X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3576
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosnę witamy, zimę żegnamy - scenariusz zajęcia

Grupa: 5, 6 latki

Cele:
- stymulowanie i aktywizowanie operacji umysłowych dzieci i ich zainteresowań,
- wdrażanie dzieci do obserwacji przyrody,

Cele operacyjne:
-Dziecko zna ludowe zwyczaje pożegnania zimy ( topienie Marzanny jako symboliczne).
-Potrafi twórczo uczestniczyć w zabawie inscenizacyjnej,
-Potrafi słuchać instrukcji i według niej wykonać kukiełkę Marzanny.

Metody pracy:
- słowne: rozmowa, oglądowe,
- działań praktycznych, problemowe,
- burza mózgów,

Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Pomoce: Słomiana kukła Marzanny, nożyczki, klej, kolorowa wełna, folia samoprzylepna, duża kartka z kalendarza –21 marca, wiosenna koperta,
zagadki wiosenne, płyta CD z piosenką ,, Przyszła do nas wiosna” , wiersz M. Kownackiej.

Przebieg zajęcia:

1. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Trzymają się za ręce. Na przywitanie,,puszczają” iskierkę – uścisk dłoni.

2. Zabawa ruchowa na podstawie utworu M. Kownackiej pt. „Słonko po deszczu”.
Przebieg zabawy:

Na słowa:,, Pada deszczyk! Pada deszczyk! I po liściach tak szeleści...

Dzieci siedzą na dywanie, paluszkami stukają o podłogę – naśladują spadające kropelki deszczu, przy jednoczesnym powtarzaniu grup spółgłoskowych: szszszszs, szszszs.

Na słowa: Zatuliły kwiatki płatki, główki chylą do rabatki! Kap! Kap! Kap!

Dzieci chowają główki między kolana- nisko, jednocześnie powtarzają kap, kap, kap.

Na słowa: Deszcz ustaje – płyną chmury – Kwiaty wznoszą się do góry!
Ho! Ho! Ho!

(Dzieci bardzo powoli wstają- wznoszą się do góry)

Na słowa: Wiatr tu pędzi na wyścigi. Wiatr kołysze nam łodygi! Wiuuu! Wiuu! Wiuuu!

( Dzieci stoją i kołyszą się, przy jednoczesnym powtarzaniu wiuuuu wiuuu)

Na słowa: Biegną dzieci tu z ochotą: Uważajcie – takie błoto! Hyc! Hyc! Hyc!
(Dzieci na paluszkach biegają po sali w różnych kierunkach)

Na słowa: Byle słonko nam nie zgasło – róbmy prędko z błota – masło!
Chlap! ciap! ciap! Teraz – baczność – kroki duże –przeskoczymy przez kałużę! Hop! Hop! Hop!
(dzieci swobodnie podskakują)
]
Na słowa: Już pogoda – słonko świeci, maszerują w pole dzieci –Raz – Dwa– trzy!
(Dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan).

2.Wprowadzenie do tematu. Rozmowa kierowana na temat zbliżającej się wiosny i kończącej się zimy.

3.Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej w formie mini teleturnieju. Za każdą dobrą odpowiedz – rozwiązanie zagadki dziecko otrzymuje punkt.
Może nim być kolorowa samoprzylepna karteczka, którą można dziecku przylepić do bluzeczki.
Przykłady zagadek.
Przybył z ciepłych krajów
W czerwonych trzewikach,·Gdy go ujrzy żabka
Do wody umyka. ...
(bocian)

Co to za ludki?
Na drzewach siedzą, myszy nie łowią,
Ptaszków nie jedzą.
Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
te kotki szare, co na drzewie siedzą. ( bazie)
Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śmiało śnieg przebije
– powie nam o wiośnie! (przebiśnieg)
Wiosną słyszysz jej kukanie,
je gąsienice na śniadanie. ...
(kukułka)

4. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie - w jaki sposób, możemy pożegnać zimę? Zadaniem dzieci jest podać jak najwięcej przykładów. Burza mózgów- dzieci podają przykłady.
5.Zabawa ruchowa ,,Bociek i żabki”
6. Nauczycielka pokazuje dzieciom dużą, kolorową kopertę. Wybrane, lub chętne dziecko otwiera ją i wyciąga jej zawartość. Jest to kartka z kalendarza 21 marca. N-ka wyjaśnia, co oznacza ta data – pierwszy dzień wiosny.
7.Prezentacja słomianej kukły Marzanny- symbolu odchodzącej zimy i ludowego zwyczaju.( Krótkie omówienie zwyczaju- topienia Marzanny ).
8. Inscenizacja wypowiedzi kierowanej do słomianej kukły. Nauczycielka zwraca się do kukły słowami:
,,Słomiany chochole – związany powrozem
Dość nas namęczyłeś i śniegiem i mrozem.
Marzanno, Marzanno! Zimy koleżanko!
Do widzenia łyżwy i narty i sanki.
Wędrujemy z tobą do głębokiej wody.
Już wiosenne słonko wzbija się na niebie.
W tej wezbranej rzece utopimy ciebie.
8. Dzieci idą do stoliczków, gdzie z różnego rodzaju materiałów i instrukcji nauczycielki wykonają kukiełkę marzanny.
9.,, Co nam powiesz Marzanno?’’ Dzieci stoją w kole z wykonanymi kukłami. Chętne lub wybrane dziecko idzie do środka, trzyma w ręku Marzannę. Mówi do wszystkich to, co jego zdaniem powiedziałaby zima na pożegnanie.
10.Wspólne zabawy przy piosence.

Piosenka,, Przyszła do nas wiosna”
Już nie musisz brać szalika Nawet chochoł już się zbudził
Śnieg topnieje po chodnikach Chce podobnym być do ludzi,
Dłuższe dni i krótsze noce Ciepły deszczyk leje z nieba,
Czasem motyl zatrzepoce. Słońce grzeje kiedy trzeba....
Ref. Wiosna, wiosna, wiosna przyszła do nas
Cała kolorowa, ukwiecona,
Będą śpiewać ptaki, kwitnąć róże,
Zostań wiosno, zostań, śliczna,
Zostań z nami jak najdłużej tu!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.