X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35628
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja wymarzona książka - zajęcie otwarte dla rodziców

ZAJĘCIE OTWARTE "MOJA WYMARZONA KSIĄŻKA"
Grupa wiekowa: czterolatki

Cele ogólne:
- rozwijanie fantazji, wyobraźni i myślenia twórczego,
- umiejętność percepcji i interpretacji obrazu o charakterze dynamicznym w powiązaniu z aktywnością werbalną, umysłową i plastyczną,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się w różnych formach aktywności,
- integrowanie środowiska rodzinnego z grupą przedszkolną,
- rozwiązywanie zagadek,
- doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.

Metody i techniki:
- metody słowne: przedstawienie wiedzy o książkach, opis obrazka, rozmowa, opowiadanie,
- metody percepcyjne: pokaz i obserwacja prac dzieci, słuchanie wypowiedzi i obserwacja czynności innych,
- metody czynne: ćwiczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania,
- techniki twórczego myślenia: technika obrazków dynamicznych, pantomima czynności "Wesoła kartka", tworzenie analogii fantastycznych i porównawczych.

Formy organizacyjne:
- praca z grupą,
- praca indywidualna,
- praca w zespołach.

Środki dydaktyczne:
- prace wykonane przez dzieci podczas realizacji metodą projektu tematu "Lubimy książki",
- piosenka "Połykacz bajek",
- pytania do ekspertów,
- utwór P. Czajkowskiego "Walc kwiatów",
- obrazek dynamiczny do tematu,
- kartki,
- kredki,
- flamastry,
- dziurkacze,
- wstążki.

Przebieg zajęć:

Działania wstępne:
Wykonanie wizytówek przez rodziców.

1. Powitanie rodziców i przedstawienie tematu spotkania. Ekspertami są dzieci, które zaprezentują prace wykonane podczas projektu "Lubimy książki".

2. Zabawa przy piosence "Połykacz bajek".

3. Prawda czy fałsz? - pytania do ekspertów.
Dzieci losują pytania, które odczytują dorośli. Następnie umieszczają kartkę w odpowiedniej kategorii - prawda/ fałsz.

4. Zabawa z elementem pantomimy "Wesoła kartka".
Dzieci i rodzice chodzą po sali w rytm muzyki. podczas pauz w muzyce wykonują układy z kartką według poleceń:
Parasol - kartka uniesiona wysoko nad głową w pozycji stojącej,
Torebka - kartka trzymana w dłoni,
Trzymamy tacę - kartka na dłoni wyprostowanej ręki,
Figurka - kartka pod nogami,
Grzybek - kartka na głowie w pozycji klęku,
Wodospad - kartka spada z głowy,
Wachlarz - wachlowanie kartką.

5. Zagadka - nauczyciel pyta, co mogło zostać ukryte pod zasłonką na tablicy.
Prezentacja obrazka - wyróżnianie elementów obrazka. Dopełnianie obserwacji obrazka dodatkowymi pytaniami nauczyciela: Co może być poza tym miejscem na obrazku?, Jakie dźwięki dochodzą z otoczenia?, Jakie zapachy?.
Interpretacja treści obrazka - nauczyciel stawia pytania: Co was dziwi, co was zastanawia, gdy patrzycie na ten obrazek?; Co widzi dziewczynka w książce?; O czym jest ta książka?; Kto jest jej bohaterem?.

6. Podział dzieci z rodzicami na cztery grupy według kolorów wizytówek. Losowanie zagadek.
"Moja wymarzona książka" - tworzenie książek, których głównymi bohaterami będą postacie odgadnięte w zagadkach.

7. Prezentacja książeczek.

8 . Rozdanie nagród dla dzieci - albumów o zwierzętach i naklejek.
9. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.