X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3498
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich "Mądrze wykorzystuję wolny czas"

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna
LITERATURA: B. Mrozińska „O Jacku, który ciągle oglądał telewizję” (zb. własny) 2001r.
I. Stec „Zagadki dla najmłodszych’.

OBSZARY EDUKACYJNE (wg „ABC Program wychowania przedszkolnego XXI wieku)
A) Obszar edukacji zdrowotnej
- Dbam o swoje zdrowie

B) Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia
- Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć
- Doskonalę swoją wymowę.

ZAGADNIENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

I. Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
1. Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.
2. Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości: społeczno- kulturowej poprzez poznawanie zasad organizacji życia społecznego (...).

II. Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
1. Pomaganie w dostrzeganiu problemów, planowania i realizowaniu zadań
2. Umożliwienie poznawania i stosowania różnych sposobów rozwiązywania zadań.

CEL OGÓLNY:
- Kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za swoje czyny.

CELE OPERACYJNE; DZIECKO:
- Wie, że aby osiągnąć sukces w życiu, trzeba mądrze gospodarować czasem (nie marnować go przed ekranem telewizora, czy komputera).
- Dba o swoje zdrowie: nie krzyczy, śpiewa umiarkowanym głosem
- Bierze aktywny udział w zabawach ruchowych.
- Zna rozwiązanie zagadki.
- Próbuje ocenić postępowanie bohatera.
- Wypowiada się na temat opowiadania.
- Wykonuje pracę plastyczną na określony temat.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zaproszenie dzieci do kółeczka. Rozwiązanie zagadki, hasłem której jest słowo telewizor.
2. Słuchanie opowiadania B. Mrozińskiej „O Jacku, który ciągle oglądał telewizję”.

Drogie dzieci! Na pewno nie znacie Jacka, bo kto może go poznać, skoro ciągle siedzi w swoim pokoju i ogląda telewizję! Jego koledzy z przedszkola często przychodzili do niego, aby zaprosić go do zabawy na podwórku, ale Jacek nigdy nie ma czasu.
W poniedziałek ogląda wszystkie bajki i reklamy.
We wtorek ogląda wszystkie bajki i szuka ciekawych programów dla dzieci.
W środę ogląda wszystkie bajki i programy przyrodnicze.
W czwartek ogląda wszystkie bajki i telenowele.
W piątek ogląda wszystkie bajki i programy muzyczne.
W sobotę ogląda wszystkie bajki i filmy dla dorosłych.
W niedzielę ogląda wszystkie bajki i to, na co ma ochotę.
Oj, Jacku, Jacku! Popatrz, jak wyglądasz !? Straciłeś dobrych kolegów! Twoim przyjacielem jest tylko telewizor!

3. Rozmowa z dziećmi nt. opowiadania. Próba oceny postępowania bohatera.
„Burza mózgów” – Czym może zająć się Jacek po powrocie z przedszkola?
Co wy robicie gdy się nudzicie?

4. „Śpiew jest dobry na wszystko!” Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Witaj wiosno”. Przypomnienie dzieciom, że należy śpiewać głosem umiarkowanym, nie krzyczeć, aby dbać o swoje zdrowie.

5. „Pomysłowa mapa”. Zachęcenie dzieci, aby przelały na kartkę papieru swoje pomysły – „Co można robić w czasie wolnym?” Umieszczenie prac na dużym arkuszu papieru. Opisanie narysowanych czynności pod ilustracją. Omówienie prac, zwrócenie uwagi na szczególnie ciekawe propozycje.

6. Na zakończenie zajęć nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy naśladowczej. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy ta przestaje grać, dzieci wykonują czynność, którą poda nauczycielka, np. jazda na rowerze, kręcenie hula- hop, skakanie na skakance itd.

7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i uczestnictwo w zabawach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.