X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34598
Przesłano:

Breloczek na klucze - konspekt lekcji techniki

KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM – ODDZIAŁ KLAS SPECJALNYCH

Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne
Klasa: I i III klasa gimnazjum specjalnego (klasy łączone)

TEMAT: Breloczek na klucze.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- określi wygląd przyniesionych przez nauczyciela wisiorków;
- utrwali wiedzę teoretyczną na temat technologii wyrobów z drewna;
- nabędzie umiejętności posługiwania się papierem ściernym, tarnikiem, wiertarką ręczną, młotkiem;
- pozna w praktyce technikę bejcowania;
- przygotuje i posprząta swoje miejsce pracy;
- wykona breloczek, zamocuje ozdobny sznurek poprzez przeciągnięcie go przez wywiercony otwór.

CEL GŁÓWNY:
- ćwiczenie motoryki, rozwijanie zdolności manualnych.

Metody pracy:
- słowne- pogadanka;
- poglądowe - pokaz;
- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- wzory breloczków - materiały: drewno z drzew liściastych – olcha, o wymiarach 40x20x7;
mocny, ozdobny sznurek o długości 150 mm; - materiały pomocnicze: papier ścierny, bejca wodna;
- narzędzia: ołówek; nożyczki; młotek; kolec; wiertarka ręczna z wiertłem ø 4; tarnik; pędzel.

CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:
-N. wita się z uczniami, prosi, aby usiedli na swoich miejscach, sprawdza obecność
-N. zadaje pytanie: Jakie znacie wyroby z drewna? (Naprowadza)
- N. mówi uczniom, że dzisiaj zrobimy breloczek na klucze
N. wyciąga wcześniej przygotowane breloczki, prosi,
aby uczniowie je obejrzeli, zapisuje temat na tablicy, następnie pyta o wygląd breloczków, o to, czy wiedzą z czego są one zrobione?

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

-U. witają się z nauczycielem,
siadają

- zastanawiają się, odpowiadają

- Uczniowie oglądają, opowiadają
o breloczkach (kolor, kształt)

Metody:- słowne,- poglądowe

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:- breloczki, - tablica z tematem

CZĘŚĆ GŁÓWNA
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:
-N. mówi uczniom, aby przystąpili do wygładzania powierzchni wyciętego wcześniej w zakładzie stolarskim kawałka drewna za pomocą papieru ściernego.

- N. mówi uczniom, aby ołówkiem, według własnego upodobania, nanosili zaokrąglenia na czterech narożnikach breloczka.
- N. mówi uczniom, że obłość uzyskają posługując się tarnikiem.
- N. mówi uczniom, aby wygładzali te powierzchnie papierem ściernym.

- N. prosi, aby uczniowie nanieśli ołówkiem punkt, w którym wywiercony zostanie otwór na sznurek.

- N. przed przystąpieniem
do wiercenia otworów zapoznaje uczniów
z zasadami bhp
w pracy z wiertarką, wiercenie otworu

- N. prosi uczniów, by przyszykowali sobie mocny, ozdobny sznurek, który przeciągną przez wywiercony otwór

- N. mówi uczniom, że ostatnim etapem pracy jest wygrawerowanie inicjałów za pomocą kolca i młotka oraz bejcowanie z użyciem pędzla

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

- U. słuchają

- Uczniowie przygotowują wycięte wcześniej w zakładzie stolarskim kawałki drewna oraz papier ścierny

- U. nanoszą zaokrąglenia na czterech narożnikach breloczka

- U. z pomocą N.
posługują się tarnikiem, a następnie
wygładzają te powierzchnie papierem ściernym

- U. słuchają, przygotowują ołówki
i nanoszą punkt do wywiercenia otworu na sznurek

- U. słuchają,
wiercą otwór wiertarką ręczną
z wiertłem ø 4

- U. słuchają, przygotowują mocny sznurek i przeciągają go przez wywiercony otwór

- U. słuchają, przygotowują mocny sznurek i przeciągają go przez wywiercony otwór, następnie
grawerują swoje inicjały za pomocą kolca i młotka. Uczniowie bejcują z użyciem

METODY: - słowne,- działanie praktyczne

Środki dydaktyczne:

- wycięte wcześniej w zakładzie stolarskim kawałki drewna
- papier ścierny
- kawałki drewna
- tarnik
- papier ścierny
- ołówek
- wiertarka ręczna
z wiertłem ø 4
- nożyczki
- sznurek
- kolec
- młotek
- pędzel
- bejca wodna

CZĘŚĆ KOŃCOWA
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:
- N. prosi, aby uczniowie posprzątali swoje miejsca pracy, a następnie usiedli
- N. pyta U.:
- co dzisiaj robiliśmy?
- z czego robiliśmy breloczek?
- jakie jest przeznaczenie wyrobu?
(N. naprowadza na poprawną odpowiedź)
- N. ocenia aktywność i pracę uczniów
- N. dziękuje za wspólną pracę, żegna się z U.

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:
- U. sprzątają, siadają
- U. odpowiadają
- U. żegnają się z N.
- działanie praktyczne

METODY: - słowne

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.