X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34087
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nowiny z wiejskiego podwórka - scenariusz zajęć

„Nowiny z wiejskiego podwórka”
Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 3,4 latków.
28.04.2017 r.

Prowadzący: mgr Urszula Kapuścik
Temat: „Nowiny z wiejskiego podwórka”
Cele ogólne:
- tworzenie okazji do poznawania i rozwijania własnych możliwości w działalności plastycznej,
- wdrażanie do uważnego słuchania utworu,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
- rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej,
- poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna i potrafi nazwać zwierzęta wiejskie,
- naśladuje i rozróżnia głosy zwierząt stosując zwroty dźwiękonaśladowcze,
- klasyfikuje zwierzęta według gatunku,
- potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat,
- potrafi rozwiązać zagadkę słowną,
- chętnie uczestniczy w zabawie,
Metody:
- podająca,
- problemowa,
- praktyczna,
- aktywizująca,
Formy:
- praca z całą grupą,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna z oprogramowaniem eBeam Edge, prezentacja multimedialne eBeam Edge, kolorowy papier, klej, kontury wiejskich zwierząt (25 sztuk), płyta CD z muzyką, płyta CD z odgłosami zwierząt, plastikowe kółka dla każdego dziecka, kolorowe kartoniki ze zwierzętami (25 sztuk).
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie wierszykiem „Na wiejskim podwórku”
W chlewiku mieszka świnka,
co ryjkiem trąca drzwi,
ja mówię jak się miewasz,
a ona kwi, kwi, kwi.

Przy budzie trzy szczeniaczki,
podnoszą wielki gwar,
ja mówię cicho pieski,
a one hau, hau, hau,

W zagrodzie chodzi kaczka,
co krzywe nóżki ma,
ja niosę jej jedzenie,
a ona kwa, kwa, kwa
2. Rozwiązywanie zagadek. Prezentacja odpowiedzi na tablicy multimedialnej eBeam Edge.
Zagadka o krowie
Duża i łaciata, na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje, za trawę i słońce.

Zagadka o kurze
Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi.

Zagadka o koniu
Lubi owies, lubi siano
w stajni rży i parska rano.

Zagadka o kaczce
Lubię pływać w stawie każdy z was mnie zna.
Wśród wrzasków domowych ptaków słychać moje: kwa, kwa.

Zagadka o kocie
Zagdaka to będzie nie długa,
wlazł sobie na płotek i mruga.

Zagadka o psie
Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka,
dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka.
3. Zabawa naśladowcza „Na wiejskim podwórku”
Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku. Zatrzymują się i na hasło: Pieski – chodzą na czworakach i naśladują szczekanie psa. Na hasło: Koniki – biegną, zatrzymują się i grzebią kopytkiem. Na hasło: Koguty – stają na jednej nodze i naśladują pianie koguta.

4. „Odgłosy zwierząt” – zabawa dydaktyczna rozwijająca percepcję słuchową.
Dzieci siedzą na dywanie. Każdy trzyma kartonik z sylwetą zwierzątka z wiejskiego podwórka: koń, kogut, krowa, kaczka świnka, gęś. Dzieci słuchają odgłosów zwierząt z płyty CD. Które dziecko usłyszy głos swojego zwierzątka wstaje, i podnosi kartonik ze zwierzątkiem.
5. „Ktoś tu nie pasuje” - klasyfikacja.
Nauczyciel prezentuje sylwetki różnych zwierząt na tablicy multimedialnej, zadaniem dzieci jest zaznaczenie tych, które mieszkają na wsi. Wywołane dziecko zakreśla odpowiednie zwierze przy tablicy, reszta dzieci sprawdza poprawność.
6. Zabawa ruchowa „Pieski do domu”.
Każde z dzieci otrzymuje plastikowe kółko – domek pieska. Gdy dzieci – pieski słyszą muzykę biegają w różnych kierunkach, gdy muzyka ucichnie pieski wracają do swoich domków. Nauczyciel co jakiś czas zabiera kilka kółek - domków. Pieski które nie znajdą domku siadają z boku, nie biorą udziału w zabawie.
7. „Co nam dają zwierzęta?” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci oglądają na tablicy multimedialnej produkty takie jak: mleko, ser, jajka, szynka, piórko. Rozpoznają je, nazywają i odpowiadają na pytanie, od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt. Łączą produkt ze zwierzęciem.
8. Praca plastyczna.
Wyklejanie kolorowym papierem sylwety krowy, świnki lub kurki. Praca wykonana wspólnie z rodzicem. Prezentacja kolejnych etapów wykonania pracy na tablicy multimedialnej.
9. Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Omówienie celowości zajęć z rodzicami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.