X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36440
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Śnieżynki na różne sposoby - zabawy badawcze z wykorzystaniem soli

Cele operacyjne:
dziecko
- poprawnie zastosuje określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni,
- prawidłowo posłuży się liczebnikami porządkowymi,
- rozróżni prawa i lewą stronę,
- pozna właściwości fizyczne soli: wygląd ( kolor, fakturę, twardość),
- omówi jej właściwości,
- zbada rozpuszczalność soli w wodzie,
- podejmuje próby stawiania hipotez i wyciągania wniosków z obserwowanych zjawisk,
- wykona doświadczenie.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Witam wszystkich, którzy ....
- są ciekawi, dociekliwi;
- lubią rozwiązywać zagadki;
- lubią robić doświadczenia, eksperymenty;
- mają dobry humor i chcą się dzisiaj dobrze bawić.

2. "O czym będziemy dzisiaj rozmawiać?" - poszukiwanie skarbu
Nauczycielka dzieli dzieci na 5 grup, dzieci otrzymują koperty z zadaniami, których celem jest odnalezienie skarbu (ukryte w różnych miejscach woreczki z kryształkami soli).

3. Badanie kryształków soli - zabawa badawcza
Dzieci przy stolikach oglądają kryształki soli z wykorzystaniem lupy, badają je dotykiem, poznają ich smak. Podejmują próby określania ich koloru, faktury, twardości, smaku.

4. „Solne rzeźby” - zabawa z elementem dramy (muzyka)
Dzieci dobierają się w pary (jedno dziecko to rzeźbiarz, a drugie bryła soli). Rzeźbiarz w czasie trwania muzyki w dowolny sposób modeluje rzeźbę. Podczas przerwy wszyscy rzeźbiarze, wraz z nauczycielką podziwiają powstałe rzeźby. Następuje zamiana ról.

5. „Tworzymy kryształy” - otrzymywanie soli ze słonej wody - odparowywanie wody

Dzieci wspólnie z nauczycielem wsypują sól do gorącej wody i mieszają sprawdzając czy się rozpuści. Dosypują soli tak długo, aż się rozpuszcza. Po przygotowaniu roztworu nasyconego, zawieszają patyczki z wełną na słoiku, zanurzają wełnę w słonej wodzie i umieszczają słoiki na parapecie, najlepiej nad kaloryferem. Po paru dniach będą obserwować tworzące się na nitkach kryształki soli powstające pod wpływem odparowywania wody.

6. Podsumowanie - "Dzienniczek obserwacji"- zilustrowanie przeprowadzonego
eksperymentu.

7. Ewaluacja - Co najbardziej podobało wam się podczas zajęć?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.