X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34187
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wędrówki kropelek wody - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Konspekt zajęć w grupie 4-5 latków
Prowadząca: Katarzyna Trojanowska
Data: 18.11.2016 r.
Temat kompleksowy: A deszcz pada i pada....
Temat zajęć: Wędrówki kropelek wody.
Cele ogólne:

– zapoznanie ze zjawiskiem krążenia wody w przyrodzie; zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych.
– doskonalenie procesów logicznego i twórczego myślenia,

Cele operacyjne:
Dziecko:

– wyjaśnia, na czym polega krążenie wody w przyrodzie;
– rozpoznaje zjawiska: parowania i skraplania wody,
–wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania oraz własnych spostrzeżeń,
– samodzielnie wyciąga wnioski na podstawie przeprowadzony eksperymentów,

Metody pracy:
Słowne – rozmowa, objaśnienia,
Oglądowe – pokaz, obserwacja,
Czynne – zadań stawianych do wykonania.
Formy:
-praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne: opowiadanie M. Strękowskiej-Zaremby „Niezwykła podróż kropel wody”, E. Węgrzyn-Kamela „Od jesieni do jesieni – mały badacz przyrody”, ilustracje do opowiadania, przezroczysty czajnik elektryczny, różne drobne przedmioty, woda, tamburyn, materiały do zabaw badawczych.


Przebieg:
1. Zabawą wg M. Bogdanowicz „Wszyscy pięknie się witamy...”
Nauczycielka siadając na dywanie, zaprasza dzieci do kręgu śpiewając
i ilustrując treść piosenki.
2. Ćwiczenia słuchowe.
Dzieci z zamkniętymi oczami słuchają odgłosów z płyty CD i określają, z czym te odgłosy im się kojarzą (szum fal, plusk wody, szmer wody z kranu, kąpiel)
- Z czym kojarzą wam się wysłuchane odgłosy? (z wodą)
3. Rozmowa na temat: Gdzie można znaleźć wodę? – z wykorzystaniem doświadczeń dzieci.
- Jak myślicie, gdzie można znaleźć wodę?
- jak myślicie skąd się bierze woda na ziemi?

4.Słuchanie opowiadania M. Strękowskiej -Zaremby pt. „Niezwykła podróż kropel wody.”
Posłuchajcie bardzo uważnie opowiadania a dowiecie się z skąd się bierze woda na Ziemi.
5. Rozmowa na temat treści opowiadania, kierowana pytania nauczyciela.
- Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania?
- Co stało się z kropelkami, gdy rozgrzało je słonko?
- Co się działo z kropelkami wysoko nad ziemią?
- Gdzie spadały kropelki wody?
- O co, prosił szczupak kropelki wody i dlaczego nie mogły spełnić jego prośby?
- O czym marzył szczupak?
6. Wyjaśnienie zjawiska obiegu wody w przyrodzie na podstawie ilustracji.
Dzieci oglądają ilustrację i na jej podstawie starają się, opowiedzieć obieg wody w przyrodzie.
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Deszczowe chmury”.
Dzieci poruszają się w rytm tamburynu, machając paskami granatowej bibuły. Podczas przerwy w grze układają z bibuły na podłodze kształt chmury. Dźwięki tamburynu są sygnałem do ponownego ruchu.
8. Zabawy badawcze Jak powstają chmury i deszcz (według E. Węgrzyn- Kameli).
- Na dzisiejszych zajęciach wykonamy doświadczenie, z którego dowiecie się jak woda krąży w przyrodzie. Zanim jednak przejdziemy do eksperymentu bardzo proszę, aby wszystkie dzieci odsunęły się od stolika 4 kroki, ponieważ będziemy wykorzystywać gorący czajnik.
- Parowanie i skraplanie
Nauczyciel stawia przezroczysty czajnik elektryczny (z niezakrytą pokrywą). Dzieci obserwują, jak woda zaczyna się gotować – pojawiają się bąbelki, nad czajnikiem widać unoszącą się parę wodną, która znika w powietrzu. Nauczyciel przykrywa czajnik talerzykiem, a na jego wierzchu kładzie zmoczoną w zimnej wodzie ścierkę. Kiedy zagrzeje się ona od gorącej pokrywki, nauczyciel ponownie moczy ścierkę w wiaderku z zimną wodą, wyciska i zimną kładzie na pokrywkę (czynność tę powtarza kilka razy). W tym czasie dzieci obserwują, co dzieje się w naczyniu – unosząca się para odbija się od chłodzonej ścierką talerzyka, skrapla się, czyli tworzy od spodu krople wody, które spadają do naczynia.
• Wnioski – woda, w wyniku podniesienia jej temperatury przez gotowanie, zmienia się w parę wodną, a to zjawisko to parowanie. Para wodna, w wyniku ochłodzenia, ponownie zamienia się w ciecz, tworząc krople wody – czyli skrapla się. Nauczyciel wyjaśnia, że te dwa procesy ciągle zachodzą w przyrodzie. Woda znajdująca się w glebie, roślinach, jeziorach, morzach ciągle paruje. Para ta wędruje do góry i tworzy chmury. Białe chmury na tle niebieskiego nieba to właśnie para wodna. Kiedy powietrze nad chmurami ochłodzi się, para wodna obecna w chmurach skrapla się i spada na ziemię
w postaci kropel deszczu, podobnie jak krople spadające z chłodzonej pokrywki
Ewaluacja:
Rozdajemy dzieciom 2 chmurki: błękitną (zajęcia się podobały) i czarną (zajęcia się nie podobały). Prosimy by uniosły odpowiednia chmurkę do góry.

Literatura: Przewodnik metodyczny „Kolorowy start cz. 1” autor: M. M. Skrobacz, W. Żaba – Żabińska
Opracowała: Katarzyna Trojanowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.