X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34596
Przesłano:

Baranek wielkanocny z masy solnej - scenariusz lekcji techniki dla uczniów gimnazjum oddziału klas specjalnych

SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ODDZIAŁU KLAS SPECJALNYCH

Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne
Klasa: II i III klasa gimnazjum specjalnego (klasy łączone)

TEMAT: Baranek wielkanocny z masy solnej.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- określi wygląd przyniesionych przez nauczyciela baranków;
- dowie się, kiedy obchodzimy Wielkanoc;
- przygotuje i posprząta swoje miejsce pracy;
- wykona masę solną;
- wykona baranka, ozdobi go przygotowanymi materiałami pod kierunkiem nauczyciela.

CEL GŁÓWNY:
- ćwiczenie małej motoryki, masa solna;
- wykonanie pracy technicznej przy wykorzystaniu narzędzi i materiałów ozdobnych.

Metody pracy:
- słowne- pogadanka;
- poglądowe - pokaz;
- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- wzory baranków, miseczki, kubki, mąka, sól, woda, białka jajek, maszynka do makaronu, farby.

Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie.
1. Przywitanie się z uczniami.
2. Ustalenie daty i pory roku ze wskazaniem na kalendarzu:
- wskazanie na kalendarzu, kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne.
3. Nawiązanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych:
- odwołanie się do wiadomości oraz do własnych doświadczeń uczniów związanych z Wielkanocą;
- wymienianie zwyczajów świątecznych: niedziela palmowa, malowanie jajek i ich święcenie,
wysyłanie pocztówek, ozdoby świąteczne.
4. Przedstawienie tematu zajęć: „Baranek wielkanocny z masy solnej”:
- demonstrowanie baranka wielkanocnego wykonanego przez nauczyciela (dotykanie, oglądanie,
określanie koloru);
- pobudzanie uczniów do wypowiedzi, z czego jest on wykonany,
- określenie przez nauczyciela użyteczności przedstawionego baranka wielkanocnego jako formy
świątecznej dekoracji i kultywowania tradycji.
5. Omówienie sposobu i etapów wykonania pracy.
6. Zabezpieczenie ławek przed zabrudzeniem - rozłożenie ceraty.
7. Przekazanie dyżurnemu, rozłożenie materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania pracy.

II. Część zasadnicza
1. Wykonywanie pracy według instruktażu słownego, poglądowego i praktycznego.
2. Wkładanie prac pod okiem nauczyciela do pieca w celu wysuszenia.
5. Malowanie baranków farbami - dobór barw pod kierunkiem nauczyciela.

III. Zakończenie.
1. Uporządkowanie stanowisk pracy uczniów.
2. Przypomnienie daty Świąt Wielkanocnych i tradycji z nimi związanych.
3. Ocena pracy uczniów.
4. Nagrodzenie uczniów za pracę czekoladowymi jajeczkami.
5. Podziękowanie za pracę, pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.