X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3572
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Życiodajna woda, jak powstaje deszcz - zabawy badawcze z wodą. Scenariusz zajęć w grupie 6 - latków

Temat kompleksowy: „Jestem częścią przyrody, czuję się za nią odpowiedzialny
Temat szczegółowy: „Życiodajna woda, jak powstaje deszcz?” – zabawy badawcze z wodą

Cel ogólny: wyzwolenie wielostronnej aktywności dziecka w trakcie słuchania, przyswajania, przeżywania, działania i odkrywania – zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie
Metody:
• Słowna
Rozwiązywanie zagadki w oparciu o wiersz Grzegorza Dobieckiego „Mokra zagadka”
opowiadanie Wiery Badalskiej „Obłoczek”
• Czynna
Odkrywanie, przeżywanie zadań stawianych do wykonania
• Oglądowa
Pokaz
Metoda Kinezjologii Edukacyjnej wg. Dennisona i aktywizujące

Forma: zajęcie , zabawy badawcze
Forma pracy: z całą grupą, w małych zespołach, indywidualnie
Środki dydaktyczne: wiersz Grzegorza Dobieckiego „Mokra robota”, opowiadanie Wiery Bodalskiej obłoczek, pojemnik ze śniegiem, litery z rozsypanki, lupy, mikroskop, historyjka obrazkowa – Jak powstaje deszcz, kostki lodu w pojemnikach, talerz, czajnik z wrzącą wodą, karty pracy dla każdego dziecka

Przebieg zajęcia, zadania i czynności dzieci

Cel operacyjny :
- dziecko rozwija logiczne myślenie, wyciąga wnioski
1) Wprowadzenie do zajęcia – wiersz G. Dobieckiego „Mokra Zagadka”
• Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza
• Wyszukanie w treści wiersza odpowiedzi na pytanie „W jakiej postacji może występować woda?”
• Wyjaśnienie tytułu wiersza
Cel operacyjny :
- dziecko rozwija logiczne myślenie, wyciąga wnioski
- rozwija zmysł dotyku, poczucia kształtu
- bogaci język opisu sensorycznego
- przekracza linie środka
- doskonali procesy analizy i syntezy

2) Ćwiczenia gimnastyki mózgu
• Picie wody – podczas picia pytamy dzieci jaką wodę mogą pić (mineralną, przegotowaną, ze źródła)
• Słoń
• Sowa

3) Zabawa badawcza „Co to jest?”
• Za pomocą zmysłu dotyku wybrane dzieci odgadują co jest w pojemniku (śnieg)
• Podpisywanie pojemnika wyrazem śnieg
Cel operacyjny :
- dziecko logicznie i samodzielnie myśli, wyciąga wnioski
- potrafi współdziałać z kolegami z zachowaniem ustalonych zasad pracy w zespole

4) Obserwowanie topnienia śniegu i powstawania wody – wyciąganie wspólnych wniosków
• Czy śnieg jest wodą? (Dzieci odwołują się do wiersza mokra zagadka)
• Dlaczego śnieg tak szybko się topi w naszej sali
• Obserwowanie pod mikroskopem i lupą śniegu i kropel
• Czy śnieg jest „czysty” i czy tą wodę możemy pić?
• Co musimy zrobić, aby woda była czysta?

5) Zabawa ruchowa „Góra lodowa”
• Dzieci stają w rozsypce. Nauczycielka prosi by wyobraziły sobie, że są górą lodową. Góra roztapia się pod wpływem mocno świecącego słońca. Powoli staje się rozlanym jeziorkiem – leniwie rozlaną wodą.
Cel operacyjny :
- dziecko przedstawi obieg wody w przyrodzie
- omówi właściwości wody
- logicznie i samodzielnie myśli, wyciąga wnioski
- potrafi współdziałać z kolegami z zachowaniem ustalonych zasad pracy w zespole

6) Opowiadanie Nauczycielki wg. Wiery Badalskiej „Obłoczek”
• Dzieci opisują jak wyglądał na początku obłoczek i jak się zmieniał
• Jakie wody dawały obłoczkowi chmury a jakie góra

7) Zabawa aktywizująca: Dokończ zadanie
• Co robił obłoczek?
o drzewa napoił
o łąki pokropił
o zwiędłe liście ożywił
o równiutkim, rzęsistym deszczem spłynął

8) Historyjka obrazkowa „Jak powstaje deszcz”
1) Oglądanie ilustracji
2) Wykonanie doświadczenia. „Fabryka chmur”
Pomoce:
- czajnik z wrzącą wodą
- kotki lodu
- talerz
Nauczyciel:
• Przelewa wodę do szklanego naczynia
• Wspólnie z dziećmi układa na talerz kawałki lodu
• Dzieci ustawiają talerz z lodem na szklanym naczyniu
• Obserwują w ciemnej łazience jak para wodna stykając się z chłodnym powietrzem tworzy chmury
• Umieszczenie podpisów:
I. Para
II. Lód
III. Chmury
IV. Deszcz
V. Słońce
VI. Krople
3) Wykonanie doświadczenia „Zamarzanie wody”
Pomoce:
- Plastikowy kubek
- Woda
- Flamaster
Nauczyciel:
a) Wspólnie z dziećmi napełnia plastikowy kubek wodą
b) Wybrane dziecko zaznacza flamastrem poziom wody
c) kubek zostaje włożony do zamrażarki
d) Problem dla dzieci: czy poziom zamarzniętej wody podniesie się czy obniży (przewidywana odpowiedź: w temperaturze poniżej 00C woda zamarza, zmienia się w lód. Poziom zmarzniętej wody podnosi się ponieważ lód ma większą objętość niż woda.
Cel operacyjny :
- dziecko zna sposoby racjonalnego gospodarowania wodą
- odczyta wyrazy i odpowiednio je przyporządkuje
- omówi jak należy dbać o środowisko

9) Praca indywidualna dziecka z kartami pracy
• Oszczędne używanie wody lub jej marnotrawstwo

10) Umieszczenie kart pracy w kąciku przyrody – podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.