SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
Temat:„LITERKOWY ZAWRÓT GŁOWY"- rozmowa z działaniem zainspirowana piosenką „Smerfny alfabet”.
Cel główny
- doskonalenie umiejętności przygotowujących do nauki czytania i pisania
- utrwalenie poznanych liter
- rozwijanie percepcji wzrokowej
Cele operacyjne
Dziecko:
- rozwiązuje krzyżówkę i wpisuje litery w odpowiednie kratki
- rozpoznaje i nazywa poznane litery
- rozwija umiejętność czytania i pisania
- kształtuje umiejętność czytania ze zrozumieniem
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Metody: czynna – metoda ćwiczeń, metoda zadań stawianych dziecku
percepcyjna – obserwacji i pokazu,
słowna – rozmowa, objaśnienia i instrukcje
Pomoce:
Magnetofon, płyta CD z piosenką pt. ”Smerfny alfabet” i „Open, shut them” ; krzyżówka; flamastry; koperty; gra edukacyjna firmy Z.P.Aleksander pt. „Poczytam Ci mamo”; puzzle wyrazowo- obrazkowe; rozsypanka wyrazowa dla każdego dziecka; pasek z napisanym zdaniem dla każdego dziecka; brystol, kleje.
Wprowadzenie do tematu zajęć
1.Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Smerfny alfabet”
Przebieg zajęć:
2.Rozwiązywanie krzyżówki i wspólne odczytanie hasła.
Dz. nazywają obrazki i wymieniają głoski w ich nazwie. Chętne zapisują litery w kratkach. Wspólnie odczytują hasło: LITERY
Rozmowa z nauczycielką:
-Do czego jest nam potrzebna znajomość liter?
-Jakie litery poznaliśmy do tej pory? (nauczyciel pokazuje ruchomy alfabet- dz. odczytują litery)
-Dlaczego niektóre z nich zapisane są na niebiesko, a niektóre na czerwono?
-Co można ułożyć z liter? (wyrazy, zdania)
Żeby przekonać się, czy potraficie już czytać, będzie musiały wykonać dzisiaj kilka zadań. Znajdują się one w kopertach.
3.„Jaki to wyraz?”
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Każdy zespół otrzymuje koperty z pociętymi kartonikami obrazkowo-literowymi (3-4-5- literowe). Ich zadaniem jest ułożenie obrazków z części i odczytanie nazwy pod obrazkiem. Dz. odczytują wyrazy, które powstały.
4.„Wyrazowe puzzle?”
Każdy zespół otrzymuje w kopercie wyrazy i podpisy globalne. Próbuje jak najszybciej połączyć je w całość. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.Dz. odczytują napisy pod obrazkami.
5.Zabawa ruchowa w j. angielskim przy piosence pt. „Open, shut them”.
6.„Ułóż zdanie”.
Dz. siadają pojedynczo na dywanikach w pociągu.Nauczyciel przypomina wspólnie z dziećmi zasadę układania zdań: „Zdanie zaczyna się dużą literą, kończy kropką.”
Dz. wyjmują spod dywanika białe koperty.Ich zadaniem jest ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej, odczytanie go i po sprawdzeniu poprawności zadania przez nauczyciela, schowanie wyrazów do koperty. Następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara dzieci przesuwają się o liczbę oczek, wyrzuconych przez nauczyciela na kostce do gry i powtarzają tę samą czynność. (można zabawę powtórzyć kilka razy)
7.„Umiem czytać”
Dzieci wyjmują spod dywanika żółte koperty. Wyjmują z nich pasek z napisanym zdaniem. Ich zadaniem jest odczytanie go, przyklejenie na dużym arkuszu papieru, narysowanie treści zdania i podpisanie się.
np. Narysuj kota.; To jest dom.;To jest jabłko.;To jest piłka.; Narysuj małego psa. itp. Wspólne oglądanie powstałej pracy.
Zakończenie
8.Ewaluacja
Dzieci oceniają zajęcia pisząc na kartce „TAK” lub „NIE”. Uzasadniają swoje zdanie.Nauczyciel nagradza wszystkie dzieci literkowymi naklejkami,za wspólną zabawę.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 