X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35148
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konkurs wiedzy o ekologii

MIĘDZYGRUPOWY KONKURS WIEDZY O EKOLOGII

ORGANIZATORZY:
UCZESTNICY: grupy starsze
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody – wypracowanie gotowości i umiejętności działań w środowisku przyrodniczym mającym na celu jego ochronę
- Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecenia środowiska

- rozwijanie kontaktu dzieci z przyrodą i środowiskiem naturalnym;

– budzenie świadomości i aktywności ekologicznej;

– kształtowanie postawy współpracy i zaangażowania;

- integracja środowiska przedszkolnego
- wdrażanie do współpracy w zespole
- współdziałanie podczas wykonywanych działań
- zgodna, wspólna zabawa
REGULAMIN KONKURSU

– konkurs przeznaczony jest dla dzieci grup starszych, z których każda grupa typuje trzyosobową drużynę, która będzie odpowiadała na pytanie związane z ekologią (członkowie drużyn prezentują podobny poziom wiedzy przyrodniczej, wykazują się umiejętnością współdziałania w grupie); po jednym dziecku z grupy należy wybrać do układania puzzli oraz konkurencji zręcznościowych. Dwoje dzieci przewidzianych jest do zabawy „Budujemy dom”.

– każda drużyna ustala lidera, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania

- w drodze losowania zostanie ustalona kolejność wykonywanych zadań poprzez poszczególne drużyny

– materiał konkursowy obejmuje treści przyrodnicze ujęte w podstawie programowej

– nad poprawnością wykonywanych zadań czuwa powołane przez organizatorów trzyosobowe jury

– po każdym wykonaniu zadania jury ogłasza przyznane punkty
.
– wyłonienie miejsc następuje na podstawie uzyskanych punktów
PRZEBIEG KONKURSU:

1. Przedstawienie drużyn, wylosowanie miejsc

2. Zaproszenie do wspólnej zabawy

3. Prezentacja multimedialna „ABC młodego ekologa”

4.„Mini – test”- odpowiedz na pytania.
Za prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje po 2 pkt

I grupa
1) Przebywając w lesie:
a) kopiesz trujące grzyby;
b) chodzisz i rozglądasz się uważnie;
c) płoszysz zwierzęta.

II grupa
2) Jesteś nad rzeką. Widzisz, że twój sąsiad myje w niej samochód. Co robisz?
a) mówisz mu, że zanieczyszcza rzekę;
b) pomagasz mu w tej czynności;
c) nie zwracasz na to uwagi.

III grupa
3) W parku słychać śpiew ptaków. A ty...
a) celujesz do nich z kamienia;
b) słuchasz ich śpiewu;
c) krzyczysz, aby zagłuszyć ich śpiew

IV grupa
4) Napotykasz piękny „dywan” zawilców
a) zrywasz kwiatki i przyozdabiasz swój pokój;
b) patrzysz i podziwiasz jak pięknie wyglądają;
c) robisz bukieciki i obdarowujesz swoją mamę.

I grupa
5) Idąc na zakupy zabierasz:
a) foliową reklamówkę
b) torbę z materiału
c) „jednorazówkę” ze sklepu

II grupa
6) Co robisz ze zużytymi bateriami?:
a) wrzucasz do pieca
b) wkładasz do specjalnego pojemnika
c) zakopujesz

III grupa
7) Aby być przyjacielem zwierząt należy:
a) odnajdywać tropy zwierząt na śniegu;
b) oglądać obrazki i książki ze zwierzętami
c) systematycznie je dokarmiać w czasie zimy

IV grupa
10) Co zrobisz z zawartością worków ze śmieciami?
a) wyrzucam na wysypisko;
b) wyrzucam do lasu
c) segreguję i wkładam we właściwe pojemniki;

5.Przyporządkuj surowce wtórne do właściwych pojemników zgodnie z przeznaczeniem.

