X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33988
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obcy pies - scenariusz zajęć

CEL GŁÓWNY: Dziecko zna zagrożenia wynikające z kontaktu z psem
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wie, jak należy zachować się, aby uniknąć przykrych konsekwencji w relacji ze zwierzętami
- przybiera pozycję obronną „żółwia” i postawy wycofujące się
- rozpoznaje znak informacyjny „Uwaga! Zły pies”
LITERATURA:
1. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
2. „Bezpieczny przedszkolak. Innowacja pedagogiczna”
3. Program wychowania przedszkolnego

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie ulubioną piosenką o psie „Puszek okruszek” (muz. J.Kukulski, sł: J.Dąbrowski)

2.Pies – rozwiązywanie zagadki słownej, wprowadzenie do tematu zajęcia
Merda ogonem, warczy i szczeka,
Jest przyjacielem człowieka.
Bywa kudłaty i łaciaty, jest przyjacielem Jurka,
Dzieci go bardzo lubią, skutecznie pilnuje podwórka.
Dzieci wskazują zwierzę, o którym mowa wśród obrazków.

3.Co wiemy o psach? – wypowiedzi dzieci w oparciu o posiadaną wiedzę oraz ilustracje lub zdjęcia przyniesione z domu i przygotowane przez nauczyciela.

4.Pies agresywny – omówienie sytuacji w jakich pies może być agresywny. Wprowadzenie zasad chroniących dzieci przed atakiem psa.

5.Oglądanie ilustracji i zdjęć znaków informacyjnych „Uwaga zły pies”. Tworzenie znaku (praca plastyczna) - kolorowanie napisu i przyklejanie szablonu psa. Wykonanie wspólnej wystawki prac – umocowanie rysunków na sznurku za pomocą klamerek.

6.Utrwalenie postaw obronnych i wycofujących:
- żółwik – dziecko unieruchomione na kolanach, z rękami na karku, dłonie zwinięte w pięści;
- postawa wycofująca I – powolne wycofanie się na stojąco z rękami na karku, dłonie zwinięte w pięści;
- postawa wycofująca II – powolne zdjęcie plecaka z pleców, umieszczenie go przed sobą na wysokości piersi i wolne wycofywanie się; w przypadku wyrywania plecaka przez psa, dziecko puszcza go i przybiera postawę „żółwika” lub wolno wycofuje się.
Ćwiczenia.

7.Zakończenie zajęć piosenką „Kundel bury” (sł: W.Chotomska, muz: autor nieznany)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.