X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35161
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznanie elementów pogody występujących w marcu w oparciu o historyjkę obrazkową wg opowiadania L. Krzemienieckiej pt. "O marcu, pannie Juliannie i ptaszku"

Cel główny zajęcia: wzbogacanie wiadomości dotyczących zmian zachodzących, w przyrodzie w okresie wczesnej wiosny.
Cele szczegółowe:
- Dobiera właściwy obrazek jako rozwiązanie zagadki;
- Układa wyrazy będące rozwiązaniem zagadki na szablonie krzyżówki;
- Odczytuje rozwiązanie krzyżówki;
- Śpiewa piosenkę;
- Reaguje na umowne sygnały;
- Uważnie słucha opowiadania;
- Układa obrazki wg kolejności zdarzeń;
- Wskazuje obrazek, o którym mówi kolega;
- Składa obrazek z części;
- Nazywa zjawiska pogodowe na ułożonych obrazkach;
- Potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”;
- Układa kompozycję ilustrującą przysłowie „W marcu jak w garncu”;
Obszar podstawy programowej:
- 14/2 - potrafi uważnie postrzegać (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
- 11/1 – rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;
- 14/4 – słucha lub odbiera w innej dostępnej dla siebie formie komunikacji treść np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich;
- 14/7 – zna drukowane wielkie i małe litery;
- 14/8 – interesuje się czytaniem, układa proste wyrazy z liter i potrafi je przeczytać.

Metody pracy wg S Strzyżewskiego: podające, ekspresyjne, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, odtwarzania, słowne, żywego słowa.
Forma pracy: grupowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne: obrazki oraz napisy będące rozwiązaniem zagadek: parasol, gil, dom, motyl, lody, lalka, schemat krzyżówki, obrazki ilustrujące opowiadanie pt. „O marcu pannie Juliannie i ptaszku”, obrazki ilustrujące symbole pogody: słonko, wiatr, chmurkę i deszcz, grad, śnieg, mgła, sylweta przedstawiająca garnek oraz elementy ilustrujące przysłowie „W marcu jak w garncu” (deszcz, słonko, śnieg, wiosenne kwiaty).
Przebieg zajęcia:
1. Wspólny śpiew piosenki pt. „Marzec czarodziej”.
2. Podział dzieci na dwie grupy:
• 4-, 5-latki otrzymują koperty z obrazkami (parasol, dom, gil ,motyl, lody ,lalka) będącymi rozwiązaniem zagadek, które będzie zadawał nauczyciel.
• 6-latki dobierają się w pary i układają podpisy do obrazków (parasol, dom, gil, motyl, lody, lalka) będącymi rozwiązaniem zagadek, które będzie zadawał nauczyciel.

Nauczyciel czyta zagadki:
Gdy otwarty trzymasz w dłoni PARASOL
wnet Cię przed deszczem ochroni.

Ma ściany, podłogi, DOM
okna i drzwi,
a w nim mieszkasz ty.

Ptak z czerwonym brzuszkiem, GIL
który z tego słynie,
że zamiast odlatywać,
przylatuje w zimie.

Skrzydełka mam jak płatki,
choć sam nie jestem kwiatem MOTYL
i nad kwiatami w słońcu
fruwam wesoło latem.

W kubeczku czy na patyku, LODY
wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku,
poczuć małą porcję zimy.

Może być mała albo duża, LALKA
czasami szklane oczka mruży.
Zawsze jest mile uśmiechnięta,
dlatego lubią ją dziewczęta.

- Dzieci 4-, 5-letnie podnoszą obrazek będący rozwiązaniem, 6-latki układają na schemacie krzyżówki właściwy napis;
- Po ułożeniu wszystkich napisów dzieci odczytują rozwiązanie krzyżówki – „Pogoda”;
- Odpowiadają na pytanie „Co to jest pogoda?”
3. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Wiosenny spacer” z wykorzystaniem piosenki pt. „Marzec czarodziej”

• Na hasło „pada deszcz” dzieci chodzą po sali z krążkami nad głową, jak pod parasolem,
• na hasło „przeskocz kałużę” dzieci kładą krążek na podłogę i przeskakują przez niego, jak przez kałużę,
• na hasło „wiatr” obracają się wokół siebie z krążkiem trzymanym wysoko
• „słonko” zatrzymują się i wysoko unoszą krążek nad głową.

4. Wysłuchanie opowiadania ilustrowanego obrazkami pt. „O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku”.

• Układanie obrazków wg kolejności zdarzeń;
• Wskazywanie obrazka o którym opowiada kolega;
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
• Jaka pogoda była tego dnia, gdy panna Julianna wybrała się na spacer?
• Jak panna Julianna radziła sobie ze zmienną pogodą?
• Jak należy ubierać się gdy mamy do czynienia z taką właśnie pogodą?

5. Na podłodze leżą rozłożone pocięte na pół symbole pogody, dzieci łączą je w całość.

- Które z prezentowanych symboli pogody wystąpiły w opowiadaniu? (słonko, wiatr, chmurkę i deszcz).
- Dlaczego marzec został nazwany psotnikiem?
- Jakie przysłowie znacie związane z marcową pogodą?

6. Praca przy stolikach – dzieci w grupach układają kompozycję pt. „Garnek marcowej pogody” z wykorzystaniem sylwet: garnek, chmurka, słonko, deszcz, wiatr, śnieg). Po ułożeniu słuchają wiersza B. Forma „Marcowe kaprysy”.

7. Ewaluacja - wspólny śpiew piosenki pt. „Kasza marcowa” z wykorzystaniem ułożonych kompozycji. Dzieci zadowolone i w dobrym nastroju zabierają naklejkę ze słonkiem, smutne zabierają chmurkę.

Literatura:
B. Forma „Marcowe kaprysy”.
L. Krzemieniecka „O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku”.
B. Lewandowska „Kasza marcowa”
A. Bernat „Marzec czarodziej”
B. Michalec „Zagadkowo”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.