• żółty– przedmioty z plastiku
• zielony- przedmioty ze szkła
• niebieski– przedmioty z papieru
• czerwony – przedmioty z metalu

Zespoły otrzymują obrazki 4 pojemniki w odpowiednich kolorach oraz ilustracje, obrazki – rzeczy wykonane ze: szkła, papieru, plastiku, metalu, które muszą włożyć do odpowiednich pojemników (ogółem do zdobycia 4 pkt)

6.Układanie puzzli

Za poprawne ułożenie drużyny otrzymują od 1 do 4 punktów
7.”Budujemy dom” – zespoły otrzymują zestawy do budowania składające się z nieużytków: pudełek, kubków po jogurtach – zestawy są identyczne dla każdej z grup. Zadanie polega na zbudowaniu w jak najkrótszym czasie (2 min.) jak najwyższej budowli.
Punktacja od 1 do 4

8. „Kręgle ekologiczne” – zespoły kolejno toczą piłki do ustawionych butelek (kręgli) po mleku, tak, by jak najwięcej „kręgli” przewrócić.
Jeżeli zespół przewróci wszystkie „kręgle” otrzymuje 4 pkt.
9. „Wybierz prawidłowa odpowiedź” – zespoły losują pytanie i po wysłuchaniu jego treści maja za zadanie spośród trzech odpowiedzi wybrać prawidłową.
Za dobry wybór otrzymują 2 pkt. Chętni mogą też udzielić odpowiedzi na pytanie dodatkowe i uzyskać kolejny jeden punkt.

Czy kwiatem chronionym jest: ƒ przebiśnieg; ƒ róża; ƒ tulipan? Dodatkowo: Co to znaczy, że jest chroniony?
Segregując odpady, co wrzucamy do pojemnika na plastik? ƒ szklane butelki; ƒ butelki plastikowe; ƒ pudełka? Dodatkowo: Po co jest segregacja?
Co powstaje z przetworzenia makulatury? ƒ buty; ƒ lekarstwa; ƒ nowe zeszyty, książki? Dodatkowo: Co to jest makulatura?
Co to jest recykling? ƒ wyścig samochodowy; ƒ powtórne wykorzystanie zużytych surowców, materiałów odpadowych; ƒ przyjęcie urodzinowe? Dodatkowo: Jakie materiały można wykorzystać powtórnie?
Co można robić w lesie? ƒ odpoczywać, zbierać grzyby; ƒ krzyczeć, hałasować; ƒ samowolnie rozpalać ognisko? Dodatkowo: Dlaczego nie można w lesie hałasować?
Który pojazd nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, jest ekologiczny? ƒ samochód; ƒ rower; ƒ motor? Dodatkowo: Co, prócz spalin pojazdów, zatruwa powietrze?
W jaki sposób możemy pomagać ptakom przetrwać zimę? ƒ budować dla nich gniazda; ƒ zamykać je w klatkach; ƒ dokarmiać w karmnikach? Dodatkowo: Za co cenimy dzięcioła?
Czy, aby zasadzić drzewo, należy: ƒ włożyć do ziemi gałązkę; ƒ włożyć do ziemi ukorzenioną sadzonkę; ƒ włożyć do ziemi listek? Dodatkowo: Jak nazywa się pora roku, w której drzewa gubią kolorowe liście
10. „Czysta rzeka” - zespoły otrzymują tacki zasłonięte niebieską folią, imitujące staw. W stawie oprócz ryb pływa dużo śmieci. Zadaniem zespołów jest za pomocą rurki od napojów przenieść elementy niepotrzebne w wodzie, śmieci, ze stawu na stół.
Zespół, który jako pierwszy oczyści staw otrzyma 4 pkt (4 – 1)
11. „Układanka sylabowa” – zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów podzielonych na sylaby do odpowiednich obrazków.
Punktacja od 1 – 4 punktów
12. „Zadanie z szyfrogramem” – Dzieci otrzymują kartkę z działaniami matematycznymi. Zadaniem jest prawidłowe obliczenie działania, znalezienie odpowiedniego wyniku na kartoniku, a następnie poprzez odwrócenie karteczki z liczbą odczytanie hasła.
Punktacja od 1 - 4
13. Wspólne wykonanie piosenki „Ekologiczna piosenka”
14.Podliczenie punktów przez jury
15.Rozdanie dyplomów, podziękowanie za dobrą, wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.