X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35496
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10

Edukacja matematyczna
Temat dnia: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10

Grupa: 6 latki
Czas: 45 minut

Cele ogólne:
• Utrwalenie zapisu graficznego cyfr
• Wykonywanie działań matematycznych w zakresie 10

Cele szczegółowe:
• dodaję i odejmuję liczby w zakresie 10 korzystając z liczmanów (palce, kasztany, drewniane figury geometryczne)
• poprawnie zapisuję cyfry na kartce
• podczas gier zachowuję reguły zabawowe

Metody (za Wincenty Okoń):
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy (gry dydaktyczne)
• praktyczne (ćwiczebne i metody realizacji zadań odtwórczych)

Formy:
• grupowa, zbiorowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:
• kości do gry i kubek
• zeszyt ćwiczeń
• kasztany, drewniane figury geometryczne
• kartka i ołówek

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie

1. Powitanie.
2. Na rozgrzewkę gra w kości. Uczniowie po kolei rzucają kośćmi. Każda wyrzucona 6, to jeden punkt. Uczniowie zapisują na kartce ilość zdobytych przez siebie punktów wyrażonych liczbowo. Gramy 6 razy, po czym sumujemy ilość punktów. Osoba, która ma więcej punktów, wygrywa.
3. Opowieść o wiewiórkach. Wiewiórka Kinia obchodziła swoje 5 urodziny i zaprosiła inne wiewiórki na zabawę i tort. Timi przyniósł w prezencie 3 kasztany, Kara 5, a Zizi 2. Ile kasztanów razem otrzymała Kinia?
Kinia postanowiła podzielić się kasztanami ze swoją siostrą. Podarowała jej 3 kasztany. Ile kasztanów zostało Kini?

II Część właściwa

1. Rozwiązywanie zadań na dodawanie w zakresie 10 w zeszycie ćwiczeń.
2. Uczniowie pracują w parach. Każdy uczeń z puli rozmaitych drewnianych figur geometrycznych wybiera 2 duże i 2 małe koła, 2 duże i 2 małe trójkąt, 2 duże i 2 małe kwadraty, 2 duże i 2 małe prostokąty. Odgradzają się plecakiem i każdy ze swoich figur układa pojazd, zwierzę, budynek, roślinę itp. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, co ułożył jego partner. Można zadawać pytania zamknięte, np. Czy jest to zwierzę? Czy jest duże?
Po pierwszej rundzie uczniowie odkładają dwie figury do pojemnika. Nauczyciel zadaje pytanie: Ile figur wam zostało? Uczniowie ponownie układają wybraną przez siebie rzecz lub zwierzę i zadają pytania partnerowi. Następie muszą odłożyć do pojemnika 3 figury.
3. Rozwiązywanie zadań na odejmowanie w zakresie 10 w zeszycie ćwiczeń.
4. Uczniowie wybierają z pojemnika 10 dowolnych figur geometrycznych. Układają z nich liczbę od 0-10 i przechodzą po niej. Następnie odejmują jedną figurę i ponownie układają z pozostałych figur liczbę od 0-10 itp.

III Zakończenie

1. Gra w kości ze zmianami. Uczniowie po kolei rzucają kośćmi. Każda wyrzucona 6, to jeden punkt, z tym, że teraz można sumować lub odejmować od siebie cyfry tak, by uzyskać 6. Przykładowo jeśli uczeń wyrzuci następującą liczbę oczek 2, 4, 1, 5, 7, wówczas może dodać 2 i 4, by uzyskać 6 oraz odjąć 7 i 1. W ten sposób zdobywa 2 punkty. Uczniowie zapisują na kartce ilość zdobytych przez siebie punktów wyrażonych liczbowo. Gramy 6 razy, po czym sumujemy ilość punktów. Osoba, która ma więcej punktów, wygrywa.
2. Czynności organizacyjno-porządkowe.
3. Wyklaskane pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.