go.
Doszliśmy do jeziora
- wykąpiemy się.
Wykąpani wycieramy się w ręcznik.
Wyruszamy w dalszą drogę.
Musimy jedynie założyć ubranie, bo po kąpieli zrobiło się chłodno.
Dotarliśmy do lasu, a w lesie jest tak pięknie.
Przyroda przygotowuje się do przyjścia jesieni.
Dziwi nas, że w lesie tak wszystko błyszczy. Jest to zasługa
leśnych duszków, które dbają o las i sprzątają go.
Wyruszamy w dalsza drogę. Dotarliśmy do plaży,
tam będziemy robili babki z piasku i toczyli się po piasku.

4. Zajęcie plastyczne Dorysuj brakujące elementy.
Dzieci mają rysunki: morza, lasu, jeziora, gór i wybierają sobie rysunek miejsca, które miło wspominają z wycieczki. Zadaniem ich jest dorysowanie brakujących, istotnych dla tych ekosystemów elementów.
Np.: Morze i plaż – babki z piasku. Jezioro – ryby.
Las – grzyby. Góry – drzewa.
III

Zabawa przy piosence Pociąg krasnoludków.
1. Określenie, dlaczego bocian żegna się z wróbelkiem i dlaczego to cieszy żaby. Kolorowanie rysunku – Karta pracy B nr 3.

2. Dowolne zabawy twórcze z przyniesionych przez nauczyciela materiałów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.